Ethem Sarısülük Davası 27 Haziran'a Ertelendi: Görüntüleri TÜBİTAK İnceleyecek

-

Ankara'da Gezi eylemleri sırasında polis Ahmet Şahbaz'ın açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davanın duruşması güvenlik gerekçesiyle Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Ahmet Şahbaz’ın tututsuz yargılanmasının devam edilmesine karar verilirken, duruşma günü mahkemeye getirilmesine gerek görülmedi. Mahkeme netleştirilmesi için görüntülerin TÜBİTAK’a gönderilmesini istedi. Dava 27 Haziran tarihine ertelendi.

Duruşmayı izlemeye gelen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, kardeşleri İkrar, Cem ve Mustafa Sarısülük ve yaklaşık 30 kişi, üst aramasından geçirildikten sonra adliyeye alındı. CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ve Tunceli Milletvekili Gürsel Erol da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı. Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katıldı.

Mahkeme heyeti, celse arasında olay anını gösteren kayıtları incelediklerini ve tutanak hazırladıklarını, ancak ateş anının hızlı ve seri geçmesi nedeniyle net bir fikir edinemediklerini ve bu nedenle bilirkişi tarafından incelenmesini istedi.

Duruşmada söz alan Ethem Sarısülük’ün avukatı Murat Yılmaz, tanık olarak dinlenen polis memurlarının ifadelerinde, olay anına ilişkin değil de daha çok yoruma kaçan ifadeler kullandıklarını ve bazı tanıkların kendilerini sanık Ahmet Şahbaz’ın yerine koyarak durumu anlattıklarını ileri sürdü. Yılmaz, ayrıca olay anını gösteren görüntülerin net olduğunu belirterek, mahkeme heyetine görüntüleri nasıl anlamadıklarını sordu. Yılmaz, sanık Şahbaz’ın, ’kasten adam öldürme’ suçunun sabit olduğunu ve elini kolunu sallayarak gezmemesi gerektiğini belirterek tutuklu yargılanmasını talep etti.

Sanık Ahmet Şahbaz’ın avukatları da olay anını iki kameramanın görüntülediğini belirterek, ’’Kameraman H.D. ifadesinde, ’Gösterici gurup polise taş ve sert cisimlerle saldırdı. Polisin kalkanlarını gasp ettiler. Polisin arkasında beton banklar olduğu için bir polis ortada kaldı ve sıkıştı, silahını havaya kaldırıp 3 el ateş etmiştir’ diyerek sanığın hedef gözetmediğini anlatmıştır’’ dedi.

TÜBİTAK inceleyecek

Mahkeme Başkanı Hasan Ay, sanık Ahmet Şahbaz ile ilgili tutukluluk ve mahkeme salonuna ifade vermesi yönündeki taraf avukatlarının talebini reddetti ve sanığın tutuksuz olarak yargılanmasına ve duruşmalara SEGBİS ile katılmasına karar verdi.

Başkan Ay, olay anını gösteren görüntülerinde TÜBİTAK’ta incelenmesini isteyerek şöyle konuştu: 

"Olay anını gösteren görüntülerin öncelikli bilgi teknolojileri konusunda uzman TÜBİTAK’ta bu görüntülerin, netleştirilip netleştirilemeyeceği, söz konusu TÜBİTAK tarafından olumsuz cevap gelmesi durumunda, görüntülerin ilgili üniversitelere gönderilmesine, ayrıca görüntüdeki ateş etme süresi, sayısı ve görüntüleri saniye saniye, kare kare fotoğraflanıp rapora eklenmesine, atış anına ilişkin birinci ve ikinci atışa göre üçüncü atıştaki kolunun şeklinin değiştiği belirtilmekte, bununla ilgili bu değişikliğe etken olan nedenin ne olduğunun rapora yazılmasına, ayrıca göstericilerin sanığa attığı taşların görüntüsünün eklenmesine, görüntü kayıtları geldikten sonra tarafların ve vekillerin, görüntüleri mahkeme heyetiyle izlenmesine’ karar verdiğini belirterek duruşmayı 27 Haziran saat 11.00’a erteledi.

11 Ocak'taki duruşmada neler yaşanmıştı?

Davanın bir önceki duruşması 11 Ocak'ta görülmüştü. Polis Ahmet Şahbaz'ın tutuksuz yargılanmasına devam kararı verilmişti.

Dava ‘güvenlik’ gerekçesiyle nakledildiği Aksaray’daki Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık polis SEGBİS ile katıldı

Tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) bağlandı.

Ethem Sarısülük'ün avukatı Murat Yılmaz, olay anıyla ilgili görüntülerin yeniden izlenmesini talep ederek, "Yargıtay, Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde izlenen görüntüleri yok saymıştır. Yargıtay bu dosyayı ya okumadı, ya da başından attı. Talebimiz, bu görüntüler tekrar sizin huzurunuzda izlensin. Görüntüler bir bilirkişi tarafından temizlensin, yavaşlatılsın" dedi.

Mahkeme başkanı, SEGBİS ile katılan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a bir diyeceğinin olup olmadığını sordu. Şahbaz da Yargıtay'ın usulen bozma kararına uyulmasını talep etti.

Sanık polisin mahkemeye getirilmesi ve tutuklanması taleplerine ret

Davada ara karar açıklandı. Mahkeme, avukatların Ahmet Şahbaz'ın mahkemeye getirilmesi ve tutuklanması taleplerini reddetti. Mahkeme, gerekçe olarak sanık polis Şahbaz'ın delilleri karartacağı şüphesinin olmadığını söyledi.

Ethem Sarısülük, Gezi Parkı eylemlerinde başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti

Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Kızılay meydanında yapılan protesto sırasında başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti.

Sarısülük’ü vuran ve Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde ’olası kastla adam öldürme’ suçundan yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası aldı. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. 

Ardından davanın güvenlik gerekçesiyle Aksaray’da görülmesine karar verildi, tutuklu olan polis memuru Şahbaz da tahliye oldu.

Ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AksarayAnkaraCumhuriyet Halk PartisiEthem SarısülükGezi ParkıPolisTunceliTürk KızılayıYargıtayolaytahliye
Görüş Bildir