Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Bilinçlenmesi Gereken Cinsel Yolla Bulaşan 10 Hastalık

979PAYLAŞIM

Dünyanın birçok ülkesinde cinsel ilişki ve korunma yöntemleri hala tam olarak bilinmiyor. İstenmeyen gebeliklerden kaçınmak ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların kişiden kişiye geçmemesi adına korunmak son derece önemli. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar kolaylıkla tedavi edilebiliyor olsa da kimi hastalık insanların hayatına mal olabiliyor. Bu nedenle aşağıdaki listede bahsi geçen hastalıklardan ve istenmeyen gebeliklerden kaçınan, kadın ya da erkek fark etmeksizin her birey korunmalıdır.

1. Genital Herpes; yani uçuk

Genital Herpes, HSV (Herpes Simplex Virus) adı verilen bir virüsün neden olduğu, genital bölgede ya da ağız çevresinde görülen bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyonun iki çeşidi bulunur ve Tip 2 olanı kadınlarda vulva ve vajinadan anüse, erkeklerde penisten anüse kadar olan bölümde kendini gösterebilir. Direkt temas ile bulaşır ve aktif bir cinsel hayatı olan yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunda bu virüs bulunur.

2. Bel soğukluğu

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup erkeklerde idrar kanalı iltihabına, kadınlarda ise rahim ağzı iltihabına neden olur. Kişiden kişiye bulaşan Gonore mikrobu idrar boşaltımı sırasında yanma ve acı hissi ile kendini belli eder. Antibiyotik tedavisi uygulanmazsa kısırlığa yol açabilir.

3. Siğiller

Human Papilloma adı verilen bir virüsün sebep olduğu genital bölge siğilleri cinsel yolla bulaşır. Penis, vajina ve anüste farklı boyutlarda pütürlü siğiller şeklinde kendini gösterir. İlaç tedavisi ile geçebilen bir hastalık olmadığı için genellikle yakma, lazerle alma, dondurma gibi ufak operasyonlar uygulanarak tedavi edilir.

4. Klamidya

Chlamydia trachomatis adlı bakterinin neden olduğu hastalık çok fazla belirti göstermeden ilerler. Genellikle kadınlarda normalden farklı bir akıntı, bu hastalığın belirtisi olabilir. Antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.

5. Trikomonaz Vajiniti

Kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyonlardan biri olan Trikomonaz, aynı isimli bir organizma sebebiyle ortaya çıkar. En önemli belirtisi kokulu akıntıdır. Bu organizma genellikle cinsel yolla kişiden kişiye geçiyor olsa da bazı durumlarda tuvalet ya da ıslak çamaşırlar vasıtasıyla da bulaşabilir. Antibiyotik kullanılarak tedavi edilir.

6. Şankroid

Haemophilus Ducreyi adı verilen bir bakterinin sebep olduğu bu hastalık kendini ağrılı çıbanlar/yaralar ile gösterir. Hem kadında hem erkekte genital bölge ve anüs etrafında yaralar çıkmasına neden olan bu hastalık antibiyotik ile tedavi edilir.

7. Frengi

Bir diğer ismi de sifiliz olan frengi, Treponema pallidum isimli bir bakteri nedeniyle ortaya çıkar. Son derece ciddi ve önemsenmesi gereken bir hastalık olan frengi, cinsel ilişkinin yanında oral seks ya da öpüşme gibi eylemlerin sonucunda da kişiden kişiye geçebilir. Deride ufak lezyonlar olması hastalığın bulaşması için yeterli olur. Tedavi edilmezse merkezi sinir sistemi, kalp damar sistemi, karaciğer ve iskelet sistemi gibi pek çok organ ya da sistemde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Güçlü antibiyotiklerle ilerleme göstermeden tedavi edilmesi gerekir.

8. AIDS

Acquired Immuno Deficiency Syndrome isminin kısaltması olan AIDS, Türkçe'ye Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu şeklinde çevrilebilir. Dünyanın en tehlikeli hastalıklarından biri olarak adlandırılan AIDS, HIV (Human Immune Deficiency Virus) adı verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Kişiden kişiye cinsel yoldan geçen bu virüs bireylerin bağışıklık sistemine saldırır. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile vücut savunmasız kalır ve hafif atlatılan sıradan hastalıklar bile ölümcül bir risk taşımaya başlar. Henüz bir tedavi yöntemi bulunamadığı için HIV ile enfekte olmuş hastalar ilaç kullanmalı ve virüsün daha fazla çoğalmasını engellemelidir. İyi bir bakım ve düzenli ilaç kullanımı ile hastalar uzun yıllar yaşayabilirler.

9. Hepatit B

Hepatit B karaciğeri tahrip eden son derece ciddi bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşmanın yanında kişisel kullanıma uygun cımbız, traş bıçağı ve tırnak makası gibi çok sayıda eşyanın birden fazla kişi tarafından kullanılması ile bulaşabilmektedir. Halsizlik, ateş, kusma, kas ve eklemlerde ağrı, karaciğer bölgesinde ağrı ve hassasiyet, deride kızarıklık ya da sarılık gibi belirtileri olan hastalığa kan testi ile tanı konulur. Birkaç farklı tedavi yöntemi bulunan Hepatit B, eğer tedavi sonrasında geçmediyse kronk Hepatit B olarak adlandırılır. Doktora gidilmemesi ve tedaviye başlanmaması durumunda siroz, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanser ve ölüm gibi çok ciddi sonuçlar doğabilir.

10. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için

Şu an için en etkili yöntem kondom/prezervatif kullanmak. Diğer doğum kontrol yöntemleri hastalıklara karşı sizi ya tamamen korunmasız bırakır ya da kısmen koruyabilir. Bu nedenle cinsel partnerinizle çekinmeden bu konuları konuşmalı ve istikrarlı bir şekilde korunmaya devam etmelisiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent-aksoy1

Et ete değecek diyenler iyice okusun lütfen..

babahakki

Cinsel bir hayatım olmadığı için, bir hastalığımda yok çok şükür.

ozlemela.ozturk.1

basarili ve cinsel saglik yonunden bilgilendirici bir icerik. ayrica vucudunuzu iyi taniyin genital bolge ve yakinindaki sivilce olusumuna aman bi sivilce deyip gecmemeli once minnak bir sivilce sonra acili bir sigil oluverir aman dikkat

koseku

keşke görselleri hastalıkla alakalı koysaymışsın

tosarik

lastik kullanacagin....

Görüş Bildir