Dink Soruşturmasında 2 Yeni İsim

 > -

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiliği tarafından yürütülen Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın verdiği savcılık ifadesinde biri polis iki yeni kişinin ismi geçiyor. Telefonla konuşan iki kişi Samsun'a Ogün Samast'ı almaya gitmekten söz ediyor.

Şüpheli sıfatıyla 22 Aralık'ta ifadesi alınan Reşat Altay, ifadesinde iki yeni isim telaffuz etti. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından teknik takipte olan Gürhan K'nin 20 Ocak 2007 tarihinde akşam saatlerinde Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Oktay D. ile temas kurduğunu anlattı. Altay, cinayetten bir gün sonra konu ile ilgili Trabzon Emniyet Müdürlüğündeki çalışmaların sürdüğünü belirterek, ''(Aynı gün) Bu sırada Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından teknik takipte olan Gürhan K'nin 20 Ocak 2007 tarihinde akşam saatlerinde Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Oktay D. ile yaptığı telefon görüşmesinde 'Samsun'a Ogün'ü almaya gidecektik. Ancak yakalanınca gitmedik. Reisin adının bu işe karışmaması lazım' dediğini gördük. Bunun üzerine savcılığa gidip bilgi verdik ve takibi sürdürdük'' ifadesini kullandı.

Eski Emniyet Müdürü, cinayetin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinin, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve onların etrafındaki kişilerle ilgili yoğun bir temas ve ilişki içerisine girdiklerini anlattı. Altay, bu süre zarfında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Trabzon Emniyet Müdürü kendisine bilgi verilmediğini söyledi.

Akyürek İstanbul Emniyeti'ne konuyla ilgili hiçbir bilgi vermedi

Altay'ın ifadesinde göre, Dink'i tabancayla vurup öldüren Ogün Samast'ın babası müdürlüğü arayarak televizyonda gördüğü kişinin kendi çocuğu olduğunu beyan etti. Ardından Altay bizzat İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı arayıp, ''Şahsın kimliği hakkında bilgi verdikten sonra bulunabileceği adres ve taşıdığı telefon numaralarını kendisine bildirdim. O esnada İstanbul Emniyet Müdürünün yanında bulunan Ramazan Akyürek'in konu ile ilgili İstanbul Emniyetine hiç bir bilgi vermediğini biliyorum'' dedi.

Samast'ın babasının müracaatı üzerine kısa sürede Yasin Hayal, adı geçen ve yargılanan diğer şahısları çok kısa sürede yakaladıklarını ve İstanbul'a gönderdiklerini aktaran Altay, ''Sonradan öğrendiğim kadarıyla bu şahısların Trabzon Emniyetinde tutuldukları süre zarfında Erhan Tuncel'in de o sırada İstihbarat şubesinde olduğunu ve görevliler ile görüştüğünü öğrendim'' diye konuştu.

'Dink cinayeti araç olarak kullanıldı mı?'

Savcı Kökçü'nün ''Dink cinayetinin, emniyet içindeki yapılanmanın gerçekleşmesi için Dink cinayeti araç olarak kullanıldı mı?'' sorusuna Altay şu cevabı verdi:

''Bu konuda bir bilgim yoktur ancak Erhan Tuncel'in İstanbul'a gönderilmesinden sonra İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, Trabzon İstihbarat Müdürü Faruk Sarı ile yaptığı görüşmede, 'Bu konularla ilgili emniyet müdürü Altay'ın bilgisi var mı?' diye sorduğunda Faruk Sarı'nın cevaben 'Hayır müdürümüzün haberi yok çünkü Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer bilgi vermemi istemediler' diye beyanda bulunduğunu ifade etmiştir. Bildiğim kadarıyla emniyet teşkilatının kayıtlarında 2006 yılında yazılan iki rapordan başka herhangi bir resmi bilgi bulunmamaktadır. Normal şartlarda Tuncel'den bilgileri alan görevlilerinin bu bilgileri yazılı rapor haline getirerek bağlı bulundukları birime göndermeleri gerekmektedir. Bu eylemi gerçekleştirmesi muhtemel kişilerin takiplerinin yanı sıra fiziki takiplerinin de yapılması gerekmektedir.''

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulPolisSamsunTrabzon
Görüş Bildir