Haber Vermeden ve Devletin Cep Telefonuyla Tatile Giden Norveçli Bakan Tepkiler Üzerine İstifa Etti

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Devletin kendisine zimmetlediği cep telefonuyla haber vermeden tatile gitmek, Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sandberg'i koltuğundan etti. Kız arkadaşıyla birlikte İran tatiline giden Bakan Sandberg, devletin kendisine tahsis ettiği telefonu haber vermeden yurt dışında kullandığı için eleştiri oklarının hedefi oldu. Güvenlik ihlali yaptığını kabul eden Sandberg, istifa eti. 

Eruonews'in aktardığı habere göre, Sandberg, Temmuz ayında İran asıllı kız arkadaşıyla yetkililerden izin almadan İran ve Çin'de tatil yaptı. Sandberg hükümetin güvenlik protokollerini ihlal ettiğini kabul etmesinin ardından gelen tepkiler üzerine istifa etti.

Yasalara göre önceden haber vermek zorunda...

Norveç yasalarına göre yabancı ülkelere tatile gidecek olan bakanlar bu konuda önceden bilgi vermek zorunda. Ayrıca hükümetin tahsis ettiği cep telefonlarının Norveç’in güvenlik konusunda işbirliği yapmadığı ülkelerde kullanılması da yasak.

Partisindeki görevinden de ayrıldı.

58 yaşındaki Sandberg'in ayrıca göçmen karşıtı aşırı sağcı Gelişim Partisi’nin genel başkan yardımcılığı görevini de bıraktığı açıklandı. Norveçli bakanın söz konusu yurt dışı gezilerinden hükümeti haberdar etmemesi ve İran seyahatinde yanına hükümetin tahsis ettiği cep telefonunu alması Başbakan Erna Solberg tarafından da eleştirilmişti.

Sandberg gezileri konusunda neden yetkilileri bilgilendirmediğini ise açıklamadı.

Göçmen karşıtı partiye üye olan Norveçli bakanın kız arkadaşının daha önceden güzellik kraliçesi seçilen ve yıllar önce Norveç'e iltica eden 28 yaşındaki İran asıllı Bahaeh Letnes olduğu öğrenildi. Letnes'in balık ihracatı yapan bir firma işlettiği biliniyor.

Gelişim Partisi'nde Per Sandberg'den doğan boşluğuysa eski partili Harald Tom Nesvik doldurdu.

Ayrıca bakınız: 👇

Hollanda'dan Türkiye Uyarısı: 'Elektronik Cihazlarınız Kopyalanabilir, Hassas Bilgi Bulundurmayın' - onedio.com
Hollanda'dan Türkiye Uyarısı: 'Elektronik Cihazlarınız Kopyalanabilir, Hassas Bilgi Bulundurmayın' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir