Guardian: 'Yasaktan Sonra Dakikada 17 Bin Tweet Atıldı'

 > 
430PAYLAŞIM

Guardian: 'Yasaktan Sonra Dakikada 17 Bin Tweet Atıldı'

Guardian: 'Yasaktan Sonra Dakikada 17 Bin Tweet Atıldı'

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi Türkiye'de Twitter yasağının devreye girmesinden sonraki bir kaç saat içinde 2,5 milyon tweet gönderildiğini belirterek, bunun dakikada 17 bin tweet anlamına geldiğini vurguladı.

Türkiye'deki Twitter yasağı gazetenin basılı ve internet haberlerinde geniş yer buldu.

Gazete internet sitesinde yayınladığı haberinde Türkiye'deki Twitter engelini aşmanın 3 yöntemini açıkladı:

"Cep telefonu şirketleri üzerinden tweet gönderme, DNS ayarlarını değiştirme ve VPN olarak bilinen özel sanal bir ağ yöntemi ile bir program kullanma."

Gazete internet sitesindeki farklı bir haberinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter yasağını deldiğine atıf yapıyor.

Guardian, Türkiye’de Twitter'ın kapatılmasından sonra "#TwitterisblockedinTurkey" (Twitter Türkiye'de engellendi) etiketinin başlığının Twitter'da küresel düzeyde en çok tartışılan konu olduğunu belirtiyor.

Gazete ayrıca Twitter yasağını ilk delen Adalet ve Kalkınma Partisi üyesinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olduğunu vurguluyor.

Melih Gökçek yasak devreye girdikten sonra Twitter hesabında ''Benim DNS ayarları açık olduğu için tweet atabiliyorum. Muhtemelen yarın bu da kapatılır. Umarım sövenler ve sahte hesap kullananlar ders almıştır'' diye yazmıştı.

Hükümet kanadından Bülent Arınç’ın da Twitter'daki açıklamalarına yen veren gazete Arınç’ın yasağı delen tweetin bir saat içinde binin üzerinde paylaşıldığını yazıyor.

Gazete haberinde Erdoğan'ın daha önceki "Twitter'i bir belaya" benzettiği sözlerine de yer veriyor.

Guardian bugünkü baskısında gazete erişimin kısıtlamasını sosyal medyaya sızan yolsuzluk kayıtlarıyla ilişkilendirerek, bu kayıtların yerel seçimler öncesinde hükümetin itibarına zarar verdiğini yazmıştı.

Gazete, Twitter'ın yasaklanmasının Türkiye'yi, birçok sosyal medya platformları sıkı şekilde kontrol edilen İran ve Kuzey Kore ile karşılaştıran tepkilere yol açtığını yazmıştı.

Guardian, hükümete yakın Sabah gazetesinde yazarken, işine son verilen Nazlı Ilıcak'ın CNN Türk ekranlarında kararı "sivil darbe'' olarak nitelendiren açıklamasını da aktarıyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir