İnsanların Sonrasını Düşünmeden Sırf Zayıflamak Uğruna Uyguladığı 12 Çılgın Diyet

-
Abone ol

Yapılan son araştırmalara göre Amerika'da her yıl 46.3 milyar dolar kilo verme ürünlerine harcanıyor. 2016 yılında Birleşil Krallık'ta yapılan araştırmada bir önceki yıl katılımcıların yarısının diyette olduğu görüldü. Diyet anlayışını şekillendiren çılgın fikirler, yanlış varsayımlar ve efsaneleri sizler için derledik.

Kaynak: https://choiz.me/post/46926080

1. Uyuyan güzel diyeti

Uyuyan güzel diyeti bir insanın uyuduğu sürede yemek yememesine dayanıyor. Bu diyeti uygulayan ve savunanlar ise sakinleştirici ilaçlar kullanarak, yemek yemekten kaçınmak için günün çoğunda uyumaya çalışıyorlar. Bu diyeti deneyenlerden biri de Elvis Presley'di. Günlerce suni komaya girmişti. Diyetin zararları arasında ilaca bağımlılık, kalp hastalıkları ve diyabet riskinin artması yer alıyor.

2. Sigara diyeti

Sigara diyeti aslında Lucky Strike adlı sigara markasının 1920'li yıllarda yaptığı bir reklam sonucu oluştu. Sigara içindeki nikotin iştahı bastırıyor. Sigara içmenin diyabet, kalp krizi ve akciğer kanserini arttırdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Bu da zayıflamak için ödenmesi gereken ağır bedel...

3. Haleluya diyeti

Haleluya diyeti genellikle İncil'de vücudu toksinlerden arındırma konusunda iyi olduğu söylenen çiğ besinler ve sebzeleri tüketmeyi savunuyor. Bu diyeti öneren birçok kişi var ama aynı zamanda dengesiz, hayvan ürünlerini ve işlenmiş gıdayı yemeye yasaklayan bir yapıda olduğu için uygulanması bir hayli zor.

4. Tenya diyeti

Bu iğrenç diyet Victoria Dönemi'nde kadınların güzellik standartları takıntısıyla oluştu. 20. yüzyılda ünlü opera sanatçısı Maria Callas'ın kilo vermek için tenya yediği konusunda dedikodular vardı. Ama bu tamamen şehir efsanesinden ibaret de olabilir. Bu diyeti yaparak kilo vermeye çalışan insanlar tamamen tenya yumurtasından oluşan haplar yutuyorlar. Kilo kaybının yanı sıra ishal, bulantı ve ateş de etkiler arasında yer alıyor.

5. Pamuk yumağı diyeti

2013 yılında YouTube'da ortaya çıkan bir videoda gençlerin pamuk yumaklarını yuttuğu görülmüştü. Bunun ardındaki fikir ise pamuk yumaklarının karnı doyurması ve yemek yerine geçmesiydi. Ama bu diyeti yapanlar birçok pamuğun saf pamuk olmadığını, bağırsak yoluna zarar verecek kimyasal maddeler içerdiğini düşünemediler.

6. Sirke diyeti

19. yüzyıldaki ünlüler de zayıflama konusunda takıntılıydı. Şair George Gordon Byron mesela üniversiteye giderken bile bisküvi, patates, sirke ve soda ile yaşıyordu resmen. Yaşla beraber beslenme düzeni değişmedi. Kahvaltıda ince bir dilim ekmek, akşam yemeğinde de hafif bir salata yiyordu. Açlığını bastırmak için yemeklerden önce kaşık kaşık sirke içiyordu. 

Sirkenin fazla tüketimi diş minesine zarar verir, boğazı yakar ve sindirim problemlerini ortaya çıkarır.

7. Görüş diyeti

Görüş diyeti 2000'li yıllarda Japon bir mucit ile hayata geçti. Bu düşünceye göre kırmızı ve sarı renkler iştah açarken, mavinin böyle bir etkisi yoktu. Dolayısıyla mavi gözlükler takmak yediğiniz şeyleri daha iştah açıcı göstermiyordu ve daha az yemeyi sağlıyordu. Ama bunun işe yaradığına dair bir kanıt yok.

8. Çiğneme diyeti

Horace Fletcher 20. yüzyılda çiğneme diyetiyle ünlü oldu. Bu diyete göre bir besini sulanana dek 32-80 kez iyice çiğnemek sonra da artığı tükürmek gerekiyor. Bilimsel olarak bir kanıtı olmasa da John D. Rockefeller, Franz Kafka ve Theodore Roosevelt gibi ünlü kişiler tarafından işe yaradığına dair yorumlar yapıldı.

9. Andy Warhol diyeti

Andy Warhol 'The Philosophy of Andy Warhol' kitabında diyet önerilerini ve sırrını paylaştı. Ne zaman restorana gitse sevmediği şeyler sipariş verdiğini ve sonunda da yemeği alıp evsizlerle paylaştığını söyledi.

10. Kurabiye diyeti

1975 yılında Dr. Sanford Siegal tarafından ortaya çıkarılan bu diyete göre kahvaltı ve öğle yemeği yerine altı özel kurabiye yemek yer alıyordu. Sonrasında da kaloriye dikkat ederek güzel ve sağlıklı bir akşam yemeği yenmesi gerekiyordu. Kurabiyelerin yulaftan, meyveden, amino asitten oluşması gerekiyor. Bazı beslenme uzmanları bu diyetin çok mu sıkı yoksa sağlık için iyi mi olduğu konusunda hala emin değiller.

11. Detoks diyeti

Beyonce tarafından da uygulanan bu diyette limon suyu, akçaağaç pekmezi ve kırmızı biber ile hazırlanan detoks limonatayı yemek tüketir gibi tüketmek gerekiyor. Diyetin sorunlu yanı ise hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlarken, normal yemek düzenine dönünce verilen kiloların geri alınması.

12. Dil yaması diyeti

Estetik cerrah Dr. Chıgay tarafından ortaya çıkartılan dil yaması diyetinde birkaç dikişle dile yamalar yapılıyor. Bu operasyonun sonucunda ise katı besinler tüketmek acı verir hale gelince insanlar yalnızca sıvı ile beslenmeye başlıyorlar. Yama yapılan hastalar bir ay bu şekilde kalıyorlar, sonrasında da başka bir operasyonla eski hallerine dönüyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alinim

az yiyin diyorsunuz da . Kadının olmuş midesi çöp kovası gibi nasıl az yesin. Onu bir şekilde kalorisiz doyurmak lazım. Kapsül ve çaylar bu konuda çok etkili. Detoks çayları ise harikaaa.... Meri Naturele bakın derim

fikret-abi

Porsiyonunuz küçültün tabağı büyütün daha ne diyim

nilay-icel

dil yaması nedir ya 😫

ayna-efendi

kolay yoldan yorulmadan terlemeden zayıflamak isteyen uyanıklar(!) böyle şeylere inanıyor

thecottoncandyheart

Bazı insanlar kendi beyinlerini peynir ekmek gibi yemiş, başka bir açıklaması olamaz.

Görüş Bildir