Görüş Bildir
Haberler
Eczaneler Kredi Kartıyla İlaç Satışını Durduruyor

Eczaneler Kredi Kartıyla İlaç Satışını Durduruyor

silviya alaskarova
22.07.2014 - 11:59 Son Güncelleme: 22.07.2014 - 15:16

Hastane muayene ücretlerinin eczanede kredi kartıyla ödenmesi eczanelere ek vergi getirdiği için bu ödeme şeklinden vazgeçiliyor.

Muayene katılım payı ödemesi gereken vatandaşın cebinde nakit olmadığı için kredi kartıyla ödeme yapmak istemesi eczanelerin haksız yere vergi ödemesine neden oldu. Bu duruma tepki gösteren bazı eczaneler kredi kartıyla ilaç satışını durdururken, Türk Eczacıları Birliği, SGK 'ya başvurdu: 'Biz artık sizin veznedarlığınızı yapmak istemiyoruz, muayene katılım payı tahsilâtını kendiniz yapın” dedi.

“Muayene bedelinin vergisini eczacı ödüyor”

Teb Genel Sekreteri Harun Kızılay, akıllı yazar kasaların kredi kartı POS cihazına bağlı olduğunu, dolayısıyla muayene katılım payını kredi kartından çeken bir eczanenin çifte zarara uğradığını söyledi. Kızılay, 'Örneğin siz 8 kere hastaneye gitmişsiniz ama hiç ilaç almamışsınız. 9'uncu gidişinizde ilaç yazılmış ve almak için eczaneye gidiyorsunuz. Eczacı sisteme giriyor ve sizden eski muayene bedeli olarak toplam 40 lira tahsil etmesi gerekiyor ki ilacınızı verebilsin” dedi.

'Çifte vergilendirmeye maruz kalıyoruz'

Kızılay, muayene ücretleri tahsilatı nedeniyle çifte vergilendirmeye maruz kalmak istemeyen bazı eczanelerin kredi kartı kullandırmaktan vazgeçtiğini, bazılarının ise kredi kartını tümden, kaldırdığını anlattı. Eczanelerin kredi kartı kullandırmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını belirten Kızılay, 'Nasıl diğer esnaf için kart zorunluluğu yoksa eczaneler için de yok' dedi.

“Sadece ilaç dikkate alınsın”

Bu taleplerini de SGK'ye ilettiklerini anlatan Kızılay, 'Bazı eczanelerimiz ilacın yanı sıra dermokozmetik, gözlük gibi ürünler de satıyorlar. Ancak SGK'ye yapılacak iskonto oranı belirlenirken, bu ürünlerin de dahil olduğu 1 yıllık cirosu esas alınıyor. Oysa biz sadece eczanenin sattığı ilacın dikkate alınmasını istiyoruz. Yıllık ciro uygulaması hakkaniyete uymuyor' dedi.

Kaynak: http://www.afyonkarahisar.com.tr/habe...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın