Görüş Bildir
Haberler
Doğu Akdeniz Gazını Avrupa'ya Taşıyacak: Türkiye'nin Tepki Gösterdiği Anlaşma İmzalandı

Doğu Akdeniz Gazını Avrupa'ya Taşıyacak: Türkiye'nin Tepki Gösterdiği Anlaşma İmzalandı

Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşımayı planlayan EastMed projesiyle ilgili anlaşma İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimini tarafından imzalandı. Yunanistan'ın başkenti Atina'daki imza törenine Yunanistan ve İsrail başbakanları ile Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı katıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğu Akdeniz'den Rumlar ve İsrail'in çıkarılacağı gazı Avrupa'ya taşıması planlanan EastMed boru hattıyla ilgili anlaşmanın imza töreninde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades hazır bulundu.

Görüşmelerin ardından proje, Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hadzidakis, Kıbrıs Rum yönetimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ve İsrail Enerji Yuval Steiniz tarafından imzaladı.

"Proje tehdit değil"

"Proje tehdit değil"

ABD ve AB'nin de destek verdiği ifade edilen imza törenin ardından liderler kısa birer açıklama yaptı. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, projenin bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunacağını söyledi. ABD'nin projeye destek verdiğini ifade eden Yunanistan Başbakanı Miçatakis, EastMed boru hattının inşasının Avrupa enerji güvenliğini güçlendireceğini, projenin bir tehdit olmadığını kaydetti. 

Netanyahu da, EastMed projesinin Doğu Akdeniz'de istikrarı artırdığını ileri sürdü. Bugünün hatırlanacağını söyleyen Netanyahu da, projenin üçüncü bir taraf için tehdit olmadığını, İsrail için tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Rum lider Nikos Anastasiades ise, 'Bölgedeki gelişmeler son derece önemli. Bugün tarihi bir gün. Geliştirdiğimiz ortaklıklar herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik değil. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde barış ve güvenlik ortak arayışını güçlendiriyor' dedi.

"Doğu Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerle işbirliğine açığız"

"Doğu Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerle işbirliğine açığız"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hadjidakis ise imzaladıkları projenin hiçbir ülkeye karşı olmadığını söyledi. 

Doğu Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerle işbirliğine açık olduklarını kaydeden Kostis Hadjidakis, 'Bu projenin hayata geçirilmesi için açılan yol, gül yapraklarıyla serpili olmayacak, çeşitli zorlukları olacak. Ancak sabırla, ısrarla bunun üstesinden geleceğiz' diye konuştu.

Yılda 12 milyar metreküp doğal gaz taşıması öngörülüyor

Yılda 12 milyar metreküp doğal gaz taşıması öngörülüyor

Projeye göre Doğu Akdeniz'de çıkarılacak doğal gaz önce Kıbrıs Rum Kesimi, ardından Girit'e gidecek. 

Oradan da Yunanistan'ın Mora Yarımadası'na geçecek boru hattı, en son İtalya'da son bulacak. 

Uzmanlar tarafından 6 ile 15 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen EastMed boru hattının yılda 12 milyar metre küp gaz taşıması planlanıyor.

Rum uzman: "Sürdürülebilir değil"

Rum uzman: "Sürdürülebilir değil"

Rum Hidrokarbon uzmanı Haralambos Ellinas, EastMed projesinin sürdürülebilir olmadığını, projenin Avrupa’da ekonomik ve siyasi açıdan uygun görülmediğini savundu. 

Rum Uzman Ellinas, yeni Avrupa Komisyonu başkanlığının önceliğinin 2050’ye kadar sıfır fosil yakıt atığı olduğunu, bunun da AB’nin tamamen farklı bir istikamete yöneldiği anlamına geldiğini kaydetti.

Projeye yatırım yapacak şirketin de bulunamadığına dikkat çeken Ellinas, 'Avrupa piyasaları kaybedildi. Asya piyasaları da çok rekabetçi' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: "Türkiye ve KKTC'yi yok sayan hiçbir anlaşma başarılı olamaz"

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: "Türkiye ve KKTC'yi yok sayan hiçbir anlaşma başarılı olamaz"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, anlaşmaya tepki gösterdiği açıklamasında şunları kaydetti:

'EastMed doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır. Bu hususu bir kez daha uluslarararası toplumun dikkatine getiriyoruz.

Doğu Akdeniz’de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa’daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye’dir. Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
95
42
27
10
6
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

Projeye ABD destek veriyormuş. Yani Libya'ya asker göndereksin sonra işin içine ABD girecek, bir mütabakat da orada imzalayacaksın. Hiçbir şey olmamış gibi g... Devamını Gör

Kebabini 7789

Libya'da Amerika'nın fazla bir çıkarı yok. Bu yüzden orada bulunmuyorlar. Üstelik bizim karşımızda Rusya var. Bu sebeple Amerika'yla anlaşmamız kolay olacak.... Devamını Gör

Kebabini 7789

Libya'ya bu yüzden gidiliyor. Bu avradını siktiklerim Hafter'i destekliyor. Hafter kazanırsa dediklerini yapabilecekler.

çılgın serseri

buralar karışacak vaziyet alın