Yaptıkları Hataların Ardından En Azından Utanan ve Onurlu Bir Şekilde İstifa Eden 20 Yabancı Politikacı

-

Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesi derken kastettiği bu muydu, emin değiliz elbette ama dünyanın pek çok yerinde hatalarını örtbas etmeyen, başkalarını suçlamayan, sorumluluk alan ve onuruyla istifa eden politikacılar var. Bize uzak gündemleriyle işte o politikacılar...

1. Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sandberg, kız arkadaşıyla birlikte, devletin kendisine zimmetlediği cep telefonunu da yanına alarak İran'a tatile gitti ve istifa etmek zorunda kaldı.

Ayrıntılar için bakınız: 👇

Haber Vermeden ve Devletin Cep Telefonuyla Tatile Giden Norveçli Bakan Tepkiler Üzerine İstifa Etti - onedio.com
Haber Vermeden ve Devletin Cep Telefonuyla Tatile Giden Norveçli Bakan Tepkiler Üzerine İstifa Etti - onedio.com

2. Makedonya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakieski, tekne faciası sonucu hayatını kaybeden 15 turistin ardından etik sebepleri göz önüne alarak istifa etti.

3. Danimarka Ulaştırma Bakanı Maria Borelius, evinde sigortasız çalıştırdığı çocuk bakıcısını yetkili makamlara bildirmediği için istifa etti.

4. Güney Kore Sağlık ve Refah Bakanı Jin Yong, yaşlılık maaşı sözünü yerine getiremediği için istifa etti.

5. Japonya Ekonomi Bakanı Yoshio Hashiro, nükleer santral kazası geçiren Fukuşima şehrine “Ölüm kenti” dediği için istifa etti.

6. Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan, doktora tezinde intihal yaptığı ortaya çıkınca istifa etti.

7. Fransa Sanayi Bakanı Gérard Longuet, Saint-Tropez'deki villası ve Cumhuriyetçi Parti'nin finansmanı konusunda hukuki inceleme başlatılması üzerine istifa etti.

8. İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, ihalelerde yolsuzluk yaptığı ve bir iş insanından rüşvet olarak saat aldığı ortaya çıkınca istifa etti.

9. Avusturya Halk Partisi politikacılarından Norbert Kapeller, yaşamını yitirmiş bir yakınının engelli kartını kullandığı tespit edilince istifa etti.

10. İsveç Maliye Bakanı Mona Sahlin, devlet harcamaları için verilen kartla çikolata aldıktan sonra eleştirilerin hedefi oldu ve istifa etti.

11. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, elektrik faturalarının kabarık gelmesi ülke genelinde protestolara neden olunca istifa etti.

12. Japonya Adalet Bakanı Midori Matsushima, bir festivalde üzerinde resmi ve siyasi görüşlerinin bulunduğu kağıt yelpaze dağıttırdı ve seçim yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle istifa etti.

13. Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar, hakkında açılan yolsuzluk davasının hemen ardından istifa etti.

14. Kosta Rika Ulaştırma Bakanı Karla Gonzales, bir köprünün çökmesiyle birlikte 5 kişi yaşamını yitirince istifa etti.

15. Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, bir alışveriş merkezinin çatısının çökmesi sonucu 54 kişi hayatını kaybedince sorumluluğu olduğunu söyleyerek istifa etti.

16. Japonya Adalet Bakanı Minoru Yanagida, işinin fazla kolay olduğunu söyleyince eleştirilerin hedefi oldu ve istifa etti.

17. Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget, 77 kişinin yaşamını yitirdiği Oslo'daki saldırılarda yetersiz kaldığı eleştirileri yapılınca istifa etti.

18. Mısır Ulaştırma Bakanı Rashad al-Mateeni, 49 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası sonrası sorumluluk aldı ve istifa etti.

19. Japonya Ticaret ve Endüstri Bakanı Yuko Obuchi, adı yolsuzluk iddialarına karışınca vakit kaybetmeden istifa etti.

20. Fransa İletişim Bakanı Alain Carignon, henüz soruşturma bile açılmadan, kamu malını kötüye kullandığı iddialarının ardından istifa etti.

Türkiye’de yaşanan felaketleri, yolsuzluk ve rüşvet iddialarını, patlamaları, tren kazalarını, maden facialarını, kriz yönetimlerini düşününce insanın aklına türlü türlü soru geliyor elbette… Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
portakal.

Hayır ağlamıyorum, gözüme haysiyet kaçtı..

Gizli Kullanıcı

Yabancı diye belirtmenize gerek yok ki. Zaten yerli olamaz.

minister-of-magic

Bir çikolatayı fazla mı gördünüz yazık valla bizimkiler ziyafetler veriyolar

unknown_member

pardon ben Türkiye'den yazıyorum. İstifa etmek ne demek?

uyeolamayanuye

biz hala ölelim...

Görüş Bildir