Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz Avustralya'daki Bitmeyen Yangınların Sebebini Eşcinsellikte Ararken Bilim Dünyasında Yaşananlar!

31PAYLAŞIM

Ünlü Rugby oyuncusu Israel Folau'nun Avustralya'daki yangınları eşcinsellik yasasına sebep gösterdiği açıklamasına inat, gerçeklerin konuşulduğu bilim dünyasında yine dolu dolu bir haftayı geride bıraktık...

Keyifli okumalar dileriz!

Bu içerik hazırlanırken SputnikNew York Post ve Eurek Alert sitelerinden yararlanılmıştır.

Haftaya çok güzel bir haberle başlıyoruz! Bilim insanları Down sendromu sahibi farelerde zihinsel gerilemeyi durdurmayı başardılar!

Dünya üzerinde Down sendromuna sahip birçok insan için umut ışığı olan bu yeni keşif, bu haftaya damgasını vuran haberlerden biri oldu. Down sendromlu fareler üzerinde yapılan deneyde, hafıza ve öğrenme yeteneklerindeki zihinsel gerilemenin durdurulduğu hatta geriye çevrilebildiği keşfedildi.

Kaliforniya Üniversitesi ve Baylor Tıp Fakültesi’nden bir grup araştırmacı, Down sendromuna sahip bireylerde görülen ekstra kromozomun entegre stres tepkisiyle birlikte ciddi protein kaybına yol açtığını gözlemledi. Bunun üstüne giden ekip, beyindeki öğrenme ve uzun süreli bellek işlevinin gerçekleştirildiği kısımda, protein üretimini tersine çevirirken aynı zamanda zihinsel işlevleri de arttırmayı başardı. İçimize umut serpiştiren deneyde şimdilik fareler üzerinde bir başarı elde edildi. 👩🔬

Bu haftaya kadar bilmediğimiz bir diğer yeni gelişme ise, Dünya üzerinde sadece Denizli'de bulunan bir bitki türünün varlığı oldu!

Denizli'nin Çameli ilçesine yolunuz düşerse, Dünya üzerinde sadece orada görebileceğiniz "Denizli Yünlügelini (Rindera)" bitkisi, İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından bilim dünyasına katılan, ülkemizdeki 5. Rindera türü oldu. 

Yeni bitkinin faydalarını öğrenmek için kollar sıvandı bile, sıradaki aşama kimyasını araştırarak insanlık için faydalarını keşfetmek. Bakalım yeni bitki, yeni keşifler için bir adım olacak mı?

2600 yıl öncesine ait bir beyin düşünün, onca yıl önce o da bunu yapabiliyordu... 🧠

2008 yılında bulunan ve bir kafa tasından çıkarılan beynin, sağlam bir şekilde günümüze nasıl ulaştığı hala bir merak konusu... 

Gömülme aşamasında kullanılan malzemeden kaynaklı korunduğu düşünülüyor. Bilim insanlarının kafasını karıştıracak kadar sağlam kalmayı başaran beyinde yapılan araştırmalar sonucunda, nöronların normalin üstünde olduğu ortaya çıktı. Yıllar geçse de hala nasıl korunduğu ve ilerde insan beynini anlamamız açısından ne gibi faydalar sağlayacağı hala merak konusu.

Diyabet hastalarının acılarını dindirecek çözüm, bu hafta bilim dünyasından geldi!

British Columbia Üniversitesi'nde bir ekibin yaptığı araştırma sonucunda, diyabet hastalarına müjde: Keton içecekler!

Diyabet hastalarında insülin bozukluğundan kaynaklı, kandaki şeker oranı düzensizliğini dengeleyen keton içeceklerin, sporcu olmayan bireylerde nasıl bir etkisi olacağı ve insan metabolizması üzerindeki etkileri hala araştırılıyor.

Uzay alanında emin adımlarla ilerleyen teknoloji devi Çin, daha önce görülmemiş Ay fotoğraflarıyla bu haftayı salladı!

Ay'ın karanlık yüzüne ilk defa iniş yapmış olan Çin’in Chang’e-4 uzay aracı bir senedir topladığı verileri ve daha önce hiç görmediğimiz manzaraları bizlerle paylaştı. 

Çin'in gönderdiği Yutru 2 ve Chang’e-4 uzun bir süredir Ay'ın karanlık yüzeyinde toprak incelemesi yaparken aynı zamanda birçok fotoğraf çekerek, geniş bir araştırmanın ilk adımları oldular. İşte ilk olan o karelerden biri... 🚀

Bu haftanın gündemine tahmin edersiniz ki, Avustralya'daki herkesin içini yakan yangınlar oturuyor...

Maalesef sonu gelmeyen ve birçok can kaybına yol açan yangınlar bu hafta sadece bilim dünyasının değil tüm Dünya'nın gündemine oturdu. 

Eylül ayından beri bitmek bilmeyen yangınlar 6 milyon hektar alanı kül ederken, 1,25 milyar hayvan hayatını kaybetti ve 25 can kaybı yaşandı. Uzun zamandır en büyük yok oluşlardan birini yaşıyoruz.

Gelecek hafta yangınların bittiği haberini yapmak dileği ile bir haftanın daha sonuna geldik...

Doğanın ve herkesin dengesini altüst eden yangınların ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını merak edenler için...

Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com
Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com

4 aydır sonu gelmeyen yangınların sebebini merak edenler için...

Dört Aydır Söndürülemeyen Avustralya Yangınları Neden Kaynaklanıyor? - onedio.com
Dört Aydır Söndürülemeyen Avustralya Yangınları Neden Kaynaklanıyor? - onedio.com

Bilim dünyasında yaşanan gelişmeleri yakından takip edebilesiniz diye bir önceki içeriğimizi de şöyle bırakıyoruz. 👇

Biz Bir Yıl Daha Devirirken Bilim Dünyasında Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Birbirinden İlginç Gelişmeler - onedio.com
Biz Bir Yıl Daha Devirirken Bilim Dünyasında Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Birbirinden İlginç Gelişmeler - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pessimistic

"1,25 milyar hayvan canını kaybetti" dedikten sonra nasıl "25 can kaybı" diyebiliyorsunuz?

selot

başlığın saçmalığı ???? "biz avustralyadaki bitmeyen yangının sebebini eşcinsellikte ararken..." ne demek yaaa ?? siz kım oncelıkle ?? kım boyle bı ıddıa da bulundu ?? ne sacmalık bu yaa ?? başka başlık ısmı mı gelmedı aklınıza mk ???

xyirx

vooov

Görüş Bildir