CARE'den Cinsiyetçi Dile Karşı Çarpıcı Kısa Film: 'Baba, Bana Fahişe Diyecekler'

 > 
18bPAYLAŞIM

Norveçli yardım kuruluşu CARE tarafından hazırlanan kısa filmde kadına karşı şiddete ve kadınların toplumda karşı karşıya kaldığı tehdit ele alındı. Hazırlanan kısa filmde, küçüklükten yetişkinliğe kadınların toplumdan gördüğü ve içine itildiği cinsiyetçi dil kullanımının onların dünyaya bakış açısını ne denli etkilediği vurgulanırken en basit şekilde okul koridorlarında veya yakın çevredeki arkadaş konuşmalarında farkında olmadan sarf edilen sözlerin nelere mal olabileceği anlatıldı.

Kampanyanın sonunda verilen 'Bir kız olarak dünyaya geldim. Baba, yapabileceğin her şeyi yap ki başıma gelebilecek en büyük tehlike bu olmasın!' mesajının öncesinde başından geçenleri anlatan kız çocuğunun video boyunca anlattıkları tüm babaların ders çıkarması gereken türden. Erkek şiddetinden kızlarını korumaları gereken babaları hedef alan kampanya küçüklükten yetişkinliğe kadar bir kızın başına gelebilecek durumları en çarpıcı şekilde anlatıyor.

14 yaşıma gelince sınıfımdaki erkekler bana, 'fahişe, kaltak' diye bağıracaklar. Ve daha nicesi... Ve onlar bunu sadece bir eğlence olarak görecekler.

16 yaşımda ise bir erkek elini pantolonuma soktu. Sarhoştum ve ona yapma dedim ama sadece güldü.

21 yaşımda ise tecavüze uğramıştım, tüm bunları yaşamışken şaşırtıcı olmamalı.

Sonunda ise mükemmel diyebileceğim bir adamı buldum, bana karşı kibardı ve güzel de bir işi vardı.

Ama bir gün mükemmel adam olmaktan çıktı. Nedenini bilmiyorum ancak bir gün bana kaltak diye bağırdı. Okul koridorlarında senin bir kıza bağırdığın gibi...

Sonra bana şiddet uyguladı. Mükemmel adamdan nefret ediyordum ama seviyordum da. Ve bir keresinde beni öldürüyordu.

Benim için her şey kararmıştı, ailem tarafından seviliyor harika denebilecek bir işim var ve master yapıyordum. Bunların başıma geleceğini kim tahmin edebilirdi ki?

VİDEO:

'Bir kız olarak dünyaya geldim. Baba, yapabileceğin her şeyi yap ki başıma gelebilecek en büyük tehlike bu olmasın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir