Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan Avrupa'ya: 'Beslediğiniz Yılan Her An Sizi de Sokabilir'

 > -

Çanakkale'de konuşan Cumhurbaşkanı ErdoğanAB Konseyi binasının arkasında PKK'nın çadır kurmasına izin verilmesiyle ilgili, "Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunun adı teröre teslim olmaktır. Bunlar teröre teslim oldular" dedi ve ekledi: "Ankara'da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de veya Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye'de patlayan bombaların size bir şey ifade etmediği olabilir. Sizin şehirlerinizde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı sebebiyle 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen törene katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, "İstanbul'u biz feda edebilir miydik, İstanbul'u verebilir miydik. Onun için de geçilmez denilen yer Çanakkale'ydi. Geçemediler Çanakkale'yi. İstanbul'un üzerinde çok hevesi olanlar var. Ama hepsinin hevesleri kursaklarında kaldı. Bugün de içeride ve dışarıda milletimizi köşeye sıkıştırmak için her türlü oyunu oynayanları, hiç şüpheniz olmasın aynı akıbet bekliyor" dedi.

 Erdoğan, "Allah'ın izniyle ülke ve millet olarak yeni bir destan yazmamıza kimse engel olamaz. Yeter ki millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlü şekilde muhafaza edebilelim" diye konuştu.

'Yılmayız, korkmayız, mücadeleden kaçmayız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

 "İşte son örneğini geçtiğimiz Pazar günü Ankara'da, Kızılay meydanında yapılan bombalı saldırıyla yaşadık. Masum insanlarımızın arasına giren bir bombalı araç, 35 vatandaşımızın hayatına mal oldu, çok sayıda vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdi. Terör örgütlerinin maşa olarak kullandıkları, rahmetli Cengiz Aytmatov'dan ilham alarak 'Mankurt' olarak nitelendirdiğim bu aşağılık varlıkların hainlikleri karşısında öfkeye kapılmamak mümkün değil."

"Biz millet olarak karşımıza mertçe çıkan kim olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun, yılmayız, korkmayız, mücadeleden kaçmayız. Ama terör denen ve karşımıza en alçak, en sinsi, en ahlaksız, en insanlık dışı yöntemlerle çıkan musibet işimizi gerçekten zorlaştırıyor."

'Belçika orada onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor'

Erdoğan, AB Konseyi binasının arkasında PKK'nın çadır kurmasına izin verilmesiyle ilgili,  "Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil, samimi değil. Bunlar ikircikli davranıyorlar. Bugün bayrağı indirmişler, posterleri kaldırmışlar, kimi aldatıyorsunuz. Dürüst olun, samimi olun. Karşınızda aldanacak bir Türkiye yok, bir Türk milleti yok. Bunu biliniz. Bunun adı teröre teslim olmaktır. Bunlar teröre teslim oldular" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

'Avrupa ülkelerinin hâlâ aymazlık içinde olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir'

"Ankara'da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de veya Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkelerinin hâlâ aymazlık içinde hareket ediyor olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır.

'Koynunuzda yılan besliyorsunuz'

Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye'de patlayan bombaların size bir şey ifade etmediği olabilir. Sizin şehirlerinde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak. Ülkenizde bir bombalı saldırı olduğunda, ve sizin bir milletvekiliniz terörist taziyesine gittiğinde neler yapabileceğinizi çok iyi biliyorum. Akademisyen, STK temsilcisi sıfatı taşıyanların terör örgütüne destek verdiklerinde sizin tavrınızı da iyi kestirebiliriz. 

'Avrupa ülkelerinden beklentimiz biraz empati yapmalarıdır'

Türkiye benzer bir tehdide maruz kalabilecek ülkelere karşı çok daha demokrat, ilkeli bir tutum ortaya koyuyor. Avrupa ülkelerinden beklentimiz biraz empati yapmalarıdır. Biz ne yaptığımızı, nasıl bir mücadele verdiğimizi, kimlere karşı mücadele ettiğimizi gayet iyi biliyoruz. Eleştiriler adilse kulak veririz, değilse kusura bakmasınlar. Yapılması gerekeni yaparız. Bizim tarihimizde kıyım, katliam, toplumların iliğini sömürme anlayışı hiç yoktur. Bizim terörle mücadelemizin bir ölçüsü, ahlakı, meşruyeti verdır.

'Türkiye 3 milyonu aşkın sığınmacıya evsahipliği yaparken, bir avuç mülteciye yer bulamayanlar önce dönüp kendilerine baksınlar'

Türkiye 3 milyonu aşkın sığınmacıya evsahipliği yaparken, bir avuç mülteciye yer bulamayanlar önce dönüp kendilerine baksınlar. Bizler Çanakkale'deki kahramanların evlatları olarak, onların şanına gölge düşürecek en küçük yanlışın içinde olmayız. "

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir