Cumhurbaşkanı Gül: 'Bu Devlet Böyle Gitmez'

 > -

Cumhurbaşkanı Gül: 'Bu Devlet Böyle Gitmez'

CHP'li bilişim uzmanı Milletvekili Erdal Aksünger, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül'e yasadışı dinlemelerle ilgili teknik bilgiler verdi. Pek çok konuda 'Bu nasıl olabilir?' tepkisi veren Gül, devreye gireceğini ima etti

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde kendisine yasadışı dinlemelere ilişkin kapsamlı bir brifing sunan bilişim uzmanı CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger’e, “Her vatandaş dinlendiğine ilişkin şüphe barındırıyor. Bu devlet böyle gidemez" dedi.

Gül ile Aksünger, dün Çankaya Köşkü’nde yaklaşık bir saat görüştü. Aksünger, Gül’e dinleme, izleme ve internet yasakları yasa tasarısıyla ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Gül’ün kendisinin dinlendiğine yönelik açıklamaları kastederek Aksünger’e, “Devletin en tepesine kadar, tüm yurttaşlar dinlendiğine ilişkin şüphelerini yakınlarına anlatıyor. Bu devlet, böyle gidemez” dediği, konuyu incelettireceği mesajını verdiği öğrenildi. Gül, gerekirse Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) talimat vermek de dâhil bu konuda devreye gireceğini ima etti.

‘BU NASIL OLABİLİR?’

Aksünger’in, “Emniyet İstihbarat, 2010 yılından beri envanter tutmuyor. 11 dinleme aracının kayıp olduğu belirtiliyor” sözleri üzerine şaşkınlığını gizleyemeyen Gül’ün, “Böyle bir şey nasıl olabilir?” diye sorduğu ifade edildi. Aksünger’in, “Sizin de, Başbakan'ın da dinlendiği ifade ediliyor” sözleri üzerine, Gül’ün, “Evet, çok sıkıntılı bir durum” demekle yetindiği öğrenildi.

Aksünger, görüşmeyle ilgili TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, DDK’nın 2005 yılından sonraki dönemi ciddi şekilde araştırması gerektiğini, 10 yıllık verilerle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) gelen yargı kararlarının tekrar gözden geçirilmesini istedi. Yasayla getirilen Erişim Sağlayıcıları Birliği’ni “kiralık katil” olarak niteleyen Aksünger, “İnternet yasası içerisinde yeni bir MİT yaratılıyor” dedi. Aksünger, “‘Ben dinleniyorum’ demedi tabii bana. Araştırılması gerektiğini ifade etti” yanıtını verdi.

Radikal.com.tr 

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir