Bugün Dünya Kanser Günü: 2018'de 9,6 Milyon Kişi Kanserden Yaşamını Yitirdi

 > -

Dünya Sağlık Örgütü, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle 2018'in kanser verilerini paylaştı. Sadece 2018 yılında dünya çapında yaklaşık 18,1 milyon kişiye kanser teşhisi kondu. 9,6 milyon kişi ise kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

DSÖ'nün 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla paylaştığı verilere göre 2018'de kanser vakaları en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldı.

Ayrıca dünyadaki kansere bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 70'inin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşandığı bilgisi paylaşıldı.

Verilere göre, kanser ölümlerinin yaklaşık üçte birine yüksek vücut kitle indeksi, düşük meyve ve sebze tüketimi, fiziksel aktivite azlığı, tütün ve alkol kullanımı neden oldu.

Kansere yol açan en önemli risk faktörünün sigara ve alkol tüketimi olduğu belirtildi. Kanserden kaynaklanan ölümlerin yüzde 22’sinin sebebi olarak da sigara gösterildi.

Sigara, Türkiye'de de kanser vakalarının başında geliyor👇

Türkiye'nin Kanser Haritası: 'Marmara'da En Büyük Etken Sigara, Karadeniz'de Çernobil' - onedio.com
Türkiye'nin Kanser Haritası: 'Marmara'da En Büyük Etken Sigara, Karadeniz'de Çernobil' - onedio.com

2018 yılında kanser vakaları, kalp hastalıklarının ardından en büyük hastalık ve ölüm nedeni olarak gösterildi.

Her 6 ölümden 1’inin sebebi kanserdi. DSÖ'ye göre geçen yıl 18,1 milyon yeni kanser vakası ortaya çıktı. Kanser vakaları erkeklerde biraz daha fazla görüldü. Tahmini 9,6 milyon kişi de kanserden hayatını kaybetti.

Tahminlere göre, yaklaşık 1,76 milyon kişi akciğer kanserinden, 862 bin kişi kolorektal kanserden, 783 bin kişi mide kanserinden, 782 bin kişi karaciğer kanserinden ve 627 bin kişi meme kanserinden öldü.

En yaygın kanser türleri ise akciğer kanseri (2,09 milyon vaka), göğüs kanseri (2,09 milyon vak), kolorektal kanser (1,80 milyon vaka), prostat kanseri (1,28 milyon vaka), cilt kanseri (1,04 milyon vaka) ve mide kanseri (1,03 milyon vaka) oldu.

DSÖ verilerine göre her yıl 300 bin çocuğa tanser teşhisi konuluyor

DSÖ'ye göre, küresel bazda her yıl ortalama 300 bin çocukluk çağı kanseri vakası tespit ediliyor. Yüksek gelirli ülkelerde çocukların yüzde 80'i kanseri yenerken, düşük ve orta gelirli ülkelerde ise çocuklardan sadece yüzde 20'si yaşama tutunabiliyor.

Çocukluk çağı kanserlerinin çoğu pahalı olmayan ilaçlarla tedavi edilebiliyor.

Dünyada en fazla kanser vakası görülen 6 ülke Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Macaristan, ABD ve Belçika.

Bu ülkelerde her 100 bin kişide yaşa göre standartlaştırılmış kanser görülme oranı Avustralya'da 468, Yeni Zelanda'da 438,1, İrlanda'da 373,7, Macaristan'da 368,1, ABD'de 352,2 ve Belçika'da 345,8 kişi olarak kaydedildi.

Avrupa ülkeleri yoğunluk sıralamasında üst basamaklardaki yerini koruyor. Her 100 bin kişide kanser görülen kişi sayısı Fransa'da 344,1, Danimarka'da 340,4 İngiltere'de 319,2, Almanya'da 313,1 oldu.

Türkiye ise her 100 bin kişide 144 kanser vakası teşhis ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Dünya Kanser Günü için bir video yayınladı ve günümüzde kanserin yüzde 30-50 oranında önlenebildiği bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanlığı'ndan kanserde erken teşhisin önemine ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizde; erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken, tütüne bağlı kanserler de önemini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda ise, her 4 kadın kanserinden biri olan meme kanseri en sık görülenidir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri, üçüncü en sık görülen kanser türüdür. Bunun yanında çocukluk çağı kanserlerinde en sık görülen kanser türü lösemidir. Günümüzde kanserin yüzde 30-50’si önlenebilir. Bu, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerini uygulama yoluyla başarılabilir. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir."

Bu verilerin yanında DSÖ, Dünya Kanser Günü nedeniyle bu yıl kanser hastalarının acılarını hafifletmek amacıyla kanser ağrılarının kontrolü konusunda yeni bir rehber yayımladı. Rehbere göre, dünyada genelinde kanser tedavisi görenlerin yüzde 55'i acı çekiyor. Yüzde 65 kanser vakası da terminal dönemi veya ilerlemiş kanser vakalarını içeriyor.

#DünyaKanserGünü sosyal medyanın da gündeminde...

Ayrıca bakabilirsiniz📌

2018 Yılında Kanseri Yenen Bu İnsanlar İçinizi Yaşama Sevinciyle Dolduracak, Hepinize Umut Saçacak! - onedio.com
2018 Yılında Kanseri Yenen Bu İnsanlar İçinizi Yaşama Sevinciyle Dolduracak, Hepinize Umut Saçacak! - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir