DİSK ve KESK Berkin İçin İş Bırakacak

 > 
169PAYLAŞIM

Disk Ve Kesk Berkin İçin İş Bırakacak

Emekçiler Berkin Elvan için eylemde. İşyerlerinde, Berkin için basın açıklamaları yapılırken, DİSK yarın saat 12.00'de iş bırakacağını duyurdu.

DİSK Yönetim Kurulu, “Onların çocukları milyarlar çalıyor, bizim çocuklarımız ekmek almaya giderken öldürülüyor” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Berkin Elvan’ın Haziran Direnişinde yaşamını yitiren sekizinci can olduğu belirtilen açıklamada, “Onu vuranlar ‘bulunamadı’ çünkü Berkin Elvan milyonları çalan iktidar partisi üyelerinin değil emekçi çocuğu idi. Berkin Elvan’ı vuranları gizliyorlar çünkü AKP iktidarı için polisin çocukları vurması ‘destan’, hırsızları yakalaması ‘darbe girişimi’dir” denildi. Açıklamada, Berkin Elvan’ın ölümünden “Polislere emri ben verdim” diyen Başbakanın sorumlu olduğu vurgulanırken, şunlar ifade edildi: “Gün onurumuza, Berkin’imize sahip çıkma günüdür. Bu nedenle tüm Türkiye halkını Berkin’in cenazesini omuzlamaya, cenaze saatinde bulunduğu her yerde onun anısını ve mücadelesini yaşatmaya, katillerden hesap sormaya çağırıyoruz. ‘Ekmeğin ve umudun Türkiye halkına emanet’ demek için 12 Mart 2014’te saat 12’de işimizi gücümüzü bir kenara bırakıyor, bulunduğumuz her yerde ayağa kalkıyor ve Berkin’i uğurluyoruz”.

KESK DE İŞ BIRAKACAK
DİSK'in ardından KESK de, Berkin Elvan için yarın saat 12.00'de iş bırakma kararı aldı.
KESK, cenaze töreninin başlayacağı saat 12.00’den itibaren tüm illerde “Bu ülke halkı sözünü söylemiştir: Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil!” çağrısıyla “emek ve demokrasi” güçleriyle birlikte kitlesel protestolar örgütleyerek alanlara çıkacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Gün Berkin’in ekmeğine ve umuduna, onurumuza sahip çıkma günüdür! Gün onların çocukları milyarları çalarken bizim çocuklarımızın katledilmesine sessiz kalmamanın günüdür!” denildi.

BELEDİYE EMEKÇİLERİ BERKİN İÇİN EYLEMDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri Berkin’in katillerinin hesap vermesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde örgütlü olan Tüm Bel Sen İzmir 1 ve 2 Nolu Şube’nin çağrısıyla bir araya gelen belediye emekçiler i  de  Gezi eylemlerinde başına isabet eden gaz fişeği yüzünden yaşamını yitiren Berkin Elvan için eylem gerçekleştirdi.

Öğle arasıyla birlikte belediye önünde buluşan birçok birimden belediye emekçisi, yakalarına Berkin eylemin fotoğrafının bulunduğu kokartlar taktı. Protesto alkışları ile başlayan eylemde yine Berkin’in resimlerinin bulunduğu pankartlar taşındı.

‘ÇOCUK KÜTÜPHANELERİNDE YAŞATAYACAK’

Belediye emekçileri adına açıklama yapan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ulus Bozkır, Berkin’in diğer Gezi şehitleri gibi mücadelelerinde yaşatacaklarını belirterek “Hırsızlıkla, yalancılıkla iktidarını sürdürmeyi deneyenler nasıl ki öldürmeyi çok iyi bilirler, biz de Berkin’in adını ülkemizin dört bir yanında sokaklara, caddelere, çocuk kütüphanelerinde yaşatmayı, yeni güne gözlerini açan her çocuğun Berkin gibi yetiştirmeyi, Berkin ile omuz omuza yürümeyi, karanlığa boyun eğmemeyi çok iyi biliriz” dedi.

'BERKİN HEPİMİZİN YAKINI OLDU'

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, İzmir Tabip Odası ve SES İşyeri Temsilciliğinin çağrısı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi poliklinikler önünde bir araya gelen, öğretim üyeleri, sağlık emekçileri, hastalar ve hasta yakınları, Berkin Elvan’ın öldürülmesini protesto etti.

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

DİSK Berkin İçin İş Bırakıyor

DİSK Berkin İçin İş Bırakıyor

DİSK, 269 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren ve bu sabah hayatını kaybeden Berkin Elvan için yarın saat 12.00'de iş bırakıyor.

DİSK, “Ekmeğin ve Umudun Türkiye Halkına Emanet’ demek için yarın saat 12’de ‘işimizi gücümüzü' bir kenara bırakıyor, bulunduğumuz her yerde ayağa kalkıyor ve Berkin’i uğurluyoruz” açıklamasında bulundu.

“Onların çocukları milyarlar çalıyor, bizim çocuklarımız ekmek almaya giderken öldürülüyor” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“14 yaşında vurulan bir çocuğu 15 yaşında toprağa veriyoruz. O 269 gün yoğun bakımda ölüme direndi. Berkin Elvan Haziran direnişinde yitirdiğimiz sekizinci canımız oldu. Onu vuranlar ‘bulunamadı’ çünkü Berkin Elvan milyonları çalan iktidar partisi üyelerinin değil emekçi çocuğu idi. Berkin Elvan’ı vuranları gizliyorlar çünkü AKP iktidarı için polisin çocukları vurması ‘destan’, hırsızları yakalaması ‘darbe girişimidir. Ancak Türkiye halkı katili tanıyor. Berkin Elvan’ın ve diğer gençlerimizin katili ‘Emri ben verdim’ diyerek cinayetleri üstlenmiştir. Artık yeter! Bu ülke halkı sözünü söylemiştir, ‘Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil! ’Vur emri verenler 15 yaşında bir çocuğun 16 kilogramlık cenazesinin ağırlığı altında kalmalıdır.”

“İŞİMİZİ GÜCÜMÜZÜ BİR KENARA BIRAKIYORUZ”-

Türkiye halkının Berkin’in ekmeğine ve umuduna sahip çıkacağı belirtilen açıklamada, “Gün onurumuza, Berkin’imize sahip çıkma günüdür!Bu nedenle tüm Türkiye halkını Berkin’in cenazesini omuzlamaya, cenaze saatinde bulunduğu her yerde onun anısını ve mücadelesini yaşatmaya, katillerden hesap sormaya çağırıyoruz.‘Ekmeğin ve Umudun Türkiye Halkına Emanet’ demek için 12 Mart 2014’te saat 12’de ‘işimizi gücümüzü’ bir kenara bırakıyor, bulunduğumuz her yerde ayağa kalkıyor ve Berkin’i uğurluyoruz!” ifadeleri kullanıldı.

ANKARA (ANKA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir