Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dudak Uçuklatan Bütçeleriyle Dünya'nın En Zengin Üniversiteleri

191PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en başarılı 20 üniversitesini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise dünyanın en yüksek bütçeye sahip okullarından birkaçını sizler için derledik. Ülkemiz üniversitelerine ayrılan bütçeleri de eklemeyi unutmadık. 

İyi okumalar!

36 milyar dolarlık bütçesiyle Harvard, dünyanın en zengin üniversitesi.

Üniversitenin araştırmalara ayırdığı yıllık bütçe ise 1 milyar dolar.

Times Higher Education'ın listesinde dünyanın en başarılı üniversitesi olan Oxford Üniversitesi, 1,4 milyar pound yani 1.8 milyar dolar bütçeye sahip.

Yale Üniversitesi'nin bütçesi ise 27 milyar dolar.

2014'de Yale Mezunu iş adamı Charles B. Johnson üniversiteye 250 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuş.

Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 20 milyar dolardan fazla bütçeye sahip.

Arapların MIT'si olarak bilinen Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin araştırma ve eğitim olanakları Yale, MIT gibi üniversitelerle yarışıyor.

Bilim ve mühendislik alanlarında meşhur Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT)'nin 11 milyar dolarlık bütçesi bulunmakta.

1865 yılında kurulmuş üniversitede ortalama bir tam zamanlı öğretim görevlisinin yıllık maaşı 213,750 dolar.

3.9 milyar dolarlık toplam bütçesi olan Johns Hopkins Üniversitesi, tam tamına 2 milyar 431 milyon dolarlık araştırma bütçesi ile bu alanda lider.

NASA 2000 yılında üniversiteye araştırmaları karşılığında 95.5 milyon dolar ödül vermiş. Üniversitenin mezunu Michael Bloomberg de toplamda 1 milyar doları aşkın bağışta bulunmuş.

1905 yılında kurulan Singapur Ulusal Üniversitesi 2.5 milyar dolar bütçesiyle dikkat çekiyor.

Singapur ayrıca 1.8 milyar dolar bütçesi olan Nanyang Teknoloji Üniversitesi ile de başka bir zengin üniversiteyi daha bünyesinde bulunduruyor.

Japonya'nın en zengin üniversitesi olan Osaka Üniversitesi'nin bütçesi ise 2.3 milyar dolar.

Osaka Üniversitesi'nin tarihi 1724 yılında halka açık Kaitokudō akademisine kadar uzanıyor, ardından 1869 yılında bir tıp okulu haline getirilmesi ile bugünkü haline geliyor.

Peki ülkemizde durum nasıl? 2018 yılında en yüksek bütçe ayrılan üniversite İstanbul Üniversitesi: 1 milyar 227 milyon lira.

İstanbul Üniversitesi'ni 940 milyon lira ile Ankara Üniversitesi takip ediyor. Hacettepe Üniversitesi'nin bütçesi ise 906 milyon lira.

2018 yılı için Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne devlet tarafından ayrılan kaynak 516 milyon lira.

Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden Boğaziçi içinse 270 milyon lira kaynak ayrılmış durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

En az sevdiğim ülke olan Suudi Arabistan bile gidip üniversiteye 20 milyar dolar yatırmış ya, o koyuyor adama.

itstook20minute

azerbaycan dilinde meşhur bir laf vardır "böyle vaziyetin içine soxum"

blizzard

Bunlarla yarıştıracak üniversitemiz yok ama diyanetimiz, sarayımız, uçağımız, köprülerimiz ve duble yollarımız var. Asıl onlar düşünsün!

gzm-ynklr

Çok para vay be.

cilginbezelye

bir an aa ne güzel bizim de onlardan çok farkımız yokmuş diye düşündüm sonra onlarınkinin dolar bizimkilerin tl cinsinden yazıldığını görünce hıı tamam oldum

Görüş Bildir