En Fazla Can Kaybı Türkiye'den: 2020'de Dünya Çapında Meydana Gelen 6.5 Üzeri Depremlerde Hangi Ülkede Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

4bPAYLAŞIM

Ne yazık ki depremle mücadelede en başarısız ülke Türkiye oldu...

Kaynak: İstatiksell

İzmir'de meydana gelen deprem ne kadar romantize edilirse edilsin aslında 111 kişinin ölümüne sebep oldu. Ve hala enkaz altında vatandaşlarımız var.

Bu depremin üzüntüsünü yaşıyor ve hayatını kaybedenler için yas tutuyorken, bir yandan da 'Bu deprem diğer ülkelerde yaşansaydı durum ne olurdu?' diye düşünmeden de edemiyoruz.

Elbette depremler yalnızca Türkiye'de olmuyor. 2020 başladığından beri dünyanın dört bir yanında şiddeti 6.5 üzeri tam 22 deprem oldu.

Ama ne yazık ki depremle verilen mücadelede en başarısız ülke Türkiye oldu. Verilere göz attığınızda bir kez daha depremin değil de binanın öldürdüğü gerçeğiyle yüzleşeceksiniz...

2020'nin ilk 6.5 üzeri depremi 24 Ocak'ta Elazığ'da gerçekleşmişti. 6.7 şiddetindeki depremde ne yazık ki 41 vatandaşımızı kaybettik.

Elazığ depreminden birkaç gün sonra Jamaika 7.7 şiddetinde bir deprem yaşadı. Bu şiddetli depremde kimse hayatını kaybetmedi.

Rusya'da Şubat ayında 7.0, Mart'ta ise 7.5 şiddetinde iki deprem meydana geldi. Bu iki depremde de can kaybı olmadı.

Biraz da daha az şiddetli iki depreme bakalım. Nisan'da Japonya'da, Mayıs'ta da Yunanistan'da 6.6 şiddetinde iki deprem oldu. Bu depremlerde de kimse hayatını kaybetmedi. Bu görselin bahsi geçen depremlere ait olmadığını söylemeye gerek yok herhalde.

Mayıs ayına baktığımızda Yunanistan dışında üç ülkede daha deprem oldu. Bu depremler, Endonezya'da 6.8, Solomon Adaları'nda 6.6 ve ABD'de 6.6 şiddetindeydi.

Bu üç depremin de ortak bir noktası var; bu depremlerde hiç kimse hayatını kaybetmedi.

Sıra Haziran'da... Haziran ayında 6.5'dan şiddetli dört deprem oldu. İlki Şili'deydi. 6.8 şiddetindeki depremde hayatını kaybeden olmadı.

Daha sonra meydana gelen Japonya'daki 6.6 ve Yeni Zelanda'daki 7.4 şiddetindeki depremlerde de hayatını kaybeden olmadı. Ancak görselde yer alan Meksika'daki 7.4 şiddetindeki depremde ne yazık ki 10 kişi hayatını kaybetti.

Temmuz ayında biri Papua Yeni Gine'de 7.0, diğeri de ABD'de 7.8 şiddetinde olmak üzere meydana gelen iki deprem oldu ve ne yazık ki Papua Yeni Gine'deki depremde bir kişi hayatını kaybetti.

Ağustos ayında Endonezya'da art arda üç deprem oldu. Bu depremlerin şiddeti sırasıyla 6.8, 6.9 ve 6.9 idi. Endonezya'daki bu üç depremde de can kaybı olmadı. Ancak yine Ağustos ayında Filipinler'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde iki kişi hayatını kaybetti.

Listeyi Şili ve ABD'de meydana gelen depremlerle tamamlıyoruz...

Eylül'de Şili 6.8, Ekim'de ise ABD 7.6 şiddetinde sallandı. Bu iki depremde de kimse hayatını kaybetmedi.

Listeyi özetlemek gerekirse Ocak ayından itibaren dünyanın dört bir yanında 6.5 üzeri gerçekleşen 22 depremin yalnızca 5'inde insanlar hayatını kaybetti.

Elazığ'da 41, Meksika'da 10, Papua Yeni Gine'de 1, Filipinler'de 2... İzmir'de 111 vatandaşımız hayata gözlerini yumdu ve gelen her açıklamada bu sayı artmaya devam ediyor.

2020'de dünyanın dört bir yanında meydana gelen depremlerin birçoğundan daha az şiddetli iki deprem yaşamamıza rağmen neden bu kadar fazla vatandaşımızı kaybettik?

İzmir'deki depremde binaların sağlam olmaması nedeniyle yine birileri evladını, en yakın arkadaşını, sevdiğini, kardeşini, anne-babasını, iş arkadaşını kaybetti...

Hiçbir şey giden canları geri getirmez ama sorumluların hayatlarına öylece devam etmemelerini istiyoruz, adalet istiyoruz...

Adalet İstiyoruz, Hesap Sorulsun İstiyoruz! Depremde Yıkılan Binaların Sorumlularına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor - onedio.com
Adalet İstiyoruz, Hesap Sorulsun İstiyoruz! Depremde Yıkılan Binaların Sorumlularına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor - onedio.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Başakşehir Belediyesi'nin Enkazdan Kurtulan Ayda İçin Attığı Skandal Photoshop Afiş Büyük Tepki Gördü - onedio.com
Başakşehir Belediyesi'nin Enkazdan Kurtulan Ayda İçin Attığı Skandal Photoshop Afiş Büyük Tepki Gördü - onedio.com
İzmir Depreminde Hayatını Kaybeden Ali Kayğusuz'a Nişanlısının Vedası ve Yazdığı Satırlar Hepimizi Ağlattı - onedio.com
İzmir Depreminde Hayatını Kaybeden Ali Kayğusuz'a Nişanlısının Vedası ve Yazdığı Satırlar Hepimizi Ağlattı - onedio.com
İzmir'de Yaşanan Depremin Ardından İnsanlığın Çürüdüğünü Net Bir Şekilde Gösteren Olaylar - onedio.com
İzmir'de Yaşanan Depremin Ardından İnsanlığın Çürüdüğünü Net Bir Şekilde Gösteren Olaylar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rowel35

Seferihisar depremi 6.6 AFAD' a göre. Bir profesörümüz açıklamasında " eğer deprem 600 km ' den yakın ise doğru ölçüm yapılamaz, bu sebeple avrupa ve başka ülkelerin değerlerini baz alınmalı, bu da 7 dir. Deprem 7, yıkıcılığı 9 " der. Birgün gazetesi hesaplarından bakabilirsiniz bu videoya. yerleşim merkezlerine uzaklığı en belirleyici örnek tabiki. Ancak, ne olursa olsun, belediyeler koltuk sevdalısı olduğu sürece biz bunları çok görürüz.

kahraman-sezer

Öncelikle belirtmek gerekir evet kesinlikle depreme karşı devlet olsun bina yapanlar olsun tartışmasız rezil bir haldeyiz. Ancak şu ülkelerdeki depremleri örnek verirken 7.5 de bilmem kimse ölmemiş diye karşımıza çıkarmayın çünkü hesaba katmadığınız şeyler var. Verdiğiniz örneklerde ki depremlerin merkez üssünün yerleşim birimlerine uzaklığından haberiniz var mı? çoğu yüzlerce kilometre uzakta. Yani 7.5 deprem oluyorsa kalabalık bir şehire ulaşana kadar büyüklüğü 5.5 civarında kalıyor. Yukarıda ki örnekler karşılaştırma yapmak için yanlış.

revy

Ben utanıyorum gerçekten utanıyorum.

elif-adalar

Coğrafya kaderdir diye boşuna söylememişler! 1 depremlik canımız var, ne kadar ucuz yaşıyoruz bu hayatı!

lilithtrinty

şili, endonezya, jamaika, filipinler.... şunlar kadar bile olamadık.

hknbyrm

Şili ve Endonezya'nın geçmişte büyük deprem tecrübeleri var ve bu ülkeler bu depremlerden ders çıkardılar. Büyük derken 9.0 ve üzeri depremler

lilithtrinty

bizimde var. hayatımızda ilk defa deprem görmüyoruz. bizim sorunumuz aç gözlülük

Görüş Bildir