Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gıda'dan KDV Alınmasın

90PAYLAŞIM

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; Katma Değer Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılması için verdiği kanun teklifi ile “Gıda Ürünlerinden KDV’nin kaldırılmasını” talep etti. Tanal; kanun teklifinin gerekçesini;

“Türkiye’de son yıllarda yapılan tüm araştırmalarda gıda fiyatlarında büyük oranlarda artış olduğu tespit edilmiştir. Kuraklık kaynaklı gıda fiyatları artışına karşı gıda maddelerinde katma değer vergisinin kaldırılması gerekmektedir. Yaşanan iklim değişikliği, tarım ürünleri stoklarında yaşanan azalma, enerji ve diğer girdilerdeki fiyat artışları, nüfus artışı, tarım ürünlerinin biyoyakıt benzeri alternatif alanlarda kullanımının yaygınlaşması ve diğer unsurlar sebebiyle gıda fiyatlarında yükselmeler yaşanmaktadır.

Mevsimsellik etkilerinden kaynaklı ağustos ve eylül ayları normalde enflasyonda düşüşün görüldüğü dönemler olurken, bu yıl jeopolitik riskler ve iklimsel gelişmeler enflasyonist baskıya sebep olmuştur.

Tarımsal üretimdeki dalgalanmalar gıda maddelerinde fiyat artışı olarak ekonomi içinde yansıması fiyatlar genel seviyesindeki artış olduğundan yurt içi gıda fiyatları yurt dışı fiyatlardan farklılaşmaktadır. Dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye'de fiyatlar artmaktadır. Gıda fiyatlarındaki artışın fiyatlar genel seviyesi üzerinde etkiyi elimine etmek amacıyla gıda mallarında katma değer vergisinin kaldırılması gerekmektedir. Gıda fiyatlarındaki artış ancak bu şekilde sınırlanabilecektir.” şeklinde açıkladı. Tanal’ın bu teklifi kabul edilirse Türkiye’de yaşayan vatandaşlar artık rahat bir nefes almış olacaklar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir