Görüş Bildir
Haberler
Bozdağ'dan Son Dakika Teklifi

Bozdağ'dan Son Dakika Teklifi

Fatih UZUN
11.01.2014 - 17:06
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Haksızlığa Uğradığını Düşünen Varsa Yargıya Gidebilir'

Adalet Bakanı Bozdağ, MHP milletvekilleri tarafından eleştirilince söz aldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK kanun teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu'nda kendisine ve hükümete yönelik MHP milletvekilleri tarafından eleştirilince söz aldı.

Bozdağ, görevden almalar ile ilgili olarak, 'Şuanda açığa alınmış kimse yoktur görev yeri değiştirilenler vardır. Bu işlemlerin tamamı da yargı denetimine açıktır. Haksızlığa uğradığını düşünen yargıya gidebilir' dedi. Bozdağ, şunları söyledi:

'Hükümetlerimiz döneminde yolsuzlukla ciddi mücadele yapılmıştır. Türkiye'nin bugün geldiği noktayla bakıldığında bu mücadelenin somut noktalarını hep beraber görebiliriz. Bu mücadelenin somut sonuçlarını hep beraber görüyoruz. 234 Milyar dolarlık milli gelirin 800 milyar dolara gelmesi, sağlıkta, ulaşımda pek çok alanda büyük değişimlerin yaşanmış olması İMF borçlarını ödemiş ve borç verebilir bir Türkiye olması bizim hükümet olarak ortaya koyduğumuz başarının ve mücadelenin sonucudur. Biz hazineye uzanan elleri de kırdık, oranın içerisindeki fareleri de temizledik. O yüzden Türkiye bugün güçlü bir ekonomiye sahiptir ve güçlü şekilde yoluna devam etmektedir.'

YOLSUZLUK KONUSU

Bozdağ, yolsuzluk konusuna da değinerek, 'Yolsuzlukla ilgili kim olursa olsun bunların üzerine gidilmesi gerektiğini açık açık ifade ettik. Kim olursa olsun yolsuzlukla ilgili bir şey varsa bunların üzerine örtülmez ve bunların üzerine gidilir ve sonuna kadar gidilmesi gerektiğini biz açık açık söyledik. Bizim bu noktada herhangi bir sıkıntımız, rahatsızlığımız yoktur, olması da mümkün değildir. Anayasa 38 açık. Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar hiç kimsenin suçlanması esastır. Masumiyet ilkesi sadece bizim için, değil herkes için geçerlidir. Ama maalesef ülkemizde bu noktalarda çok büyük sorunlar ve problemler yaşandı. Bunları hep birlikte aşmamış lazım. Soruşturmaların gizli yürütülmesinin ana nedenlerinden bir tanesi insanların lekelenmeme hakkını muhafaza etmektir' dedi.

Habertürk

Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber...

Bozdağ'dan Son Dakika Teklifi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de komisyonda söz alarak 'Siyasi parti grupları bir araya gelirler, mutabık kalınan bir metin ortaya çıkarsa bu teklif durdurulabilir' dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de yargının hep tartışıldığını belirterek şu sözleri kaydetti:

Gerçekten bir hukuk devletinin olduğu bir Türkiye’ye geçelim istiyoruz. Örneğin siyasal bir gündem ile ilgili HSYK bir açıklama yaptığı zaman Yargıtay, Danıştay daha şiddetli açıklama yapma rekabeti içindeydi. Türkiye bundan bunalmıştı. Biz yargıçların, savcıların bağımsızlığını ve tarafsızlığını temin etmemiz lazım. Yargıç dosyaya karşı tarafsız ve bağımsız olacak. Siyasi ideolojik kendi algılarına karşı da bağımsız olacak. Hem HSYK hem de Yargıtay’a karşı bağımsız olacak. Biz bunun böyle olması gerektiğine inandık. Biz böylesi bir yapı olmasın istedik. Herhangi bir partinin, düşüncenin, grubun arka bahçesi olmayan bir yapı olsun. Bugün geldiğimiz noktada bir yanlış düzeltilip başka yanlış devam ediyorsa, biz bu yanlışa göz yumalım dersek sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz. Tarafsız, yargısız bir yapıyı hep beraber ikame edelim. Siyasi partilerimiz bir anlayış birliği göstererek Anayasa’da değişiklik yapma konusunda uzlaşırlarsa bundan mutlu oluruz.

  • Hürriyet
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/255...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0