Göz Görmeyince Gönül Katlanır mı? Marketler Yüksek Fiyat Nedeniyle Patlıcan ve Biber Satmama Kararı Aldı

 > 
95PAYLAŞIM

Kış mevsimi ve enflasyonun da etkisiyle seralarda yetiştirilen biber ve patlıcan gibi ürünlerin fiyatları bazı yerlerde astronomik şekilde yükseldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle sosyal medyadan da eleştirilen marketler biber ve patlıcan gibi ürünleri bir süreliğine satmama kararı aldı. TPF Başkanı Mustafa Altunbilek de "Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerimizde bu ürünler olmayacak." açıklamasını yaptı. Peki bu uygulama ne kadar devam edecek? Biber, patlıcan dışında hangi ürünleri kapsayacak? Şu an için bilinmiyor... 

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nde (TOBB) konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğini eleştirmesi sonrasında zincir marketlerden yeni bir hamle geldi.

35 Senelik Pazarcı: 'İlk Defa Böyle Fiyatlara Sebze Satıyorum' - onedio.com
35 Senelik Pazarcı: 'İlk Defa Böyle Fiyatlara Sebze Satıyorum' - onedio.com

"Fiyatları astronomik olarak yükselen ürünlerin satışını durdurduk"

Kararla ilgili konuşan bazı zincir marketlerin şube müdürleri, “Merkez yönetimlerden gelen yazı üzerine yeni bir planlama yapıldı. Plana göre fiyatları astronomik olarak yükselen ürünlerin satışını durdurduk. Bu uygulama ne kadar devam edecek ve biber, patlıcan dışında hangi ürünleri kapsama alacak şu an için bilemiyoruz” diye konuştu.

Talebe göre satış

Alınan kararla ilgili 361 üyesi olan ve 3 bin 900’den fazla satış noktasında hizmet veren marketlerin üye olduğu Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek de Hürriyet’e şunları söyledi: “Biber ve patlıcan gibi maliyetleri yüksek olan ürünleri satmama kararı verdik. Ancak her şubemiz için bu karar geçerli değil. Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerimizde bu ürünler olmayacak. Kış aylarında seralardan gelen bazı ürünlerin fiyatları 15-20 TL’yi buluyor. Maliyet yüksekliğinden dolayı bu kadar artan fiyatlarla satış yapmak yerine böyle bir karar verdik. Ancak tüketici talebinin olduğu market şubelerinden bu ürünler satılacak.”

"Bu açığı semt pazarlarıyla kapatırız"

Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz “Semt pazarının kurulduğu gün kapının önüne sandıkları çıkarıp 3 TL’ye domates satan marketler, semt pazarı kurulmadığı gün aynı domatesi yüzde 50 daha pahalıya satıyor. Böyle bir sistem kabul edilemez. Bu hem tüketiciyle hem de pazarcı esnafının aklıyla alay etmektir” dedi. Marketlerdeki sebze-meyve fiyatının aracılık hizmetleri nedeniyle arttığına dikkat çeken Öz, “Marketler tedarikçilerle çalışıyor. Pazarcı ise tek başına. Ayrıca market her şeyi satacak diye bir yasa mı var? Marketler sebze-meyve satmayı bıraksın biz yerel yönetimlerin de desteği ile bu açığı semt pazarlarıyla kapatırız” dedi.

Sosyal medyadan da yapılan bu uygulamaya yorumlar geldi...

Ayrıca bakınız 👇

10 Yıl Öncesi ve Sonrası: Et, Sebze ve Meyve Fiyatları Nasıl Değişti? - onedio.com
10 Yıl Öncesi ve Sonrası: Et, Sebze ve Meyve Fiyatları Nasıl Değişti? - onedio.com
2018'de Rekor Üzerine Rekor Kırmıştı: Türkiye'de Gıda Fiyatları Neden Artıyor? - onedio.com
2018'de Rekor Üzerine Rekor Kırmıştı: Türkiye'de Gıda Fiyatları Neden Artıyor? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir