Dünyanın Dört Bir Yanından, Halen Sürdüğüne İnanamayacağınız Kadın Bedenine Yönelik İşkence Ritüelleri

2bPAYLAŞIM

Dünyanın dört bir yanındaki kadınların en büyük sorunu, onlar adına karar veren merciler... Nasıl yaşamaları, ne gibi seçimler yapmaları gerektiğine karar veren bu merciler ataerkil toplumun çağ dışı uygulamalarını yeniden üretiyor.

Gavaj

Moritanya'da kız çocuklarına küçük yaşlardan itibaren zorla yemek yediriliyor; gavaj ismi verilen bu işlemle kilo alan gençlerin zengin bir aileden geldiğine inanılması sağlanıyor. Kilolu olanların otoriteye, iktidara ve statüye sahip olduğu Moritanya'da kusana kadar yemek yedirilen bir sürü kız çocuğu bulunuyor. Sırf ileride koca bulabilsin diye...

Kadın sünneti

Dünya genelinde üç farklı yöntemle uygulanan ve Kuzey ve Doğu Afrika'nın büyük bölümünde görülen kadın sünnetinde amaç kadınların cinsel ilişkiden aldıkları hazzı azaltmak... Çoğunluğunun steril ortamda gerçekleştirilmediğini belirtmeye gerek yok galiba.

Cadı avı

Çağ dışı bir uygulama olduğunu ve yüzyıllar öncesinde kaldığını zannettiğiniz cadı avının günümüzde halen uygulandığını biliyor musunuz? Papua Yeni Gine'de bazı kabilelerde cadı olduğuna inanılan kadınlar yakılıyor. Tek bir örnek üzerinden anlatınca durumun aslında neden sadece kadınlara yönelik toplumsal bir işkence olduğunu anlayacaksınız: Mide enfeksiyonundan ötürü oğlunu kaybeden kadın, sırf oğlunun ölümüne müdahale edemediği için işkenceyle yakıldı.

Lotus ayak

Çin'de küçük ayaklı kadınların daha çekici göründüğüne dair bir inanış üzerine ortaya çıkan lotus ayak uygulamasında küçük yaştaki kızların ayak kemikleri kırılıyor ve o kırık ayaklar çok ufak boyuttaki ayakkabılara sokuluyor. Böylece ayağın büyümesi engelleniyor. Onuncu yüzyılda başladığı tahmin edilen işkence niteliğindeki bu uygulama neyse ki kısa bir süre önce son buldu!

Meme ütüleme

Kamerun'da büyüme çağına gelen küçük kızların erkekler tarafından ilgi çekmeye başlayacağını düşünen anneler tarafından uygulanan meme ütüleme halen çok yaygın. İrileşen ve dikkat çekmeye başlayan(!) memelerin kız çocuklarının tacize uğramasına neden olacağını düşünen anneler sıcak taşlar, hindistan cevizi kabukları ve ısıtılmış bıçak gibi malzemelerle bu akıl almaz işkenceyi uyguluyor.

Chaupadi

Nepal'de kadınların regl dönemlerinde içlerindeki kötülüğü saldıklarına inanılıyor. Bu nedenle regl olduklarında yaşadıkları bölgeden uzakta mağaralara, hayvan sığınaklarına ve bir metreyi aşmayacak kulübelere kapatılıyorlar.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

Utanç verici...

eluine

O değilde 5 senelik ömrüm kaldı, bakalım daha neler göreceğim. Son 5 yılım aq, sikmeyin artık! Sadece bu haber için konuşmuyorum. Genel olarak dünya düzeninin ve yönetim sisteminin ta amk. Ayrıca Tanrı olacak o piçin de amk.

Gizli Kullanıcı

herşeyin acısı kadınlardan çıkıyor maalesef. ve korumaya önlemeye gücümüz yok en acısı

funda-dag

tarih boyunca ezilen kadın, ezilmeye devam ediyor... sırf fiziksel güç ile baskın çıkabilen erkek, ataerkilliği bir tarafından uydurduğu kurallarla süsleyerek bunu devam ettiriyor. En acısı da her kelimesi cehalet kokan bazı kadınların da bunu devam ettirecek şekilde devam etmesi... Kadın ve erkek farklıdır; evet, ancak eşit haklar vermek zorundasınız. Çünkü kadın-erkek fark etmeksizin İNSAN olarak bakmak zorundasınız! Hayatınız boyunca bunu anlayabilmiş insanlarla tanışmanızı diliyorum...

psychocrisis

"ataerkilliği bir tarafından uydurduğu kurallarla" ahahaahaa. kuralları doğa uydurdu canım insanlar değil

nediyobuo.o

doğa derken memelerinin çıkması yada regl olması gibi mi doğanın bir parçası sonuçta yada ağaç kuş hava filan mı uydurdu açarmısın biraz senin bir bildiğin var herhalde

nediyobuo.o

ve en kötüsü buna ortak olan devam eden doğru bulan kadınlar kendine yapılan aşağılayıcı hareketi bile göremiyor

funda-dag

Psycho, doğanın kurallarından bahsetmiyorum. "ataerkilliği bir tarafından uydurduğu kurallarla" derken, ataerkil düzeni kendi uydurduğu kurallarla sertleştirerek kadınlar için cehennem haline getirmesini söylüyorum. Hani şu "o da o eteği giymeseymiş", "o saatte ne işi varmış", "kadından 'X mesleği' mi olurmuş, otursun evinde" vs gibi ağızdan sıçılmış düşünceleri doğa uydurmuş olamaz herhalde değil mi? Lütfen okuduğunu anlamak için aşağıdaki değil, kafandaki loblarını kullan...

psychocrisis

hahaha fundacım sert tavırlarınla çok anaerkil gözüküyorsun, seni tatliş femen hahahaha. :) primitif sapienslerden günümüze gelişen gerek insiyaklar, gerekse fiziksel özellikler olsun, dişi ve er birbirlerinden oldukça farklıdırlar. bu default farklılığın zamanla doğurduğu, yani yine dolaylı olarak 'doğanın' koyduğu kurallar, insanların kıçından uydurduğu kurallar değildir. örneğin, askerlik vazifesinin genel olarak erkeklere yükleniyor oluşu ile, ev işi vazifesinin de genel olarak kadınlara yükleniyor oluşu bir 'tesadüf' ya da 'kıçtan uydurma' bir kural değildir. ayrıca, bana uç aşağılayıcı örnekler (ör: tecavüze uğrayan kadın da kısa etek giymeseymiş vb) vererek demagoji yapma.

psychocrisis

ayrıca, loblar falan demişsin. beyin konusunda baya bilgilisin sanırım? öyleyse r-kompleksin dayattığı insiyaklarla prefrontal korteksin entelektüel fikir çatışmasının vasat feminizm ideolojinizle yoğurulduğunda nasıl dünyevi buhranı doğurduğunu da biliyorsundur. ya da bilmiyorsundur. anlatayım, modern yapılanmadan önce insanların kazandığı davranışsal psikolojileri, yani içgüdüleri, son bir kaç bin yıldaki şehirleşme metoduyla kıramazsın. anlayacağın dilden konuşayım, bir erkek karısına hizmet ederken mutlu olamaz. aynı şekilde bir kadın da erkeğini yönetirken mutlu olamaz. bu içgüdüseldir.

psychocrisis

pareto ilkesini bilir misin? toplumdaki 80/20 kuralını? ya da kadınlardaki hipergamiyi? sırf bu iki kavramı araştıran bir insan bile feminizm'in ne denli boş bir ideoloji olduğunu anlayabilir. bana demagoji yapıp onedio'da beğeni kasmaya çalışmak yerine, söylediğim bu iki kavramı oku canım benim. seni tatliş femen .d

funda-dag

"cınım binim, sini titliş fimin"... Yazdığım yorumu anlamayıp, Türkçe karşılıkları olduğu halde yabancı kelimeler kullanarak, "ben bilgiliyim" havası yaratıp, bahsettiğimden çok farklı bir şey anlatıyorsun şu an... Tamam, en bilgili, en haklı sensin. Çok alakalı yorumlar yaptın, alkışlar sana. Bu arada askerliğin erkeklere yüklenişi, ev işlerinin kadına yüklenişi vs. de ilk başta söylediğim "fiziksel güç baskınlığı" ile ilgili bir durum mesela, kendi verdiğin örneği bile saçma veriyorsun. İçinde yaşadığımız dünyayı düşün; geçmişte zaten fiziksel güç baskınlığıyla kadın 2. sınıf oldu, ancak bugün hala bu düşüncede olabilmek için cehalet akması lazım bir insandan ki bu galeride verilen örneklerin de cehaleti yüksek toplumlarda görüldüğünü fark edebiliyorsundur sanırım.

funda-dag

"senin anlayacağın dilden konuşayım" ne demek ya? "bir erkek karısına hizmet ederken mutlu olamaz. aynı şekilde bir kadın da erkeğini yönetirken mutlu olamaz" ne demek? yahu sen nasıl bir düşünce yapısına sahipsin?! Bu kadar cahilce düşüncelere sahip olup, bana demagoji yaptığımı söyleyip üstüne bir de çok bağlantılı bilgi veriyormuş gibi davranmalar... Başkası adına utandık bugün de çok şükür sayende...

funda-dag

"Onedio'da beğeni kasmak"mış... Buradan alacağım beğeniyle başım göğe ermeyecek. Sadece fikrimi yazdım ki yorumlar bölümü zaten bunun içindir. Ancak senin bana yazdığın cevaplara bakarsak karşı fikri kabullenemeyen bir tip görüntüsü çıkıyor ortaya. "ırf bu iki kavramı araştıran bir insan bile feminizm'in ne denli boş bir ideoloji olduğunu anlayabilir." cümlesini kuran bir insanın ne denli taraflı bir bilgi araştırması yapıp da bu kanıya vardığı anlaşılabilir zaten. Şimdi bana "ben feminizmi de araştırdım tatlış femen" falan dersin... Kesin öyledir. Seninkisi her hangi bir dini, ateist kaynaklardan araştırmak gibi bir şeydir muhtemelen... Kendinle ilgili çizdiğin görüntü bu, üzgünüm.

psychocrisis

yazdığın 3 yorumu da okudum, cümlelerimi tırnak içinde belirtip ardından vasat bir eleştiriyle yargılamaktan başka bir halt yapmamışsın. yani argümanlarıma karşılık senin sadece sübjektif yargıların var. tam tahmin ettiğim gibi. aksini beklemiyordum zaten. tatliş femen:)

funda-dag

Anlaşılan sana laf anlatmaya çalışmak, deveye hendek atlatmaktan daha zor. Yine ne dediğimi anlamamışsın... Tamam, kendine iyi bak, selametle.

psychocrisis

ne güzel ya, bişey anlatamayınca "sen laf anlamıyosuuuuun" demek hahaaha kullanıcam bunu ;D tşk tatliş femen

funda-dag

al işte... yine saçmaladı.

psychocrisis

ayyh funda ayhhh. seninle gerçek hayatta karşılaşsak çok iyi anlaşırdık he, severim senin gibileri ;D

enimum

psycho ne mal adamsın

baver-asana

kalp gülen surat ve alkış nedir amk

Görüş Bildir