Cartel'den Ezhel'e 90'lı Yıllardan Bu Güne Dek Türkçe Rap'in Yükselişini Masaya Yatırıyoruz

353PAYLAŞIM

Türkçe rap, ma mını ma mını ma mını maykrofon şov olarak başlayıp, 'Free Ezhel' olarak nasıl günümüze kadar geldi! İşte o hip hop kültürünün yurdumuzdaki tarihi!

Ortaokul ve lise yıllarında bir Walkman sahibi olanlar, elinde Yeraltı Operasyonu adlı bir albümle Türk rap dünyasının en sert şarkılarını dinliyordu.

O dönem yabancı rap dinlerken, 2 Pac, Biggie, Ol Dirty Bastard gibilerinden ilham alıyorduk. Sertliği ise Cypress Hill'den öğrenmiştik.

Fakat biz yine de mevzuya Cartel (1995) "Cartel bir numara en büyük" sözleri ile giriş yapabiliriz!

Lise yıllarında bu müziği duymuş kişiler şimdi evli, barklı, bankada çalışıyor diyebilirsiniz belki! AMA YANLIŞ!

Bu Türkçe rap'in doğumuydu ve sonrasında tüm kültürler, alt kültürler, müziğin yapısı ve kalitesi farklı olacaktı! Bir süre sonra Ceza ve Fuchs'tan kurulu Nefret önce Meclis-i Ala İstanbul adlı albümde bu şarkıya klip çekerek patladı, sonra da Yeraltı Operasyonu'nda yer alarak zirveye oturmuş oldular. Dr. Fuchs'un askere gitmesinden sonra Ceza önce Medcezir ve sonra da Rapstar albümleriyle çok büyük bir başarı yakaladı.

Bir takım iddialara göre askerden döndükten sonra Ceza ve Fuchs'un aralarının açılmasına sebep olan kişi Sagopa Kajmer'den başkası değildi.

Fuat Ergin,Sahtiyan,Ceza,Sagopa Kajmer - Fok

Türkler arasında rap, ilk olarak Almanya’da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. Amerika'dan gelen arkadaşları sayesinde bu kültürle tanışan gurbetçiler de, benzer bir iletimi Türkiye'ye yapmış oldular.

Örneğin 1986 yılında kurulup 2000 yılında sona eren İslamic Force adlı Türk kökenli rap müzik grubu çalışmalarını İngilizce yaptığı için literatürde kendilerine pek yer bulamıyorlar. Ama onların da etkisi ve varlığı göz ardı edilmemeli!

Cartel’den sonra 1996 yılında Türkiye’de kurulan ilk rap oluşumu Bursa’dan Barikat grubu oldu. Kurulduktan 6 yıl sonra Türkçe Rap Müzik ödülünü aldılar! Ardından çeşitli rapçiler, çeşitli illerde Narcotic, Kuvvetmira, NormLife, Mode XL gibi grupları kurdular. Müzik ve sokak kültürü giderek daha da güçleniyordu. Takip eden yıllarda, ise Amerika'da Sirhot adlı Türk rapçinin kurduğu Narcotic grubu, Turbo, Yener Çevik, Fuat Ergin, Erman-Ender, VeYasin, Rapozof gibi isimler rap müziğe öncülük ettiler diyebiliriz.

Artık prodüksiyonlar sıra sıra geliyor, müzik kanalları Ceza, Killa Hakan gibi müzisyenleri konuşuyordu.

İşte "Allah Rap'in Ceza'sını verdi."

"Holacaust" zamanın en büyük parçalarından. Usta kalem kendini bu parçayla Rap dinleyen, dinlemeyen binlerce kitleyle iç içe bulmuştu birden. Unutamayız...

1995-2000 yılları arasında amatör olarak çalışan Sansar Salvo (Ekincan Arslan), Pit10 (Server Uraz) ve Canka gibi birçok isim profesyonellik kazanmıştır. 1998 yılında Ayben ve Kolera, 2002 yılında İzmirli RapAngels grubu kendini göstermeye başladı. 2001'de ise Antakya'da Orontez adlı kalabalık bir oluşum da rap yapmaya başladı. 

Killa Hakan Almanya'da bir gurbetçi olmanın hakkını vererek, Türk tarzından ödün vermeyerek rap'in temel taşlarını dizmeye çoktan başlamıştı.

"Bir ara bir ara, bir daha sor"

1960'larda yapılan göçün bize getirdiği en büyük hediyelerdendir Killa Hakan. Saygı duyulması gereken bir isim ve bir parça daha.

2005 yılında Üsküdar’da melankoli tarzı ile ön plana çıkan Doğu Bosphorus, Kadıköy’de ise battle tarzı ile ön plana çıkan Kadıköy Acil isimli iki rap oluşumu kuruldu.

Ceza, Alaturka Mavzer, Emre Baransel, Mihenk Taşı, Sansar Salvo, Narkoz, Sayedar, Mafsal, Mel, Rapangels, Xir Gökdeniz, Char-Lee, Apache Squad, Dikta Sahara, Spar, Önder Şahin, Apse, Dikta, Merdiven Cru, Şamil'den oluşan Kadıköy Acil günümüze kadar gelebildiyse de, Doğu Bosphorus 2011 yılından sonra piyasadan yavaş yavaş kaybolu.

Aynı yıl içinde Sagopa ve eşi Kolera Melankolia müzik şirketini kurdu.Almanya’dan Killa Hakan, Musa, Cartel’in üyeleri ve diğer rapçiler Türkiye’den Turbo, Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat Ergin, Dr. Fuchs, Sahtiyan, Emre Baransel, Sultana, Ayben, Kolera ve Kadıköy Acil rap müziğe adeta saldırdılar.

Ceza 5 yıllık sessizliğine ara vererek Suspus albümünü piyasaya sürdü. Bu sırada hiphop Türkiye'nin önde gelen alt kültürlerinden birini oluşturuyordu. 

İzmirli rapçi Anıl Piyancı ise daha sonra aralarında Araf, Grogi, Kamufle gibi isimlerin katılacağı Yeşil Oda'yı kurdu. Sekiz adlı parçanın ikinci buluşmasında Ais Ezhel'i de tanımış olduk

2008 yılında Eskişehir’de Mersin kökenli Leşker Asakir ve Trabzon kökenli Allâme, Batarya Company ile daha çok şimdi bildiğimiz adı ile trap-vari parçalar karşımıza çıktı.

Allame, Batarya Company'den daha çok solo albümleri ile büyük başarı yakaladı. Kendisini misafir etmişliğimiz de var!

2009 yılında da İstanbul’da Saian, Hayki, Karaçalı, Patron ve Da Poet gibi usta isimlerin oluşturduğu Sefalet Records’un devamı olarak Professional Music Company (PMC) kuruldu.

Burası da tıpkı Anıl Piyancı'nın Yeşil Oda'sı gibi bir rap fabrikası haline dönüşecekti.

Pit10 & Sansar Salvo - Kasımpatı

2011 yılı içerisinde Ankara’da DJ Suppa, Ais Ezhel, Aga B ve Funk’dup grubu önderliğinde VooDoo Records kuruldu. Rap’e reggae tarzı bir yorum katan Ais Ezhel ve tarzı kısa süre içerisinde rap dinleyicileri tarafından beğenildi.

Gazapizm 2012 yılında Argo İzmir stüdyosu kurdu daha sonra bu oluşuma Zeze ve Boykot gibi isimler katıldı. Bir başka İzmirli rapçi Grogi 2013 yılında İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 90’s Records stüdyosu kurdu. Eskişehir'de Joker, diğer kentlerden Hidra, Allame isimlerini kazandıkları yarışmalarla duyurdular.

Yetenek Sizsiniz Yarışmasında Burak ve Erdal Toprak kardeşlerin ikinciliği, Zeo Jaweed'in ise O Ses Türkiye üçüncülüğü rap müziği biraz daha genel halka tanıtmış oldu. 

Takip eden yıllarda Sagopa Kajmer, Contra, Patron, Norm Ender, Yener Çevik, Server Uraz, Şanışer gibi isimler de albüm çalışmaları ile birer birer piyasaya kaliteli işler sundular.

Geçtiğimiz yıllara doğru gelecek olursak ise, artık rap müzik TV'de ve popüler müzik dinleme platformlarında duyuluyordu.

Daha yeni nesil rap yıldızları artık milyonlarca dinlenmeyı çok daha kısa sürede elde edebiliyor.

Ayrıca rap eski karanlığından çıkmış, artık farklı ülkelerden farklı esintiler almak özentilik olmamaya başlamıştı. Contra - Kibir

Aynı şekilde, içine eklenen dubstep ,trap türü tonlar ve Arabesk'e çalan bir altyapı bizi hiphop kültürüne daha da yakınlaştırdı.

Çünkü sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada rap ve üst kültür olarak hip-hop artık sadece 'gangsta' takılmaktan çok uzak! Khontkar gibi sıra dışı tarzları ile rapçilerimiz bunun en güzel kanıtı!

Grogi feat. Khontkar - Gelemem

Bunlardan başka bir örnek de Kubilay Karça ve Şehinşah'ın yaptığı bu şarkı ve klibi diyebiliriz. Son yıllarda karşımıza çıkan hip hop tarzı artık çok daha evrensel bir hal almıştı.

Birçok müzik takipçisine göre kendine özgü stiller yaratan yerli müzisyenlerin varlığı ve dinlenme platformlarının evrenselliği müziğin yükselişine büyük katkı sağladı.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugbaleyra

Islamic Force Turkce rap yapmistir. Ingilizce degil. Avrupada Turkceyi temsil etmislerdir. Lirikleri pek cok rapten daha anlamli ve beatleri dogu bati sentezi olup harikadir.

csa

Türkiye'de 20 küsür yıllık sancılardan sonra Hip hop'ı popüler kültür içersine girmeye başladı. 90'larda Cartel, 2000'lerde Ceza'nın yerli plaka falan gibi tek tük çıkan şarkılarla popüler olma zamanlarından sonunda baya baya her zaman en popüler olan şarkıların hip hop olmasına kadar geldik. Fakat o kadar geciktik ki ne yazık ki hip hop ın temelinin büyük oranda kaybedildiği bir zamanda oldu bu. Olsun, yine de gayet güzel işler yapanlar var. Eskiden az sayıda sanatçıyı çok dinlerken şimdi çok sayıda sanatçıyı az dinliyoruz. Üretim çok arttı ama kalite düştü. Türkçe rap özelinde değil, dünyada genel olarak tabii.

ismail-konak2

eskileri anlatiyorsun sagopa eksik izmirden bahsediyorsun norm ender soylemiyorsun izmirde de rap 2000lerde vardi kimse destek cikmadigi icin kendi kendine herseyi emek edip soyleyen normu pic etmisin . Ceza fani oldugunu belli etmeyeydin keske. üzücü...

burak-aydin6

Norm ?

future-tua

Ege Çubukcu veya Istanbul Attack yok ama g.t lalesi Konthkar ı videosu ile paylaşıyorsun editör.🖕

Görüş Bildir