Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 9. hafta: Bebek Artık Kollarını ve Bacaklarını Hareket Ettirebiliyor!

11PAYLAŞIM

Gebelikte 9. haftaya girildiğinde hamilelik belirtileri; açlık, yorgunluk, bulantı, sık sık idrara çıkma şikayetleri en üst seviyeye çıkar. Pek çok gebe için bu ilk 3 aylık dönem tüm hamilelik şikayetlerinin yaşandığı en kötü dönemdir. Bu 3 aylık dönemin bitmesinden sonra anne adayı biraz daha rahatlar ve artık hamileliğin keyfini çıkarmaya başlar. Hamileliğin 9. Haftasında bebek yaklaşık olarak orta boy bir yeşil zeytin kadar olacaktır.

Bu hafta bebeğinizin hemen hemen tüm sistemlerinin, kaslarının ve organlarının tamamlanma evresinde olduğu haftadır.

Beyin ile kas sinir ileti sistemi arasındaki bağlantı tamamlandığı için, artık el ve kol hareketlerinde artış görülür. Gözleri belirginleşir, göz kapakları da şekillenir. Kulak memeleri, ağzı, burnu ve burun delikleri gelişmeye devam eder. Cinsel organlar yerini almış olsa da bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz için biraz daha zaman var. Parmak uçları belirginleşmeye, ense bölümü tamamlanmaya başlamıştır. Bebeğiniz başını daha dik tutabiliyor. Plesanta, hormon üretebilecek kadar gelişmiştir. Ayrıca kalbi dört ayrı bölmeye ayrılıyor ve kalp kapakçıkları da oluşmaya başlıyor. Bu dönemde bebeğinizin oksijen alışverişi, akciğerleri ile gerçekleşmez. Karnınızdaki sıvıyla çevrili bir ortamda bulunan bebeğiniz, gerekli oksijen ihtiyacını sizinle olan kan dolaşımı ile karşılar.

Bu haftalar bebeğinizin kollarının ve bacaklarının uzamaya devam ettiği haftalardır.

Bebeğin elleri, bilekten kıvrılarak kalbinin üst kısmında duruyor. Ayakları vücudunun ortasına doğru yaklaşıyor. Kulaklarının dış bölgesi neredeyse tam bir kulak şeklini almış durumda. Henüz çok küçük olduğundan organları ve uzuvları tamamlanmasa da neredeyse bir insan görünümüne kavuşmaya başlamıştır. Damağındaki diş kökleri oluşmaya devam ederken, ağzında ve dilindeki tat alma duyusu da oluşmaya başladı. Ayrıca beyni, kalbi, ciğerleri ve böbrekleri de gelişimini sürdürüyor.

Bu dönemde hazımsızlık, gaz sorunu, mide yanması ve ekşime şikâyetleriniz artabilir. Bunu önlemek için midenizi çok doldurmayın.

Az ve sık yemeyi tercih edin. Ayrıca midenize dokunacak yiyecekleri tüketmemeye dikkat edin. Duygusal değişiklikler bu dönemde artış gösterebilir. En basit şeylere bile tepki verebilir, hemen hemen her şeye ağlayabilirsiniz. Endişelenmeyin, bunlar hormonlarınızın üzerinizde bıraktığı etkilerdir.

9. haftada bel çevrenizde kalınlaşma hissedebilirsiniz.

Kan hacminiz gebeliğiniz boyunca sürekli artacaktır. Kan miktarınız, gebe kalmadan önceki kan miktarınızdan neredeyse yüzde 50 fazlalaşmıştır. Bu haftadan itibaren, göğüslerinizde meydana gelen dolgunluk ve hassasiyette artış olabilir. Bu dönemde kendinizi yorgun hissedeceğiniz için uykuya daha çok ihtiyacınız olacaktır.

Gebeliğin bu döneminde sık aralıkla az miktarda beslenmelisiniz.

Özellikle katkı maddesi içeren ve raf ömrü uzun olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Kimyasal madde bulunan salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etleri, hazır çorbaları ve asitli içecekleri kesinlikle tüketmemelisiniz.

Düzenli egzersiz yapmak için kendinize zaman ayırmalısınız.

Bu egzersizlerdeki amacınız kilo alımını kısıtlamak olmamalıdır. Formda kalmak, gebelikte yaşanan sırt ve bel ağrılarını hafifletmek ve doğumun daha rahat yapılabilmesini sağlamak için egzersiz yapmalısınız.

Gebelik dönemi de cinselliği aktif yaşayabileceğiniz bir dönemdir.

Doktorunuz size aksini belirtmedikçe, cinselliği engelleyen bir durum söz konusu değildir.

Siz de görüşlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hamilelikte 8. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 10. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir