Görüş Bildir
Haberler
Cemil Çiçek: ''Alan'ın Tahliye Edilmesi Memnuniyet Verici Bir Husus''

Cemil Çiçek: ''Alan'ın Tahliye Edilmesi Memnuniyet Verici Bir Husus''

Caner
20.06.2014 - 21:40
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Memnuniyet Verici Bir Husus

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin 'Balyoz' davası kararı sonrasında Milletvekili Engin Alan'ın da tahliye edilmesiyle ilgili, 'Memnuniyet verici bir husus' dedi.

ANKARA

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bir otelde düzenlenen 16. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Sacısı Adayları ile 9. Dönem İdari Yargı Hakim Adayları Mezuniyet Gecesi programına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Anayasa Mahkemesi'nin 'Balyoz' davası kararı ve sonrasında yerel mahkemenin verdiği tahliye kararıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine Çiçek, 'İnsanların özgürlüklerine kavuşmuş olmaları sevinilecek husustur. Bu sevinci paylaşmak lazım. Geçmiş olsun diyorum' diye konuştu.

Özgürlüklerin esas olduğunu, kısıtlanması, sınırlanmasının da hem çağımızda hem hukukumuzda istisnai bir durum olduğunu vurgulayan Çiçek, bunun nasıl olacağı ve kimin karar vereceğinin de yasalarla belli olduğunu anlattı. Çiçek, şunları söyledi:

'Son birkaç senedir özgürlükler ve tutukluluk konusunu uzunca zamandır tartıştık. Meclisimizden bu dönem bu husustaki şikayetleri asgariye indirmek, hatta ortadan kaldırmak için de önemli yasal düzenlemeler yaptık. Adli kontrol dahil olmak üzere, bununla ilgili karar verecek yargı mercileri de dahil çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu da devlet olarak Meclis olarak özgürlüklere verdiğimiz ehemmiyeti gösterir. Bütün mesele, çıkarılan yasaların çıkış maksadına uygun olarak yargı tarafından yorumlanması ve uygulanmasıdır. Beklentimiz bu muradın iyi anlaşılması ve ona uygun tatbikatların yapılmasıdır. Aksine bir durum söz konusu olduğunda bu hem iç barışı bozuyor, hem Türkiye’nin imajı açısından ve Türkiye'de yargıya güvenilirlik açısından bazı sorunlar çıkarıyor.

Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar yol gösterici niteliktedir aksi takdirde AİHM’ye bu davalar gidiyor. O da Türkiye açısından daha başka sorunlar çıkarıyordu. Ümit ederiz bundan sonra hak ihlallerinin hiç olmadığı ya da asgariye indiği yeni bir dönemi açmış olalım.'

Alan'ın tahliyesi

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasıyla ilgili verdiği hak ihlali kararının ardından MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın da tahliye olduğunun hatırlatılması üzerine Çiçek, 'Memnuniyet verici bir husus. Görünür görünmez birçok konuyla ilgili teşebbüslerimiz oldu tutuklu milletvekilleriyle ilgili. Bugün itibarıyla artık o sorun bir şekilde çözülmüş oldu. Temenni ederiz ki bir daha 25. dönemde tutuklu, hükümlü milletvekilii sorunlarıyla karşılaşmamış oluruz. Bu da işin sevindirici bir başka yönüdür' diye konuştu.

Çiçek, ne zaman yemin edeceğine Alan'ın karar vereceğini belirterek, Genel Kurulun açık olacağı herhangi bir gün de yemin edebileceğini bildirdi. Çiçek, 'Salı günkü gündeme biz zaten bunu koyarız' dedi.

Muhabir: Ertuğrul Subaşı

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/manset/347847...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam