Erdoğan'dan ABD'ye: 'Bu İşi Daha Fazla Uzatmayın'

 > 
30PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethullah Gülen'i iade etmesi için ABD'ye bir kez daha çağrı yaptı; "Gelin bu işi daha fazla uzatmayın'" dedi. 

TRT'ye konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen'in iadesi için ABD'ye seslendi. 

Erdoğan, "İade süreciyle ilgili dosyalar hazırlanıyor. Bir mahkemenin onlarla ilgili verdiği bir karar var. Dosyalar, savcılıkların açtığı davalar vs bütün bunlarla beraber 10-15 gün içerisinde belirli bir noktaya gelinir. Arkadaşlar da gerekli gördükleri heyeti yanına alıp bu maskesi düşmüş, tam bir adeta suçlu konumundaki kişiyi bulup Amerikan makamlarına da anlatacaktır. ABD hangi teröristi istediyse verdik, bize belgeler gönderin demedik. Şu anda da Amerika’ya diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın" dedi.

Başdanışman Şeref Malkoç'a sert tepki

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç katıldığı canlı yayında, Pazar günü Yenikapı’da yapılacak mitinge katılacağını açıklayan MHP lideri Devlet Bahçeli için, "Ömründe görmediği kalabalığı görecek" demişti. 

Malkoç daha sonra sözleri için özür dilemiş, "Mitinge katılımla ilgili olarak sarf ettiğim bir cümle sebebiyle başta Sayın Bahçeli'nin şahsından ve tüm MHP camiasından özür dilerim" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan bunun üzerine, "Başdanışmanlarımdan bir tanesinin mesela bir televizyonda bir açıklaması oldu ve bunu ben çok çirkin buldum. Kendisne de dedim, açıklamasını yapıp özür dilesin, böyle bir şeye hakkınız yok. Siyasetçi değilsiniz. Danışman olarak burada bir memursunuz. Sağ olsun o da bir özür dilemiş. Bunlara tabii çok dikkat etmemiz lâzım" diye konuştu.

"İstihbarat örgütü yıpratılmamalı"

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde istihbarat zafiyeti olduğu iddialarıyla ilgili soruları da yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"İstihbarat örgütü yıpratılacak bir örgüt değildir. Eğer istihbarat örgütü ile ilgili atılacak veya yapılacak bir iş varsa bunun hükümet değerlendirmesini yapar, ona göre de bizimle de istişare ederse istişare eder, kararını alır. Sürekli televizyon programlarında istihbarat teşkilâtımızın üzerine bu denli yüklenirsek istihbarat teşkilâtımızı çalışamaz hâle getiririz. Ben baştan beri bir şey söyledim, 'bir istihbarat zaafı vardır' dedim. Ama dünyada istihbarat zaafının olmadığı ülke var mıdır? Alın Amerika'yı, alın Rusya'yı, alın Avrupa'nın Almanyasını, Fransasını, İngilteresini hepsini... Hepsinde birçok terör eylemlerinde vesaire istihbarat zaaflarının olduğunu görürsünüz.

Kendilerine dedik ki, hemen bir çalışma yapın. Bizim tüm istihbarat teşkilâtını gerek MİT gerek Emniyet gerekse Jandarma istihbarat... Şimdi Jandarma ile malûm polisin İçişleri Bakanlığı'na bağlanması süreci var ya. Dolayısıyla burada istihbaratı da aynı çatı altında koordine edebiliriz. Böyle bir çalışma. Buna yönelik bir çalışmayı bugün bana sundular. Bunu aynı zamanda Sayın Başbakan ile de değerlendireceğiz, paylaşacağız. Bundan sonra da ne gibi adımlar atarız, bunları konuşacağız."

"Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız"

Cumhurbaşkanı, başından beri Batı'nın, darbe girişimi konusundaki tavrını yetersiz buluyor. Erdoğan bu konuda, şöyle konuştu:

"Yalan yanlış, asparagas haberlerle ne yazık ki hâlâ bu süreçte 'Fakat, ama, ancak...' Bunlarla işi yönlendirmeye çalışıyorlar. Yönlendiremeyeceksiniz, bu ülkede milli iradeyi söndüremeyeceksiniz, durduramayacaksınız. Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Belki bir öleceğiz, ama bin dirileceğiz. Çünkü bu milletin ruhunda bu var. Aynen buğday başakları gibi, meydanlar bunu sabahlara kadar gösteriyor."

"Gönder bir temsilcini de nasıl darbe yapmak istemişler, bir gör yerinde"

"Kuru sıkı atmakla olmuyor bu iş"

"Londra'dan, Paris'ten, şuradan, buradan kuru sıkı atmakla olmuyor bu iş. Gel gönder bir temsilcini de burada, bir demokrasi ülkesinde, demokratik parlamenter sisteme nasıl darbe yapmak istemişler, bunu gel bir gör yerinde. Sahip olduğunuz, ülkenizde kendilerine yer verdiğiniz bu haşhaşilerin neler yaptığını bir gelin görün. Tayyip Erdoğan'a 'diktatör' diyebilirsiniz, iktidarını beğenmeyebilirsiniz. İnsaf edin de gelin bir görün ne var ülkede."

"Kendilerini gayet iyi gizliyorlar"

Erdoğan, yaverlerinin tutuklanmasıyla ilgili ise, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi bunlarla ilgili şüphelerimiz vardı. Şüphelerimiz nedeniyle bütün eş, dost, ahbap hepsine sorduk, 'Soruşturun, edin bakalım kimdir?' Köyüne, mahallesine varıncaya kadar incelettik. Herkes bize 'şöyle iyidir, böyle iyidir...' Hep bunu anlatıyorlar. Bunlar takiyeyi çok çok iyi yapıyorlar. Kendilerini gayet iyi gizliyorlar. İyi de gizledikleri için zaten gelen referanslar olumlu."

"Çılgına döndüler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "Nabi Avcı Bey dönemine kadar biz dershaneler konusunda adım atamadık. Bunlar bizim kayıp yıllarımızdır. Tabii şimdi siz de başbakansınız ama bir yere kadar arkadaşlarınıza bir şeyi anlatıyorsunuz. Israr, ısrar, ısrar...Tabii daha fazla ileri gidemiyorsunuz ve en ciddi, en büyük parayı bu adamlar bu dershanelerden kazandı. En büyük serveti dershanelerdi, kaybedince çılgına döndüler" diye konuştu.

TRT

Görüş Bildir