Görüş Bildir
Haberler
Elektriğe Gizli Zam İddiası

Elektriğe Gizli Zam İddiası

yelda kahveci
04.01.2014 - 11:21
İçeriğin Devamı Aşağıda

Elektriğe Gizli Zam İddiası

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), hükümet ve EPDK tarafından zam yapılmadığı açıklanan elektrik fiyatlarına, gizli zam yapıldığını iddia etti.

EMO'dan yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın elektriğe zam yapılmadığını söylediği hatırlatıldı. Buna karşılık, EMO'nun 1 Ocak 2014'ten itibaren yürürlüğe giren tarifeler üzerindeki incelemesinde (gizli zam) yapıldığını belirlediği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

'Şirketlerin uymak zorunda oldukları hedef gereği 2014 yılında yurttaşlardan tahsil edilecek kayıp/kaçak bedelleri indirilirken; bu indirim faturaya yansıtılmadan buharlaştırıldı. İletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerine, yüzde 5.3'lük 2014 yılı enflasyon hedefini de, 2013 yılı için beklenen yüzde 6.8'lik enflasyon beklentisini de aşan yüzde 20'ler düzeyinde zam yapıldı. TETAŞ'ın yaptığı yüzde 8'lik fiyat indirimi de faturalara yansıtılmadığı gibi çıplak elektrik fiyatı da yüzde 0.8 oranında artırıldı.'

KAYIP-KAÇAK ORANLARIYLA YÜKSELTİLDİ

Kayıp ve kaçakları indirmek üzere yapıldığı iddia edilen özelleştirmelerde dağıtım şirketleriyle birlikte belirlenen yıllık kayıp ve kaçak hedeflerinin, devirler öncesinde revize edilerek yükseltildiğine işaret edilen açıklamada, 'Böylece şirketler hedefi tutturamamaları halinde kendilerinin karşılamak zorunda kalacakları bedelden kurtarılmıştı. 2013-2015 dönemine yönelik hedeflerde oynanarak yurttaşlar fazladan ödeme yapmak zorunda bırakılırken, 2014 yılı tarifeleri ikinci bir kayıp/kaçak oyununa sahne oldu' denildi.

KAÇAK BEDELİ DÜŞTÜ AMA FATURADA İNDİRİM YOK

Dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak hedeflerinin tutup tutmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, meskenler için faturada birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedelinin yüzde 23 azaltılarak, 4.4 kuruştan 3.4 kuruşa indirildiği kaydedildi. Buna rağmen, söz konusu indirimin faturalara yansıtılmadığına dikkat çekilen açıklamada, 'Çıplak elektrik bedeli, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmet bedelleri artırıldı. Artışlar öyle bir düzeyde tutuldu ki, AKP'nin seçim öncesi elektriğe zam yapılmaması sözü de yerine getirildi' ifadesi kullanıldı.

KAYIP-KAÇAK İNDİRİMİ, DAĞITICILARIN CEBİNE

EMO'nun açıklamasında, mesken tarifelerinde kilovat saat başına 1 kuruşluk kayıp ve kaçak bedelindeki indirimin, yüzde 55'inin dağıtım hizmeti, yüzde 13'ünün perakende satış hizmet bedeli zammı (toplam yüzde 68) olarak dağıtım şirketlerine aktarıldığı ifade edildi. Ayrıca çıplak enerji bedeline de kayıp/kaçak indiriminin yüzde 17'sinin zam olarak yansıtıldığını belirten EMO, kamu şirketi TEİAŞ'ın sunduğu iletim hizmet bedelinden ise kayıp/kaçak indiriminden sadece yüzde 15 pay alabildiği vurgulandı ve 'Sonuç itibarıyla dağıtım hizmet bedeli yüzde 24.4, perakende satış hizmet bedeli yüzde 29.7, iletim hizmet bedeli yüzde 20.3, çıplak elektrik bedeli ise yüzde 0.8 oranında zamlandı' denildi.

TETAŞ İNDİRİMİYLE DE GİZLİ ZAM

Çıplak elektrik bedeli düşük oranda zamlanmış gibi görünmekle birlikte burada da ikinci bir gizli zammın söz konusu olduğu iddiasına yer verilen EMO açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

'EPDK kararıyla 2014 yılından itibaren geçerli olmak üzere kamu toptan satış şirketi TETAŞ'ın toptan satış fiyatları, kilovat saat başına 17.8 kuruştan yüzde 8.3 indirimle 16.3 kuruşa indirildi. Dağıtım şirketleri, geçen yıldan bu yana, EÜAŞ'ın da TETAŞ üzerinden satış yapmasıyla birlikte, sattıkları enerjinin yaklaşık yüzde 80'ini TETAŞ'tan almaktadırlar. Bu durumda TETAŞ'ın fiyatındaki yüzde 8'lik indirimin maliyet bazlı fiyatlandırma çerçevesinde çıplak elektrik bedeline de indirim olarak yansıması gerekirken, bu yansıtılmayarak yurttaşlardan yıllık 2 milyar TL fazladan tahsilat yapılması sağlandı. Böylece elektrik fiyatlarına zam isteyen dağıtım şirketlerine, dağıtım hizmet bedeli ve perakende satış hizmet bedeli artışlarının yanında TETAŞ indirimiyle de çıplak elektrik bedeli üzerinden ikinci bir gizli zam olanağı yaratıldı.'

SAYAÇ OKUMA BEDELİ 34 MİLYON TL ARTTI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), tarife dışında, her okuma başına abonelerden alınan sayaç okuma bedelinin de yüzde 21 arttırıldığına işaret etti. Sayaç okuma bedelinde yapılan artışla yazlık aboneleri gibi düzenli okuması yapılmayan aboneler hariç olmak üzere mevcut 30 milyon abone üzerinden hesaplama yapıldığında perakende satış şirketlerinin tahsil edecekleri gelirin yıllık en az 34 milyon TL arttırıldığı kaydedildi.

EMO'nun açıklamasında, hükümetin ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), kamunun değil, şirketlerin taleplerini dikkate aldığı, çeşitli oyunlarla seçimler öncesinde zam gizlenerek yurttaşlardan şirketlere aktarım yapılmasının sağlandığı ileri sürüldü.

Teksas Üniversitesi Kıdemli Enerji Ekonomisti Gürcan Gülen, “Konvansiyonel üretim azılıyordu. Sonuçta kaya gazı Amerika’nın imdadına yetişti. Amerika için bir mucize oldu diyebiliriz dedi.

Elektrik şirketini seçme hakkının genişlemesiyle enerji şirketleri, şimdiden tüketicilere EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeler üzerinden yüzde 5 ila yüzde 30 arasında indirim yapmaya başladı.

AYB’nin 2013 yılında Türkiye’ye sağladığı kredilerin 200 milyon Euro’su yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği için sağlandı.

Akfen Holding'in 200 milyon lira nominal değerli tahvil arzı için talep toplama tarihi 8-9 Ocak olarak belirlendi.

Döviz kurunda yaşanan artışlar Ankara’da doğal gaz ve elektrik faturalarına yansıdı.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AYEDAŞ), hizmet bölgesinde bulunan bazı trafo merkezlerinde (TM) bakım ve onarım yapılacağından kesinti yapacağını duyurdu.

Kaynak: http://www.enerjigunlugu.net/emodan-e...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0