Görüş Bildir
Haberler
Ferguson: Siyah Gencin Ölümüne İlişkin Yeni Jüri Talebine Ret

Ferguson: Siyah Gencin Ölümüne İlişkin Yeni Jüri Talebine Ret

adem kara
27.11.2014 - 11:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'nin Missouri eyaleti valisinin, silahsız siyah genci vurarak öldüren ve yargılanmaması hükmüne varılan polis memuru için yeni bir mahkeme jürisi oluşturulması çağrılarını reddettiği bildirildi.

Büyük jürinin, 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown'u öldüren polis memuru Darren Wilson'un yargılanmasına gerek görmemesi üzerine son iki günde St. Louis ve 12 farklı kentte protesto gösterileri düzenlendi.

Perşembe günü yapılan Şükran Günü kutlamaları öncesi gösterilerin yoğun kar yağışı nedeniyle azaldığı görüldü.

Büyük jürinin kararı, ABD'de siyah toplum ve yasalar arasındaki ilişkilerin tartışılmasına yol açarken Michael Brown'un ailesi de büyük jüri kararını 'ezici' olarak niteledi.

St. Louis Post adlı yerel gazetenin haberine göre, Missouri Valisi Jay Nixon'un sözcüsü, davaya yeni bir özel savcı atanması fikrinin değerlendirilmeyeceğini söyledi.

Vali Nixon, gösterilerin patlak vermesi üzerine, Salı günü St. Louis'teki ulusal güvenlik güçlerinin sayısını üçe katlayıp 700'den 2200'e çıkarmasının 'yardımcı' olduğunu ifade etmişti.

Vali, takviye güç gerekip gerekmediğini anlamak için durumu gözlemlemeye devam edeceğini kaydetti.

Çarşamba günü erken saatlerde de yaklaşık 200 gösterici St. Louis Belediye Binası önünde toplanıp polis memuru Wilson için temsili bir mahkeme salonu oluşturdu. Göstericilerden bazıları belediye binasına zorla girmeye çalıştı. Kalabalık daha sonra polis tarafından dağıtılırken çıkan olaylarda en az iki kişi gözaltına alındı.

Gösteriler yayıldı

Gösteriler yayıldı

Ferguson'da başlayan gösteriler aralarında Philadelphia, New York, Cleveland, Los Angeles ve Boston'un da bulunduğu birçok eyalete sıçradı.

Oakland ve California'daki gösteriler, protestocuların sokakları ateşe vermesi üzerine şiddetlendi. Los Angeles'ta da 130 kişinin gözaltına alındığına dair haberler geldi.

Polis memuru Darren Wilson, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada olayla ilgili 'vicdanının rahat olduğunu' söylemişti.

Michael Brown'un ailesi de bu yorumlar için 'saygısızca' dedi.

Brown'un babası da, oğlunun karakterinin savcılar tarafından 'çarmıha gerildiğini' söyledi ve protestoların barışçıl olması çağrısında bulundu.

İfadeler örtüşmedi

İfadeler örtüşmedi

Polis memuru Wilson, ateş etmeden önce Brown'un kendisini aracının içine doğru ittiğini, kendisine vurduğunu söyledi.

Wilson, Brown'la yaşanan olayda kendisini güreşçi Hulk Hogan'ı durdurmaya çalışan beş yaşında bir çocuk gibi hissettiği ifade etti.

Brown'un destekçileri ise, vurulduğunda Wilson'a teslim olmak üzere olduğunu kaydediyor.

Savcı, tanıkların ifadesinde birbirileriyle çelişen ifadeler olduğunu ve tanık beyanlarının fiziki kanıtlarla uyum içinde olmadığını belirtiyor.

Polis memuru Wilson'un olayla ilgili yargılanmasına gerek görülmediği kararı alındı. Fakat, Wilson'un siyah gencin sivil haklarını ihlal edip etmediğine ilişkin federal soruşturma açıldı.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0