Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 8. Hafta: O Artık Bir Fetüs!

7PAYLAŞIM

Hamileliğin 8. Haftasında, yani gebeliğinizin 2. Ayının son haftasında bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. 8 haftalık gebeliğinizde bebeğin boyu artık 1 cm'yi geçmiş, bir barbunya tanesine benzemiştir. Gebelikte 8.haftada bebek boyu yaklaşık olarak 1.4 ile 2 cm civarına denk gelir. 8.Haftada bebeğinizin burnu, dudakları, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başlamıştır. Gebelikte 8. hafta annede de değişiklikler yaşanmaya devam eder. 8 haftalık gebe olan anne adayı belin çevresinde çok hafif bir değişiklik yaşadığını hissetmeye başlar. Bunu nedeni olarak rahmin gittikçe büyümesine karşın hala dışarıdan fark edilecek kadar büyük olmaması olarak ifade edilir. Rahmin ne kadar büyüdüğü yapılacak doktor muayenesi ile belirlenir.

Bu haftadan itibaren bebeğin kilosundan bahsedilebilir.

Gebelikte 8. haftada bebeğiniz yaklaşık olarak 1,5-2 cm boyunda ve kilosu yaklaşık 1 gr. civarındadır. Bu dönem bebeğinizin gelişiminin oldukça hızlandığı bir dönemin başlangıcıdır. Bebeğinizin bu hafta göz kapağı ve göz çukurları meydana gelecek, retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlayacak. Gebelikte 8. Haftada göz retinasındaki renk oluşumunun gerçekleşmeye başlaması ile bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağı da belli olmaya başlayacaktır.

8. Haftada bebeğinizin kalp kapakçıkları ve aldığı havanın boğazdan akciğerlere geçmesini sağlayan geçitler oluşmaya başlıyor.

Akciğerlerin gelişimi bu hafta hızlanıyor ancak akciğerin tüm yapılarının tamamlanması gebeliğin 34. haftasının sonlarını bulacaktır. Dil ve dudak oluşumunun yanı sıra, diş ve damak yapısı da yine bu haftanın sonlarına doğru oluşmaya başlıyor. Gözlerindeki mercekleri, bağırsakları, pankreası ve bronşları da yavaş yavaş belirginleşmeye başlıyor. Kollarındaki sinir iletimi başlarken avuç içleri de belirgin bir hal alıyor. Aynı zamanda omuriliği de gelişmeye başlamıştır. Şu an iskelet dokusu taslak olarak hazırdır. Henüz kıkırdak şeklinde olan bu kemik taslakları sonraki haftalarda iyice kemik haline gelecektir.

Gebelikte 8. haftada bebeğinizin beyin bölgesi oldukça hızlı gelişim gösteriyor.

Bundandır ki, bebeğinizin başı vücuduna göre çok büyükmüş gibi görülebilir. Genital organı bu haftada henüz gelişme göstermemiştir. Ancak hücreleri genital organını oluşturacak şekilde yumurta veya testis olarak oluşmaya başlamıştır. Artık 8 haftalık bebeğiniz bu haftadan itibaren karnınızda hareketlenmeye ve yer değiştirmeye başlayacaktır.

Gebelikte 8. hafta anne adayının kasıklarında kramp ağrılarının hissedildiği hafta olarak belirtilir.

Bebeğiniz karnınızda gelişmeye devam ettikçe, rahim de gerilmeye başlayarak ağrıların oluşmasına neden olur. Ancak bu ağrılar olması gereken ve normal kabul edilen ağrılardır. Endişelenmenize gerek yok. Ancak ağrılarınız dayanılmayacak kadarsa mutlaka doktorunuzla görüşün. Gebelikte hormon değişikliği nedeniyle progesteronunuzun yükselmesi sizi halsiz bırakabilir. Ayrıca buna bağlı olarak özellikle sabahları mide bulantıları ve kusmalar yaşayabilirsiniz. Bulantı ve kusmalarınız fazlaysa ve bu beslenme düzeninizi etkileyerek kilo kaybı yaşatıyorsa bunun için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Giysiler yavaş yavaş dar gelmeye başlayabilir.

8 haftalık gebelikte artık kıyafetleriniz yavaş yavaş dar gelmeye başlayacaktır. Karnınız büyüdükçe kendinize özellikle karın bölgenizin rahat edeceği kıyafetler almanız tavsiye edilir.

Doktorunuzun size özel hazırlamış olduğu beslenme programına uymanız oldukça önemlidir.

Bu hem her şeyi yiyerek sağlıksız bir kilo alımının önüne geçmiş olur, hem de bebeğiniz sağlıklı yiyeceklerle beslenir.

Gebeliğin bu döneminde omurganızı güçlendirecek hareketler yapmalısınız.

Gebelik süresince yaptığınız egzersizler sizi doğuma hazırlamak için önemlidir. Hafif tempolu yürüyüşler veya omurgayı güçlendiren başka hareketler sayesinde hem kilonuzu kontrol altına alabilir hem de normal doğum şansınızı artırabilirsiniz.

Bazı kadınlar gebelik döneminde hormonal değişikliklerden dolayı uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalabilir.

Orgazmdan sonra salgılanan prolaktin hormonu, kadının rahatlamasını ve böylece kolayca uyumasını sağlar. Bundan dolayı cinsellik bu dönemde önemlidir.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 7. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 9. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir