Görüş Bildir
Haberler
Hayvan Hakları Yürüyüşünde Şoke Eden Olay!

Hayvan Hakları Yürüyüşünde Şoke Eden Olay!

Fatih UZUN
16.02.2014 - 17:50
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hayvan Hakları Yürüyüşünde Şoke Eden Olay!

Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP’ın öncülüğünde Eskişehir’de hayvanseverler Porsuk Bulvarı’nda toplandı. Çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyan ve beraberinde köpeklerini getiren kalabalık adına basın açıklamasını Semra Önal adlı hayvansever yaptı. Semra Önal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi M.C.A.’nın sahiplendiği kediyi öldürdüğünü ve bunun görüntülerinin sosyal medyada yayınlandığını belirterek şöyle konuştu:

'Eskişehir’de bir cani evindeki bir kediyi bıçaklayarak işkence ile öldürmüştür. Ayrıca bu cani hayvanın bağırsakları dışarıda olarak evin içinde dolaşmasını zevkle seyretmiş ve videoya aldırmıştır. Bu cani katil hiçbir ceza almadan serbest bırakılmıştır. Bugün burada ve Türkiye’nin dört bir yanında merhamet ve vicdan taşıyan binlerce kişi bu vahşeti kınamak ve tek ses olarak ’Kedi katili serbest. Niçin?’ diye sormak için biraraya geldi. Evet,bir katil nasıl serbest kalır? Çünkü hayvana işkence vahşet, tıpkı yere tükürmek veya yasak yerde sigara içmek gibi basit eylemlerle aynı çizgide değerlendirilmiş ve ’Kabahat’ olarak görülmüştür. Dolayısıyla hakim veya savcı vicdanen istese de hayvanlara işkence uygulayanlara ceza vermemektedir. Oysa hayvan öldürmekle insan öldürmek arası sadece bir adımdır. Bütün katillerin ve toplum düşmanlarının mazisinde hayvanlara yapılan işkence vardır. Caniler, katiller öldürmeyi hayvanları öldürerek öğrenmişlerdir. Bu gerçekler ışığında TBMM’den somut bir talebimiz var. Hayvana işkence yapan, vahşet uygulayan, onun yaşam hakkını gasp eden kişiler hapisle cezalandırılsın. 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma kanunu yaptırımları ’Kabahatler’ kapsamından çıkartılıp ’Türk Ceza Kanunu’ kapsamına alınsın. bu kediyi vahşice öldüren katil mutlaka adalet önüne çıkartılmalı, yargılanmalı ve caza almalıdır. Adalet mazlumun hakkını koruduğu sürece adalettir. Biz hayvanlar için yaşam hakkı, adalet istiyoruz.'

Yapılan konuşmaların ardından Kenan Durbak adlı bir hayvansever Helen adlı köpeğine ’Aşkım’ diye seslenince köpek de karşılığında havlamaya başladı. Kalabalık köpeği alkışladı.

KÖPEĞİNİ PORSUK ÇAYI’NA ATINCA TEPKİ GÖRDÜ

Sayıları 500’ü bulan kalabalık Porsuk Bulvarı’nda yürüyüşe geçti. Hayvanlarla ilgili çeşitli sloganlar atan kalabalık arasında bulunan Kemal Sarmaşık adlı genç yaya köprüsünden geçerken yanındaki köpeğini Porsuk Çayı’na attı. Sarmaşık yürüyüşe katılan diğer hayvanseverlerin tepkisiyle karşılaştı. Köpeğini sudan çıkaran Sarmaşık, dikkat çekmek amacıyla köpeğini suya attığını ve hemen yanına gidip onu sudan çıkardığını söyledi.

Tepkilerin artması üzerine sivil polisler Kemal Sarmaşık’ı kalabalığın yanından uzaklaştırıp durumu belediye zabıtasına bildirdi. Zabıta ekiplerini Kemal Sarmaşık’a köpeğini tasmasız gezdirdiği için 189 lira para cezası kesti ayrıca Porsuk Çayı’a atarak hayvana kötü muamele yaptığı için köpeği elinden aldı. Yetkililer, Sarmaşık hakkında Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün de kötü muamelede suçundan ara cezası keseceğini, köpeği hayvan barınağına götürdüklerini bildirdi. Bu arada kalabalık yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra tekrar basın açıklamasının yapıldığı yere geldi ve daha sonra dağıldı.

  • Vatan
Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/hayvan-h...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın