Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çelik: 'Suriye Sınırında Gözlem Uçuşuna Müsaade Edilemez'

Anasayfa > Gündem

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Rus uçağının gözlem uçuşuna izin verilmemesiyle ilgili, 'Talep ettiği rota Suriye sınırına yatay bir şekilde geçen bir rota, aynı zamanda Hatay'a kadar giden bir rota. Tabii şu anki güvenlik sorunları sebebiyle, o bölgedeki sorunlar sebebiyle, mücbir sebeplerle buna izin verilmesi söz konusu değil' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Çelik, 'Eline bu kadar kan bulaşmış bir katilin Suriye'nin başında durması, onun altında muhalefetin de olacağı bir birlik hükümetinin kurulması demek, bu katliamlara meşruiyet kazandırmak demektir. O zaman Suriye halkının taleplerinin yerine getirilmesinden çok, katliama meşruiyet kazandırma çabası öne çıkar ki bu son derece gayri meşru olur' dedi.

'PYD Esed rejiminin yanında oturur'

'PYD Esed rejiminin yanında oturur'

Arşiv

PYD'nin muhaliflerin değil Esad'in safında oturacağını söyleyen Çelik, 'Eğer PYD masaya oturacaksa muhaliflerin safında oturmaz, Esad rejiminin yanında oturur çünkü Esad rejimi ile hareket eden bir yapıdır. Sırf başka bir terör örgütü ile mücadele ediyor diye, DAEŞ'le mücadele ediyor diye PYD'nin terörist etiketi üzerinden çıkmaz' diye konuştu.

'İzin verilmesi söz konusu değil'

'İzin verilmesi söz konusu değil'

Rus uçağının gözlem uçuşuna izin verilmemesine ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, 'Talep ettiği rota Suriye sınırına yatay bir şekilde geçen bir rota, aynı zamanda Hatay'a kadar giden bir rota. Tabii şu anki güvenlik sorunları sebebiyle, o bölgedeki sorunlar sebebiyle, mücbir sebeplerle buna izin verilmesi söz konusu değil. Bizim Suriye sınırımızda bir gözlem uçuşu yapılması, Hatay'a kadar gidilmesi, oradaki güvenlik sorunları nedeniyle müsaade edilecek bir durum değil. Dolayısıyla bu Rus uçağının gözlem uçuşu yapmasına bu çerçevede müsaade edilmemiştir' ifadelerini kullandı.

'Vizenin 2016'da kaldırılmasını bekliyoruz'

'Vizenin 2016'da kaldırılmasını bekliyoruz'

Çelik, AB ile ilişkilerin canlanmasının kendileri açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Schengen alanında yapılacak seyahatlere dönük vizenin 2016'da kaldırılmasını beklediklerini ifade eden Çelik, AB ile yapılacak ikili zirvelerin canlanmasına da önem verdiklerini bildirdi.

Son zamanlarda ülkeye gelen AB yetkililerine de bir uyarıda bulunduklarını vurgulayan Çelik, 'Sanki Türkiye-AB ilişkileri sadece 'mülteci meselesi' ve 'göçmen krizi' üzerinden tanımlanıyormuş gibi. Bu fevkalade yanlış olur. Bu Türkiye açısından kabul edilemeyecek bir yaklaşım olduğu gibi Avrupa Birliği açısından da dünyaya ve bölgemize verilmiş çok yanlış bir mesaj olur' değerlendirmesinde bulundu.

'Muhalifler oradayken Halep bombalandı'

'Muhalifler oradayken Halep bombalandı'

Cenevre görüşmelerine ilişkin Çelik, ilk bölümü tamamlanan ama çok da başarılı olmayan, bir bakıma askıya alınmış, bir bakıma bir sonrakine ertelenmiş bir sürecin yaşandığını bildirdi.

Bu süreci desteklediklerini ve altını çizmek istediği bir hususun bulunduğunu vurgulayan Çelik, 'Büyük bir ikiyüzlülük sergileniyor. Bakınız, muhaliflerin oraya gitmesine Türkiye olarak olumlu yaklaştık. Ama muhalifler orada olduğu sürede, hem rejim unsurlarınca hem de Rus unsurlarınca Halep bombalandı' dedi.

Çelik, Rusların oradaki Esad rejimiyle faaliyetleri izlendiğinde DAEŞ'e dönük bir saldırıdan çok, İdlip-Hama-Humus hattında daha çok muhaliflere dönük bir saldırının ortaya çıktığını ifade etti.

'Kimsenin sağlık hizmeti alması engellenmez'

'Kimsenin sağlık hizmeti alması engellenmez'

Cizre'deki yaralılar iddiasıyla ilgili konuşan Çelik, şunları söyledi:

'Kimsenin sağlık hizmeti alması engellenmez. Yaralıların kim olduğuna bakılmaksızın çalışılıyor. Önümüzde sorunlu bir tablo var. Belli yerlerden cenazelerin alınması ile ilgili bir girişim olduğunda elimizden geleni yapıyoruz. Yalnız alınan cenazeler bile propaganda amaçlı bir yerde bekletilliyor, defnedilmiyor. Ambulanslara sürekli olarak ateş açılıyor. Birilerinin cenazeleri veya yaralıları terörist faaliyetlerin parçası yapmasına izin veremeyiz. Bize gelen her ihbarı anında değerlendiryoruz. Belli odaklar yaralıları ve cenazeleri terör propagandasına dönüştürmeye çalışıyor. Bunu kınıyoruz.

Çözüm süreci: 'Kamu düzeni sağlananana kadar bu tip kavramlar şu an gündemimizde değil'

Çözüm süreci: 'Kamu düzeni sağlananana kadar bu tip kavramlar şu an gündemimizde değil'

Bugün vatandaşlarımıza musallat olan PKK'dır. Kamu düzeni sağlananana kadar bu tip kavramlar şu an gündemimizde değil. 'Masaya dönelim' demenin, teröristlerin yeni mevziler kazanmasına imkan sağlamak olduğunu biliyoruz. Kamu düzeni sağlanacak. Biz ne yaptığımızı biliyoruz.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
8
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?