Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FIFA'dan 'Rüşvet' İddialarına Cevap

1PAYLAŞIM

FIFA'dan 'Rüşvet' İddialarına Cevap

FIFA'dan 'Rüşvet' İddialarına Cevap

FIFA Başkanı Blatter, Katar'da düzenlenecek Dünya Kupası ile ilgili çıkan 'rüşvet' iddiaları ile ilgili yorum yapmamayı tercih etti.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, İsrail ile Filistin federasyonları arasında yürütülen görüşmelerde üzerinde uzlaşılan sistemin çok mükemmel olmasa da işlediğini belirterek, hedeflerinin bir mutabakat zaptı imzalamak olduğunu söyledi.

FIFA İcra Komitesi toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Blatter, İsrail ve Filistin Federasyonları arasındaki görüşmelere ilişkin soru üzerine, federasyonlar arasındaki son toplantının FIFA Genel Merkezi'nde şubat ayında yapıldığını anımsattı.

Taraflarla yapılan iki görüşmeden sonra irtibatların noktaları olarak 2 kişinin görevlendirildiğini ifade eden Blatter, "Sistem çok mükemmel işlemiyor ama işliyor" dedi.

Problemin, oyuncuların Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerinde, İsrail güvenlik kontrolüne tabi tutulmasından kaynaklandığına değinen Blatter, İsrail'in bu kaygısını kabul etmek zorunda olduklarını söyledi.

Başkan Blatter, "Şimdi üç hafta önce oyuncuların ve teknik ekibin listesi veriliyor. İsrail böylece herkesin vizesi olup olmadığına bakabiliyor. Şu anda bu sistem çalışıyor. Birkaç küçük olay oldu, ama sonuç olarak iyi bir anlayış var" diye konuştu.

Mayıs ayı başında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmek için Kudüs'e gideceklerini ifade eden Blatter, "Hedef bir mutabakat zaptı imzalamak. Futbolun insanları birleştirmesini istiyoruz" diye konuştu.

Katar'ın 2022 Dünya Kupası ev sahipliğine adaylığı esnasında "FIFA yetkililerine rüşvet verildiği" yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Blatter, bu konuda yorum yapmayacağını söyledi.

FIFA'nın bağımsız bir etik komiteye sahip olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Blatter, konunun bu komitenin işi olduğunu vurguladı.

Blatter, FIFA İcra Komitesi Üyesi Theo Zwanziger'in işçi hakları konusunda eleştirilerin yapıldığı Katar'da, yetkililer, sivil toplum örgütleri ve işçi temsilcileri ile yaptığı görüşmelere ilişkin komiteye bilgi aktardığını da belirtti.

Zwanziger'in temaslarının süreceğini bildiren Blatter, "FIFA, Katar'daki çalışma koşulları ve işçi hakları konusunda yardımcı olabilir. Bu konu sürekli ve yakından takip edilmeli" dedi.

FIFA Başkanı Blatter, 11 Haziran 2014'te yapılacak 64. FIFA Kongresi öncesinde Katar'ı ziyaret edeceğini de söyledi.

FIFA'nın yönetim reformu süreci ile ilgili sorulara karşılık da Blatter, yaş sınırı ve görev süresinin sınırlandırılması konularının, 11 Haziran 2014 tarihinde yapılacak 64'üncü FIFA Kongresi'nde görüşülebileceğini kaydetti.

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke ise Brezilya'da yapılacak 2014 Dünya Kupası hazırlıklarıyla ilgili soru üzerine , 24 Mart Pazartesi günü Rio de Janeiro'ya gideceğini, Sao Paulo ve Porto Alegre'deki statlarla ilgili güzel haberler duymayı umduğunu ifade etti.

Valcke, "Temel kaygılar ortadan kaybolmalı ve gelecek hafta daha rahat bir durumda olduğumuzu hissetmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Valcke ayrıca FIFA'nın 1,38 milyar dolar ile geçen yıl rekor bir gelir elde ettiğini ve bütçesinin 72 milyon dolar fazla verdiğini bildirdi.

FIFA'nın rezervlerinin 1.4 milyar dolar olduğunu belirten Vackle, bunu rağmen dünya kupasının maliyetinin henüz netleşmediğini kaydetti.

FIFA İcra Komitesi'nin bundan sonraki toplantısı, 7-8 Haziran 2014 tarihlerinde, Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde yapılacak.

Goal.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir