Görüş Bildir
Haberler
35 Senelik Pazarcı: 'İlk Defa Böyle Fiyatlara Sebze Satıyorum'

35 Senelik Pazarcı: 'İlk Defa Böyle Fiyatlara Sebze Satıyorum'

Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olan fırtına ile sağanak, pazar tezgahlarını da vurdu. Menderes Nehri'nin de taşmasıyla tarlalar, sular altında kalırken, hortumun etkili olduğu Antalya'da ise tarım alanları ve seralar zarar gördü. Bu bölgelerdeki arazilerden mahsul gelmeyince de pazar tezgahlarında fiyatlar tavan yaptı. 

İzmir'deki pazar tezgahlarında patlıcan 12 TL, dolmalık biber 12- 14 TL, taze soğan 10 TL, ıspanak 8 TL, domates ise 7 TL'lik etiketlerle satışa çıktı. 

Ege Bölgesi'nde birkaç haftadır etkili olan fırtına ve sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Antalya'da fırtına ve hortum, tarım alanlarına ve seralara zarar verdi, felakette hayatını kaybeden vatandaşlar oldu.👇

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DHA'nın haberine göre, Antalya'da yetiştirilen mahsuller fırtına nedeniyle azalırken, pazardaki fiyatları ise yükseldi. Son 20 yılın en kuvvetli yağışlarının olduğu ve metrekareye 203 kilogram yağmurun düştüğü Manisa'da da etkili olan sağanak sonucu tarım alanları zarar gördü. Menderes Nehri'nin taşmasıyla ekili ve dikili tarım alanları, göle döndü.

Karşıyaka'daki çok katlı pazar yeri ile Balçova'da viyadük altında kurulan pazar yerinde hortum ve sağanak fiyatlara yansıdı.

Karşıyaka'daki çok katlı pazar yeri ile Balçova'da viyadük altında kurulan pazar yerinde hortum ve sağanak fiyatlara yansıdı.

İzmir pazarlarında patlıcanın kilosu 12, dolmalık biber 12- 14, taze soğan 10 TL, ıspanak 8 TL, domates ise 7 TL'ye yükseldi. Sabahın erken saatlerinde tezgah açan esnaf, satış yapamamaktan, kent sakinleri de sebze alamamaktan dert yandı.

'İlk defa bu fiyatlara sebze satıyorum'

Havaların soğuması ile son dönemde etkili olan fırtına ve yağışların fiyatları yükselttiğini belirten bölge esnafından Mehmet Yedikardeş, fiyat artışının ürün azalmasından kaynaklandığını söyledi ve tezgahındaki fiyat farkını aktardı:

'Şu anda biber 10 TL'den 12 TL'ye, patlıcan 8 TL'den 12 TL'ye yükseldi. Tarlalarda ürünler azaldı. Vatandaştan çok tepki alıyoruz. Onlar da şokta, biz de şoktayız. Ben 35 senelik pazarcıyım ve ilk defa bu fiyatlara sebze satıyorum. Geçen sene patlıcan 3 TL, biber 5 TL'ydi. Bu sene bu fiyatların tam 2 katına satış yapıyoruz. Biz Antalya'dan sebze getiriyoruz ve Antalya'daki fırtına fiyatları daha da artıracak; ama havalar ısınırsa fiyatlar biraz düşer.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Selden çiftçi tarlaya giremedi, kuru yerdeki mahsul de yetmedi'

'Selden çiftçi tarlaya giremedi, kuru yerdeki mahsul de yetmedi'

Ispanak satışı yapan Ahmet Altıntop ise ürünün fiyatının 5 TL'den 8 TL'ye yükseldiğine değinerek fiyatlardaki artışı şöyle aktardı:

'Ege ovasının genelini sel bastığından dolayı haliyle çiftçi tarlaya giremedi. Kuru yerlerdeki ürünler de yetersiz kaldı. O yüzden fiyatlar yükseldi. Manisa Gediz'de ova su altında kaldığı için fiyatlar yükseldi. Vatandaş bugün almasa da yarın alacak. Bunlar temel gıdalar, ertelemek mümkün değil.'

'Vatandaş tüketmiyor, biz de satamıyoruz'

'Vatandaş tüketmiyor, biz de satamıyoruz'

Karşıyaka çok katlı pazar yerinde domates satışı yapan Kenan Oğuz da Antalya'daki hortum, fırtına ve selin seraları tahrip etmesi nedeniyle domatesin fiyatının 7 TL'ye yükseldiğini kaydederek, 'Vatandaş tüketmiyor, biz de satamıyoruz. Kilo başı, 50 kuruş kar ediyoruz. Bunun nakliyesi, KDV’si de var. Fiyatlar bundan sonraki süreçte de daha yükselir, diye tahmin ediyorum' dedi.

'Fiyatlar 1'er lira daha artacak'

'Fiyatlar 1'er lira daha artacak'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Artan fiyatlar yüzünden satışların durduğunu söyleyen esnaf Hazret Tekin ise 'Antalya'daki sel, malın bulunmaması yüzünden fiyatları yükseltti. Olay yeni gerçekleşti; ancak ürünler ortalama üstüne 1'er TL daha artacak, diye düşünüyorum. Biber 10- 12, salatalık 5- 6 TL'den, patlıcan 10- 12 TL'den satılıyor. Vatandaş zorlanıyor, 2 TL'lik biber almak zorunda kalıyor' dedi.

Fiyatların çok yüksek olduğundan yakınan Yılmaz Koç, esnafın en fazla kilo başına 1- 2 lira kar koyduğunu öne sürerek pazarcının da vatandaşın da zorluk çektiğini söyledi.

'Fiyatlar bizi çok zorluyor'

'Fiyatlar bizi çok zorluyor'

Pazar alışverişi yapan Saadet Kara ise yükselen fiyatlar nedeniyle mecburen az ürün aldıklarını söyledi. Fiyatların kendilerini zorladığını söyleyen Kara, 'Salatalık 6- 8 TL, kereviz 6 TL olmuş. Alabildiğimizi alabiliyoruz, diğerleri kalıyor' yorumunu yaptı.

https://twitter.com/chanticox/status/1089849849757999104

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
120
30
25
18
12
12
12
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Yahu yok aracılar yüzünden, yok komisyoncular yüzünden böyle diyip de topu yine başkalarına atmak nasıl bir basiretsizliktir. Hükümet her fırsatta önlem alac... Devamını Gör

Jey

aracılar yüzünden tabiki. Yurt dışında aracıları kaldıran serbest piyasa ticareti var direk üreticiden satışa geçiyor tam olarak aracı yok değil ama tek bir ... Devamını Gör

Dean Winchester

O değil de... Hükümetin önlem alacağız dediği herşey günden güne daha beter hal alıyor farkındasınız değil mi ?

Tolga Aydın

"bunlar tamamen batının bize komplosu"cular nerede; göremedim?

ugrozdmr23

"bunlar tamamen batının bize komplosu"