CHP, Sabah-ATV Satışını Sordu

 > 
465PAYLAŞIM

CHP, Sabah-Atv Satışını Sordu

CHP, Sabah-Atv Satışını Sordu

Meclis Başkanlığı’na Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran tarafından verilen önergede, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle Sabah-Atv satışı için havuz oluşturulması ile ilgili iddialar soruldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan’a “Sabah-Atv satış koordinatörünüz Binali Yıldırım mıdır” diye sordu. Oran, Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede şu sorulara yanıt istedi:

ALMA TALİMATI MI VAR?

“21 Temmuz 2013 tarihinde Cengiz Koloğlu ile evinizde yaptığınız görüşmede Sabah ve Atv ile ilgili olarak ‘Sıkıntıdayız, hallolacak bu iş’ demek suretiyle bu basın organlarının alınması yönünde sözlü bir talimat verdiniz mi? 21 Ağustos 2013 tarihinde sizin talimatınız doğrultusunda o dönem bakanlık yapmakta olan Binali Yıldırım, İbrahim Çeçen ve Mehmet Cengiz’e Turkuaz Grubu’nun Cengiz, Kolin, Limak tarafından satın alınması için bir talimat vermiş midir? Koordinatör Binalı Yıldırım mı?

GARANTİ Mİ VERİLDİ?

3 Eylül 2012 tarihinde Ankara Ahlatlıbel’de bulunan sosyal tesislerde, Binali Yıldırım ile Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir, Hayrettin Özaltın, Adnan Çebi arasında gerçekleşen buluşmada sizin talimatınızla bu şahıslardan belli oranlarda para ödemeleri talep edilmiş midir?

AYRICALIK MI YAPILDI?

Sizin talimatınız ve emirleriniz doğrultusunda para talep edilen bu şahıslara kamu ihaleleri verilmesi noktasında ayrıcalık tanınması yönünde bir yazılı veya sözlü talimatınız bulunmakta mıdır? Turkuaz grubunun alınması için verdiğiniz talimatlar uyarınca, 424,4 milyon liralık vergi borcu Maliye Bakanlığı tarafından yapılan uzlaşma sonucunda sıfırlanan Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’den 100 milyon, Nihat Özdemir’den 100 milyon, İbrahim Çeçen’den 100 milyon, Adnan Çebi’den 30 milyon, Hayrettin ve Nuri Özaltın’dan 20 milyon, Naci ve Celal Koloğlu’ndan 100 milyon, toplam 450 milyon ABD Doları talep edilmiş midir?

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir