Hepimizin Fotoğrafını Taşıdığımız, Fakat Kendisini Tanımadığımız Bir İsim: Mimar Kemalettin Bey

-

Günümüzde kullanılmakta olan 20 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde Mimar Kemalettin Bey'in fotoğrafı mevcuttur. Bu sebeple aslında Kemalettin Bey'in fotoğrafını cüzdanımızda taşıyor ve alışveriş yaparken birilerine uzatıyoruz. Peki fotoğrafını bilmeden yanımızda taşıdığımız bu kişi aslında kimdir ve faaliyetleri nelerdir?

İlk Yılları

Kemalettin Bey, 1870 yılında Bahriyeli bir Subay olan Ali Bey ve Sadberk Hanım'ın evlatları olarak İstanbul-Kadıköy'de dünyaya geldi. İlköğretimine İbrahim Ağa Mektebinde başladı. Ortaokula, babasının görevi dolayısıyla gittikleri Girit'te başlamak zorunda kaldı. Daha sonra İstanbul'a geri döndüklerinde eğitimini burada tamamladı.

Hendese-i Mülkiye Yılları

Kemalettin Bey ortaokul eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra, dönemin en fazla gelecek vadeden okullarından birisi olan Hendese-i Mülkiye'ye yani günümüz İstanbul Teknik Üniversitesine girdi. 1891'de buradan birincilikle mezun oldu. Kemalettin Bey başarılı öğrencilik kariyeriyle, Alman hocalarından August Jachmund'un gözüne girmişti.  Aynı yıl onun asistanı olarak üniversitede işe girdi.

Yüksek Eğitim Hayatı

1895 yılına gelindiğinde ise Kemalettin Bey mimarlık eğitimini daha yüksek safhalara çıkartmak istiyordu. Bu sebeple Almanya'da Berlin-Charlottenburg Teknische Hochschule'ye yani günümüz Berlin Teknik Üniversitesine gönderildi. Kemalettin Bey 1900 yılında eğitimini tamamlayarak tekrar İstanbul'a döndüğünde, hocası Jachmund da Almanya'ya geri dönmüştü. Böylece Kemalettin Bey, hocasından boşalan makama oturmaya hak kazandı.

Mimari Faaliyetleri

Kemalettin Bey hem üniversitede ders vermekte hem de yeni tasarımlarda bulunmaktaydı. 1908 yılında Osmanlı Mimar Ve Mühendis Cemiyetini kurdu. Şark Demiryolları Şirketi için tam dört tren garı tasarladı. 1915 sonrasında I.Dünya Savaşı sebebiyle faaliyetleri bir süreliğine geriledi. Daha sonraki yıllarda Mescid-i Aksa'nın restorasyon görevini üstlendi. Cumhuriyet'in ilanı sonrasında başkent Ankara'nın planlanma ve inşa faaliyetlerine yoğunlaştı.

Mimar Kemalettin Bey'in Vefatı

Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk döneminin en önemli mimarlarından olan Kemalettin Bey aynı zamanda Neoklasik Türk Üslubunun öncülerindendi. Bütün ömrü eğitim ve çalışmakla geçen Mimar Kemalettin Bey, 13 Temmuz 1927 tarihinde başkent Ankara'da beyin kanaması sonucu vefat etti. Bugün mezarı İstanbul'da Beyazıd Camii'nde bulunmaktadır.

Kemalettin Bey'in Ülkemize Kazandırdığı Mimari Eserlerden Birkaçı

Filipe Garı, Bulgaristan

Çapa Fen Lisesi, İstanbul

Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası, Ankara

Mescid-i Aksa Restorasyonu, Kudüs

Ankara Palas, Ulus

Vedat Tek'in projelendirmesiyle başlanmış olan binayı, son şekliyle Mimar Kemalettin Bey tamamlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

saygılar büyük insan

jackii-graba

2 ay önce Türkiyedeyken 20 TLem vardi. Bir kaç boyunca bende tasimisim demek. Bu bir sereftir.

Görüş Bildir