Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 10. Hafta: Bebeğiniz 3 cm boyuna ulaştı!

9PAYLAŞIM

Bebeğinizin boy uzunluğu 3,1-4,2 cm arasına ve kilosu 5 gr. civarına geldi artık. Gebelikte 10. Haftada bebeğiniz artık karnınızda bulunan sıvı içerisinde hareket etme özgürlüğüne kavuşmuştur. El ve ayak parmakları 10. haftadan itibaren normal bir el ve ayak şeklini almaya başlıyor. Bu haftada bebeğinizin kuyruk kısmı artık görünmezdir. Nefes alıp verme hareketlerini yapmaya başlamıştır. Ancak bebeğiniz bunu oksijen değil, amniyon suyunu yutarak gerçekleştirir. Ayrıca ilk idrarını da yine bu haftalarda yapar.

Bebeğinizin organlarının gelişimi, 10. haftadan itibaren oluşumunu tamamlamış olarak kabul görür.

Çene kemiği şekillenmeye başlamıştır. Ayrıca vücudundaki kemik ve kıkırdak dokusu gelişmektedir. Gebeliğinizin 10. haftasında ultrasona girerseniz bebeğinizin ağzını açıp kapattığını ve hareket ettiğini görebilirsiniz. Ayrıca omurgası da saydam derisinin altında görülmeye başlar.

Bebeğinizin karaciğeri 10. haftada çalışmaya ve kan üretimini yerine getirmeye başlar.

Böylece organları işlev kazanmaya ve görevlerini yerine getirmeye başlıyor. Göz kapakları henüz yapışık durumda olsa da göz kapakları ve gözün iris tabakası oluşuyor. Uzuvları kıvrılabiliyor. Beyninin gelişmesinden dolayı bebeğinizin alnında geçici bir genişlik meydana geliyor. Bel kemiği sinirleri omurilikten esnemeye başlıyor. 10. haftada bebeğinizin böbrekleri ve midesi harekete geçmeye başlıyor. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkekse, testisleri erkeklik hormonu olan testosteronu üretmeye başlıyor.

Bu hafta karnınız giderek yuvarlak bir şekil almaya başlayacaktır.

Hem karın hem de bel çevreniz kalınlaşmaya başlayacak, hafif de olsa kilo aldığınızı fark edebileceksiniz. Gebelikte 10. Haftada ayrıca şişkinlik durumu da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kıyafetleriniz artık dar gelmeye başlayabilir. Bu nedenle kendinize karın bölgenizi rahat ettirecek, bel bölgesi esnek kıyafetler tercih etmeniz tavsiye edilir.

Bu haftanın belki de en güzel yanlarından birisi, ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp atışlarını duyabilecek olmanızdır.

Bulantılarınız bu haftada da devam etse de ilerleyen haftalarda bulantılarınız yavaş yavaş azalacak. Ancak mide yanması ve hazımsızlık sorunları yine devam edecektir. Gebelik süresince kan hacminin artması nedeniyle bacaklarınızda, ayaklarınızda ve vücudunuzun belirli bölgelerinde toplardamarlar kendilerini daha çok belli etmeye başlayacaktır.

Vücudunuzun kan desteği artacaktır. Bu nedenle damarlarınız daha belirgin ve görünür bir hale gelmesi beklenir.

El ve ayaklarınızda şişlikler meydana gelebilir. Alkol, sigara ve ilaç tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. İlk dönemlerde beslenmenin, bebeğin gelişimi açısından çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Gebelik döneminde yapacağınız egzersizler sayesinde kendinizi daha rahat ve formda hissettirebilirsiniz.

Hamilelikte 10. haftada  egzersizler aynı zamanda dolaşım ve solunum sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlarken, olumlu duygular hissetmenize de katkı sağlayacaktır. Egzersiz yapan anne adaylarında uykusuzluk, ağrı, varis gibi sıkıntılar daha az görülür.

Gebeliğin ilk döneminde birçok kadın mide bulantısı, halsizlik vb. sorunlar yaşadığı için gebelikte 10. Hafta cinsel isteğinde azalma yaşayabilir.

Bu durumun normal olduğunu ve geçici bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hamilelikte 9. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 11. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir