Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın İlk 3D Binası

Anasayfa > Gündem

Dev malikane 161 bin dolara 'üretildi.' [Fotoğraf: Caixin]

Çinli bir firma, dünyanın tamamen 3D yazıcılarda üretilen parçalardan oluşan ilk binasını inşa etti. Özel bir materyal ile ayrıca 1100 metrekarelik bir villa da yapıldı. Villa 3D yazıcı için geliştirilen özel materyal sayesinde 161 bin dolara mal oldu.

Çin merkezli WinSun firması, tamamı 3D yazıcılarda üretilen materyalden oluşan beş katlı bina ve 1100 metrekarelik villa inşa etti. Dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkma binaları, Suzhou Industrial Park bölgesinde gösterime açıldı.

WinSun, Mart 2014'te yaptığı açıklamada 24 saat içinde 3D yazıcılardan 10 ev inşa ettiğini duyurmuştu. Şirketin, üretim materyali olarak sanayi atığı ve inşaat malzemelerini karıştırdığı, özel bir maddeyle karışımı çabuk kuruyan betonla bir araya getirdiği belirtildi.

Cnet'in haberine göre, WinSu'nun kullandığı en büyük 3D yazıcı ağı 6.6 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğunda. Çinli firmanın 10 yıldır üretim yapan 3D yazıcı hattı, çelik destekler ve izolasyon ile güçlendirilen binaların inşasına kadar uzandı.

Çinli yetkililer, çevre kirliliği ile boğuşan ülkenin 3D yazıcıda üretilen binalarla doğaya büyük fayda sağlayabileceğini belirtti. Hafriyatın yüzde 30 ile 60'ını inşaat malzemesine dönüştüren evler, aynı zamanda inşaat zamanını da yüzde 50 ila 70 oranında azaltabilir. İşçi maliyetleri yüzde 50-80 oranında azalırken, dev villanın 161 bin dolara mal olduğu belirtildi.

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/dunyani...

Beş katlı bina gösterime açıldı. [Fotoğraf: Caixin]

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?