Çeşme'yi Bitiren Yasak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çeşme'yi Bitiren Yasak

Çeşme'yi Bitiren Yasak

Çeşme’de 2007 yılından bu yana uygulanan dalış yasakları turizmcilere zor günler yaşatıyor. Turizmciler katı yasaklar yüzünden bitme noktasına gelen dalış turizmi için iyileştirme istiyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı ve Sisus Hotel Yönetim Kurulu Başkan Vekili D. Bülent Tercan, Çeşme’de bulunan tüm adaların ve neredeyse tüm Çeşme ve Ilıca Körfezi’nin, askeri yasak bölge ilan edilmesinin en çok dalış turizmine zarar verdiğini dile getirdi. Tercan, “Türkiye 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için turizmin önündeki bütün engelleri kaldırmamız lazım. Çeşme’yi dalış turizminin Sharm El Sheikh’i yapmak istiyoruz” dedi.

Dalış dergilerine konu oldu

Her şey dahil tatil zihniyetinden vazgeçerek İzmir çevresindeki turizmin çeşitlendirilmesi gerektiğini savunan Tercan, dalış sporunun da bu konudaki en önemli zenginliklerden biri olduğunu aktardı. Tercan, Amerika’da yayınlanan birçok dalış dergisinde 33 metreyi aşan su altı görüş mesafesi ile önemli bir dalış turizmi destinasyonu olarak söz edilen Çeşme Bölgesi’nde dalış turizminin geliştirilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 2007 yılında alınan bir karar sonucunda Ilıca ve Çeşme Plajı ile Eşek Adası’nın tamamını kapsayan bir bölgeye dalış yasağı getirildiğini belirten Tercan, “Bölge yabancı turistlerin kullanımına yasaklandı. Bunun askeri gerekçelerle yapıldığını zannediyorum; fakat burada kimse ev yapmıyor. Sadece dalış turizmi için günü birlik kullanılıyor ya da tur tekneleri ile gelen insanlar denize girip geri gidiyor. Turisti yasaklayarak bir yere varamayız. Bu kararın gözden geçirip iyileştirilmesini ve dalış turizminin önünü açacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

12 AY TURİZM İÇİN ENGELLERİ KALDIRIN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirtatil
Görüş Bildir