En Küçük Çocuğun En Yaratıcı Birey Olmasının 10 Mutlak Sebebi

 > -
Abone ol

Ezbere konuşmuyoruz, çok çocuklu çekirdek bir ailede en sorunlu bireyler ortanca çocuklar ve büyük çocuklar olurken, daha yaratıcı bir kariyer hedefine yürüyen, daha rahat bireyler genelde ailenin en küçük çocuğu oluyor. Bu bir tesadüf mü? Hiç sanmıyoruz, bilim tesadüflere yer bırakmayacak şekilde bu konuda da çalışmalarını yapmış ve verileri gözümüze gözümüze sokmuştur. Boş beleş araştırmalarla binlerce yuro maaşı cebine indiren bilim insanlarına teşekkür ediyor ve bu olgunun sebeplerini dilimiz döndüğünce açıklamaya çalışıyoruz.

1. Ailenin en “sorumsuz” bireyleri en küçük bireyleridir.

Yapılan bir araştırmada kendimi sorumlu hissediyorum diyen en küçük çocuk yüzdesi %31 iken, bunu diyen büyük çocukların yüzdesi %54 çıkmıştır. Haliyle aile içinde en az sorumluluk yüklenen bireyler kendini daha özgür hissediyor ve daha yaratıcı alanlara yönelme fırsatı buluyor. Büyük çocuk fatura yatırmaya giderken, küçük kardeş oturup lego oynayabiliyor misal.

2. Hayallerinin peşinden gitmesi, yaratıcılığını ve yeteneklerini ortaya dökmesi için teşvik edilen bireyler oluyorlar.

Yapılan araştırmalar çok net ortaya koyuyor ki, ailenin en küçük bireylerinin %17’si ailelerinin gözde çocuğu olurken, büyük çocukların sadece %10’u bu unvanı alabiliyor. Bizde de “son beşik” olarak şımartılmaya meyilli bu kişiler, isteklerini gerçekleştirme konusunda daha geniş bir kabul görüyorlar ve daha geniş bir alan buluyorlar. Hayallerinin peşinden git denilen bireylerin çoğu ailenin en küçük çocukları.

3. Kurallara “uymama” konusunda daha başarılılar.

Bunu bir asilik olarak görmeyin, sadece daha sorumsuz ve daha rahat olan bireyler ailelerinin koydukları kuralları esnetmede de daha başarılı oluyorlar. En küçük çocuklar arasında böyle düşünenlerin oranı %47, bu rakam büyük çocuklarda çok daha düşük. Gerek ailenin büyük kardeşlerden edindiği tecrübeler, gerek büyük kardeşlerin verdiği destek ve gerekse de ufaklığın acarlığı sayesinde küçük çocukları kısıtlayan daha az kural oluyor. Sonra saldım çayıra mevlam kayıra.

4. Büyük kardeşe ve kardeşlere sahip olanın getirdiği güvenlik ve rahat duygusunun varlığı.

Karşılaşacağın her sorunda, o sorunu senden önce yaşamış birinin olduğunu bilmenin rahatlığına paha biçilemez. Nasrettin Hoca’nın “bana doktor değil, damdan düşen birini getirin” vecizesi misali, küçük çocukların önünde her zaman damdan düşmüş biri vardır. Onların tecrübelerinden, aklından istifade etmenin yanı sıra, onların koruyucu gölgesini de üzerinde hisseden ufaklıklar yaratıcılığın dibini sıyırıyorlar.

5. “Benim adım Tatar Ramazan, ben bu oyunu bozarım!”

Evet, küçük çocuklar bir mücadelenin içine doğuyorlar. Çünkü doğdukları dünya büyük kardeşlerin şekillendirdiği, kurallarını onun koyduğu, senden önce biz vardık koçum dediği bir dünya. İnsan doğasında var olan mücadeleci, savaşçı, aykırı, asi ruh büyük kardeşin şekillendirdiği dünyayı yıkmakla işe başlıyor. Peki kolay mı bu? Değil, değil ki küçük çocuğun yaratıcılığını geliştirmeye doyamıyor bu süreç.

6. Abinin / ablanın eskilerini giymek aslında küçük çocuk için yaratıcılığın kapısı.

Küçük çocukla ilgili anlatılan en dramatik şeylerden biridir, hiç yeni şeyi olmaması, hep kendinden büyüklerin eskileriyle idare etmesi. Aslında hiç de öyle değil, bu eskileri harmanlayıp, günün trendine uygun şeyler çıkarmanın yaratıcılığı nasıl beslediğini burada sayfalarca anlatabilirim ama gerek yok. Bir dezavantaj gibi görününen bu durum küçük çocuğu ileride moda dehası yapacak belki haberiniz yok.

7. Teknoloji ile haşır neşir olanlar bilir ki birçok oyun, uygulama, program ailesinin en küçükleri tarafından düşünülmüştür.

Çünkü büyük çocuk “ya ders çalışacağım” diye bilgisayar aldırmak için ağlarken, küçük çocuk bilgisayar, tablet, akıllı telefon ile dolu eve doğmuştur. Üstelik bunu çözmek için çok zaman harcamasına da gerek yoktur çünkü büyük kardeşi ona çok güzel anlatacaktır. Teknolojiye olan bu yakınlık, bu kullanım kolaylığı, bu basitlik onu teknoloji konusunda yaratıcı olmaya itecektir kaçarı yok.

8. Beni komik bulmuyorsan bu senin problemin.

Bakın BBC’nin 9 yıl önce yaptığı bir araştırmada, BBC diyorum dikkat, en küçük çocukların %50’sinin diğer insanları etkilemenin, onları güldürmenin çok kolay olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır. Bu şaşırtıcı mı? Değil çünkü bu küçük çocukların doğasında var, doğdukları ailenin içinde organik olarak geliştirdikleri bir yetenek. Bunu ben demiyorum, bilim diyor. Yani kendilerini kabul ettirme, insanları etkileme konusunda yaratıcılıklarını kullanmak onların hamurunda var.

9. Yaratıcı olmayan küçük çocuk, yaratıcı olmayı istemiyordur.

Eğitmen Jonathan Halls diyor ki, yaratıcılık hepimizin içinde var, tek sorun bunun zamanla geliştirilip geliştirilemediği. Yani aslında küçük çocuk içinde bulunduğu rahat, sorumsuz, öğretici, güvenli alanın nimetlerinden istifade ediyor. Ailesinin acemiliğini atmış olmasından, daha anlayışlı bir hale gelmesinden, büyük kardeşlerinin bilgi ve becerilerinden besleniyor. Bütün bunlar küçük çocukların yaratıcı olması için harika bir ortam oluşturuyor. Hala yaratıcı olamadıysan diyor Jonathan Halls bu biraz da senin hatan kardeşim diyor, Jonathan Halls diyor.

10. “Boş zaman” küçük çocuktan sorulur.

Bu konuda kimse bir şey dememiş ama benim birkaç çift lafım var. Ailenin tüm angarya işleri büyük kardeşlerin üzerindedir, zaten büyük kardeşler pek evde durmayı da istemezler, bir de anne baba çalışıyorsa küçük çocuklar 7/24 boş vakit bulur. Bir takım ergenlik işlerini saymazsak geri kalan mebzul miktardaki zaman onlara yaratıcılıklarını kusmak için yeter de artar bile. Ne demiş ünlü bir eğitim bilimci: Yaratıcı olmaları için bırakı8n çocuklarınız sıkılsın. E işte küçük çocuk paso sıkılıyor?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Aynı ben ldskfşdsfşlskdf

Gizli Kullanıcı

kardeşime bakıyorum ve cık cık cık olmamış bu arada abi sen de galiba ailenin en küçüğüsün yanılıyor muyum :DD

miss-simpson

ben de size ortanca çocuğu anlatıyım. ortanca çocuk hem büyük hem küçük olmak zorundadır kardeşlerinize laf söylemenize bile izin verilmez büyük kardeşle kavga etseniz o büyük küçük kardeşle kavga etseniz o küçük biz neyiz amk.

miss-simpson

büyük kardeş ders çalışır küçük kardeşin tek yaptığı küçük olmak zaten işler hoop ortanca kardeşe yüklenir. büyük çocuğun sınavı vardır küçük çocuk yaramazlık yapar ortanca çocuğun problem yaratmaması beklenir. biz de insanız be. büyük kardeşle küçük kardeşin arasında kalır adeta köprü görevi görürsünüz. sizin sırtınızdan anlaşırlar.

miss-simpson

ergenlik herkese zor gelir ortanca çocuk için ise zulümdür. küçük kardeş daha bir sinir bozucu olur büyük kardeşin her zamanki büyüklük taslaması iyice zorunuza gider evde artık ortanca çocuk da problem yaratınca anne baba direk size yüklenir.

miss-simpson

size alınan her şeyi önce küçük kardeşiniz kullanır çünkü o küçüktür bir kerecik kullansındır ulan önce ben bi oynayım değil mi ertesi gün zaten onun oluyor. büyük çocuğa alınan bir şey de direk küçük şerefsize gider zaten büyük çocuklara pek de bir şey alınmaz. küçük kardeşe alınan oyuncak ertesi gün kırılır içi açılır ortanca ve büyük kardeşe alınan bir şey kırılsın bir daha yalvar yakar belki alınır.büyük çocuk zaten inektir küçük çocuk zekidir ama yaramaz olduğu için dersleri kötüdür ama ortanca çocuğun dersleri kötü olduğunda aileye ekstra problem çıkar ve tembel damgasını yersiniz.

miss-simpson

büyük çocuk ilk göz ağrısıdır küçük çocuk kazan dibidir ortanca çocuğun Allah belasını versindir aldığınız iyi notlar takdir edilmez çünkü evde hep daha iyisi vardır. diğer kardeşler ilgiden bulanırken ortanca kardeş biraz ilgi için kendini çöllere vurur beklediği ilgiyi göremeyen ortanca insanlara ihtiyacım yok triplerine girer. evin günah keçisidir. hem büyüğün hem küçüğün anneyle babayla iyi geçinmesinin sebebidir ortanca çocuk. büyük çocuğun dertlerini dinleye dinleye yaşlanır küçük çocukla oyun oynarken kendini embesil gibi hisseder yani hem kardeşi olduğu için büyük çocuğun dertlerini yaşar hem kardeş olduğu için küçük cocuğun (varsa) dertlerini çeker. büyük veya küçük kardeş sendromu yokken ortanca çocuk sendromu vardır. büyük kardeş varken evi ilk terk eden çocuklar ortancadır.ailenin en asabisi isyankarı yine ortanca cocuklardır. sevin bizi yazık bize.

miss-simpson

ne yazmışım be :D

dextermorgan54

en küçük olmak çok güzel ve %95 falan doğru bunlar :D ama genetik olarak en büyük çocukta en zeki çocuk oluyo genelde orada yıqıldım

rumpelstilskin

Bu benim. 10 çocuğun en küçüğü. Ve daima ağabeyimin kıyafetlerini giydim çünkü en az yaş farkı onunlaydı aramızda, bu yüzden maskülen kaldım dgdshgfdjgjs

Görüş Bildir