Dolar Kuru Gece Atak Yaptı, Peki Ne Oldu?

 > -

Dolar/TL Asya'da düşük hacimli işlemlerde sert yükselerek 15 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Yılın ilk iş günü yukarı yönelen ve gece 5.80 seviyesinin üzerini gören kur, daha sonra hızlı bir şekilde geriledi. Aralık ayı enflasyonunun takip edileceği yeni güne 5.45 civarında başlayan dolar/TL, denge bulmaya çalışıyor.

Peki sert hareketi tetikleyen faktörler nedir? Detaylara bakalım... 

Kur, Japonya piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı hacimsiz işlemlerde 5.87 seviyesine kadar çıkarak 15 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Dolar/TL'de bu yükselişin, uluslararası piyasalarda görülen volatiliteden dolayı riskten kaçış ve Asya'daki hacimsiz işlemlerde algoritmaların tetiklenmesi olarak gösteriliyor.

Apple Inc.'in satış tahminlerini düşürmesi de riskten kaçış işlemlerini hızlandırdı ve dolar/yen paritesinde sert düşüşlere neden oldu.

Buna bağlı olarak Japon perakende yatırımcılarının yen karşılığı TL satmasının da kurdaki yükselişi desteklediği belirtiliyor.

Peki uzmanlar ne diyor?

Reuters'a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dün gece saatlerine baktığımızda 6 seviyesi üzerinden birkaç milyon dolar hacimle birkaç işlem gerçekleştiğini görüyoruz. Apple'ın kâr uyarısı ve Asya piyasalarındaki sert satışlar yen TL işlemlerinde stop loss emirlerini tetiklemiş görünüyor. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında birkaç milyar dolarlık bir piyasa gece saatlerinde geçen işlemler ise birkaç milyon dolar ile sınırlı" diye konuştu.

Asya piyasalarındaki satış baskısına dikkat çeken bir başka bankanın döviz masası işlemcisi ise, "TL'deki iki günlük değer kaybını 5.30'dan 5.50'ye değerlendirmek gerekiyor. Yani TL yeni yılın ilk iki gününde yüzde 4.5 değer kaybetti" dedi ve ekledi:

"Geri kalan işlemler Asya seansında yanlış ya da hacimsiz piyasada çalışan stop-loss emirleri kaynaklı. Yılın ilk iki gününde yaşanan sürece bakarsak küresel riskten kaçış çok kuvvetli. Küresel büyüme endişeleri bu denli kuvvetliyken ABD faiz artırım hızı ve ticaret savaşları kuvvetli satış baskılarını da beraberinde getiriyor. Küresel satış basksının bu kuvvette devam edip etmeyeceği TL açısından da belirleyici olacak."

Stratejist Orkun Gödek de dolar/TL'de sert harekete ilişkin Twitter'dan paylaştığı mesajında şu değerlendirmeyi yaptı 👇

"Herkesin birbirine sorduğu 'gece TL'de ne olmuş yahu?' sorusunun yanıtı Japon yeninde. Sydney saatiyle 9.30'da yen AUD'ye karşı yüzde 8, liraya karşı yüzde 10 primleniyor. Hareket 7 dakika sürüyor. Bizde algoritmik işlemlere eleştiri yapmak cennetten yasak meyveyi almak gibi karşılanıyor ancak dünyada bu işin ucu kaçtığında kimse işlemlere ya izin vermeyecek ya da sınırlama getirecek. Olan biten bu"

📌 Serbest piyasada dolar/TL 5,45, euro/TL ise 6,20'den güne başladı.

Yatırımcılar, enflasyon verisinin yanı sıra Suriye kaynaklı jeopolitik riskleri ve Brexit'e dair gelişmeleri yakından izliyor.

Bloomberg HTDünya ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir