Grimm Kardeşler Doodle Oldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Grimm Kardeşler Doodle Oldu

Grimm Kardeşler Doodle Oldu

Google, “Grimm Kardeşlerin Masallarının 200. yıl dönümü” nedeniyle Grimm kardeşleri doodle yaptı.

Jacob Grimm (1785-1863) ve Wilhelm Grimm’den oluşan (1786-1859) ‘Grimm Kardeşler’ Alman masal yazarı olarak tanınıyor.

Çeşitli mahalli lehçeleri ineceleyen Grimm Kardeşler, daha sonra köy köy, kasaba kasaba dolaşarak akşam sohbetlerinde yüzyıllardan beri anlatılan eski Alman şiirlerini, efsanelerini ve masallarını derledi. Edebi bir üslupla yeniden yazıp 1812’den sonra Çocuk ve Yuva Masalları(Kinder und Hausmärchen) adı altında yayınladı.

Bugün dünyanın her yerinde tanınan ve dinlenen bu masallar, Alman dilinin bütün inceliklerini taşıyor. Çünkü Grimm Kardeşler, bütün bu masal derlemeleri sırasında Alman dilini bütün teferruatıyla incelediler ve dilin bugünkü durumunu almasına büyük hizmette bulundular. Çocuklukları

Grimm kardeşler 4 Ocak 1785 ve 24 Şubat 1786 tarihlerinde memur bir ailede dünyaya geldiler. Grimm kardeşlerin sonrasında üç erkek ve bir kız kardeşleri daha oldu. Bu kardeşlerden 1790-1863 tarihleri arasında yaşayan Ludwig Emil Grimm günümüzde de tanınan bir ressam ve grafikçidir. Çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Jacob ve Wilhem Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişti. 1796’da babaları Philipp Wilhelm Grimm’in ölmesiyle on bir yaşındaki Jacob Grimm erken yaşında ailenin küçük reisi olur. Bu dönemlerinde Grimm kardeşlerin ekonomik ihtiyaçlarını 10 yıl süreyle Kasselli soylu teyzeleri üstlenir.

Eserleri

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Ormandaki Ev

Külkedisi

Su Perileri

Rapunzel

Altın Saçlı Şeytan

Hansel ve Gretel

Bremen Mızıkacıları

Parmak Çocuk

Uyuyan Güzel

Fareli Köyün Kavalcısı

Kurbağa Prens

Kurt ve 7 Küçük Oğlak

Kar Beyaz ile Kırmızı Gül

Kırmızı Başlıklı Kız

Çizmeli Kedi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınDeepMindmemur
Görüş Bildir