Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Diyet Psikolojiyi Olumlu Etkiliyor! Bağırsak Dostu GAPS Diyeti Nedir?

57PAYLAŞIM

Diyet yapmak, diyete başlamak oldukça zor. Hem güçlü bir irade, hem de kararlılık ve sabır istiyor. Hal böyleyken pazartesi başlayıp salı günü biten diyetler mi dersiniz, yapıyorum ama kilo veremiyorum şeklinde cümleler mi dersiniz bahaneler uzuyor da gidiyor. Üstelik bir çok diyet çeşidi de ortaya çıkmışken hangisini yapsam, neye başlasam derken vakit geçip gidiyor ve kilo problemi de devam ediyor. 

Bugün sizlere son dönemlerde oldukça popüler olan bir diyet hakkında bilgileri aktaracağım; GAPS diyeti. GAPS diyeti nedir, listesinde neler var hep birlikte bakalım.

Not: Diyet yapmaya başlamadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmelisiniz. Bu yazı bilgi amaçlı yazılmıştır. 

GAPS diyeti nedir?

GAPS diyeti, bağırsaklardaki floraların sağlığını arttırmaya ve korumaya yönelik bir program diyebiliriz en kaba tabir ile. Bağırsak sağlığını destekleyerek, kişinin ideal kilosuna ulaşmasını sağlar. Uzman doktorun hazırladığı özel bir beslenme programıyla; bozulan bakteri dengesini düzeltmek, hasarlı, yaralı, ülserli, ateşli, sızıntılı bağırsak duvarı ve bağırsak epitel dokusu iyileştirmek amaçlanmaktadır.

Peki diyet listesinde neler var?

GAPS diyetinde, uzman doktorun hazırladığı listede yer alan yiyeceklere baktığımızda; patojen bakterileri sürekli besleyen ve nörotoksin üreten yiyecekler ve işlenmiş gıdaların tamamen çıkarıldığını görüyoruz. Probiyotik destek sağlayan fermente yiyecekler ve probiyotin destekler listede yer alıyor.

GAPS diyetinde yukarıda belirttiğim gibi bağırsak sağlığı oldukça önemli.

Çünkü bağırsaklarımızda yer alan Lactobacilli, bifidobacteria, acidophilicus insanların bağırsaklarında bulunan en önemli ve en faydalı mikroorganizmalardır. 

Candida albicans, clostridia, escherichia coli, streptokoklar, pseudomonaslar ve bakteroidesler de bağırsak florasında bulunan ve fizyolojik ortamlarda zararsız olan fakat disbiyotik şartlarda güçlü hale gelince yani bakteriyel iltihapları ortaya çıkarabilecek sağlıksız durumlarda zararlı hale gelmektedir. Bu nedenle hem bağırsaklarımızda sağlık dengesinin hem de mikroorganizmaların korunması gerekmektedir.

Bağırsak florasını bozan etmenler arasında beyaz şeker ve rafineri karbonhidrat önemli bir etkiye sahip.

Sağlıksız yeme ve içme alışkanlıkları, aşırı stresli iş ve ev ortamı, yeterli miktarda su içmemek, ağız ve diş sağlığını korumamak, sürekli antibiyotik kullanmak, kortizon kullanımı bağırsak sağlığını bozmaktadır. Bu da florayı olumsuz etkiler ve vücut sağlığı bozulur. Bağırsağın hasar almasına neden olan bu etmenler, kişide besin alerjileri oluşturur.

Bağırsak florasının erken yaşlarda bozulması, çeşitli psikolojik nedenlerle de olabilir.

Özellikle çocuklarda görülen bozulmalar vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsak, vücudumuz için gerekli pek çok hormonun üretilmesine doğrudan yardımcı olduğu ve üretim yaptığı için dikkat, güç ve stres yönetimi konusunda oldukça önemlidir.

GAPS diyeti 6 aşamalı bir plan dahilinde uygulanmaktadır.

Uzman doktorların oluşturduğu plan dahilinde işlenmiş gıdalar tamamen hayatınızdan çıkarılmalıdır. Düzenli aralıklarla detoks yapılmalıdır. En az 1 yıl süreyle uygulanması önerilen GAPS diyetinde 3 temel aşama bulunuyor. Diyete giriş, tam diyet ve diyetten çıkış. Diyete giriş yapmadan tam diyete başlamak da ciddi problemler doğurabilir.

GAPS diyetinde eksik etmemeniz gereken yiyecekler ise şu şekilde sıralanıyor;

Et ve balık, fermente süt ürünleri, yumurta, nişastasız taze sebzeler, tüm meyveler, kabuklu yemişler ve çekirdekler, fasulye ve baklagiller, bal, kaynatılmış, poşet olmayan bitki çayları(zencefil, yeşil çay), tuz. Bu liste doktorunuzun incelemelerine göre artıp azalabilir.

Peki hangi yiyeceklerden kaçınmalıyız?

İşlenmiş gıdaları yukarıda zaten belirttik. tüm tahıllar ve tahıllı besinlerden uzak durmak gerekiyor. nişastalı sebzeler ve yemekleri, şeker ve şeker içeren tüm hazır yiyecekler, nişastalı bakliyatlar, laktoz ve laktoz içeren tüm besinler, soya da uzak durmamız gereken yiyecekler içinde yer alıyor.

Bu içeriklerimizi de okumak isteyebilirsiniz;

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hukumran

otizm diyeti olarak da biliniyor. genel olarak tüm şekerler ve gluten içeren tahıllardan uzak olunan bir yönü ile de ketojenik beslenmeyi andıran (yüzde 70 protein, 25 yağ ve 5 karbonhidrat). ne kadar çok evinde üretirsen o kadar diyorlar ki 60 m2lik evlere ne sığdıracağımızı, doğal süt peynir vs köylerde bile bulamadığımızı, denizlerimizde yüzemediğimizi düşününce of of diyorum.

streetkedisi

Ben kendi sirkemi yapmaya başladım, geçen sene çok lezzetli elma ve üzüm sirkesi yaptım :))Tabii elma ve üzümü de yine organik olandan bularak.Evde yapılmış sirkede çok iyi bir probiyotik kaynağı çünkü.

hukumran

madem probiyotik dediniz, o sirkeyi kullanarak lahana turşusu yapmayı unutmayın.

Görüş Bildir