Bir Başyapıt Olan Forrest Gump Filminde Gizli 11 Önemli Amerikan Tarihi Olayı

 > 
166PAYLAŞIM

Forrest Gump filmi ile bir nesil mükemmel oyunculuğun tanımını Tom Hanks'ten öğrendi. 1994 tarihli bu filmde; romantik, komedi, epik ve dramatik ögeleri bir arada buluyoruz. Bunun yanında da film esnasında adeta Amerika tarihine ışık tutacak cinsten detaylar mevcut. Bu detayların tümünün içinde de filmin kahramanı Forrest Gump'ı görmek ise filmin büyüsüne büyü katıyor. Gelin hep beraber bu tarihi dönüm noktalarının filmin içine nasıl işlendiğine bir göz atalım.

1. Elvis Presley

Amerikalılar Elvis Presley'i tarihlerinin önemli bir parçası olarak kabul ediyorlar. Filmde de o dönem evlerini bir pansiyon olarak işleten Gump ailesine konuk olan Elvis, Forrest'ın dansından oldukça etkilenmiş gibi gözüküyor.

2. Alabama Üniversitesi Irkçılığa Son Verme Gösterileri

Forrest'ın üniversite öğrenciliği Irkçılık meselelerinin en üst düzeyde yaşandığı tarihlere denk geliyordu. Alabama Üniversitesi'nde gerçekleşen bu tarihi olayda Forrest hiçbir şeyden habersiz etrafına bakınıyordu.

3. John F. Kennedy - Sporcu Buluşması

Amerikan başkanları, J. F. Kennedy'nin bir gelenek haline getirdiği ülkenin en başarılı sporcuları ile buluşmaları çok önemsiyorlar. Bu buluşmaların ilkinde de Forrest, başkan John F. Kennedy'nin huzuruna çıkıyor.

4. John F. Kennedy Suikasti

Amerikan tarihinin kırılma noktalarından biri olan bu suikast, filmde de kendine yer buluyor. Hemen yukarıdaki sahnenin ardından Forrest bu suikaste de tüm ülke gibi şahit olduğunu aktarıyor.

5. Kara Panterler Partisi

Forrest çok sevdiği Jenny'nin peşinden giderken kendisini Amerika'da ırkçılığın üst seviyede yaşandığı günlerde siyahlar ile beyazların aynı haklara sahip olması gerektiğini savunan yer altı örgütü Kara Panterler Partisi'nde buluyordu.

6. Vietnam Savaşı

Yakın dönem Amerikan tarihinin en önemli olayında da elbette Forrest Gump yer alıyordu.

7. Hippi Hareketi ve Washington DC Gösterileri

Hippi hareketinin merkezi olan Amerika'da Vietnam Savaşı'na denk gelen o tarihlerde Washington DC'de çok büyük bir katılımla protesto gösterileri düzenlenmişti. Filmde de Forrest bir Vietnam gazisi olarak gösterilerde konuşuyor.

8. Watergate Skandalı ve Başkan Nixon'ın İstifası

Amerikan tarihinin en büyük siyasi yolsuzluklarından biri olan Watergate skandalıhakkında geniş bilgiyi  buradan elde edebilirsiniz. Forrest filmde bu skandalı polise ihbar eden kişi olarak görülüyor.

9. Ping Pong Diplomasisi

Çin ile Amerika arasındaki neredeyse sıfıra yakın olan diplomasi trafiği Ping Pong milli takımlarının bir araya gelmesi ile hareketlenir. Bu tarihi olayda da Forrest takımın en önemli oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor.

10. Carmen Kasırgası

1974'te inanılmaz bir etki bırakan bu felakette özellikle denizciler çok büyük hasar ve can kaybı yaşamıştı. Filmde de Forrest limana dönebilen tek teknenin kaptanlığını yapıyor.

11. Apple

Günümüzün en değerli şirketlerinden Apple 70'lerde küçük bir firma iken bir anda büyüdü ve borsaya açıldı. Bu şirkete para yatıranlar çok şanslıydı. Forrest da filmde Apple Bilgisayar Şirketi'ne para yatıranlardan birisi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunuskaraca89

Gandhi'nin tuz yürüyüşü de var.

ahmet.burma.9

Filmi bir kaç kere izledim. En merak ettiğim konu şudur; Forrest hippilerin eyleminde sahneye çıktığı zaman tam konuşmak üzereyken kıdemli bir asker (sanırım binbaşı) mikrofonun fişlerini çeker. Sahnede yanında duran hippiler hariç kimse Forrest'ın ne dediğini duymaz. Ancak konuşma bittikten sonra sahnedeki hippilerden biri Forrest'a yaklaşıp sarılır. Üzülme gibisinden teselli edici şeyler söyler. Forrest'ın o esnada mikrofona ne söylediğini çok merak ediyorum.

gaye-omur

John Lennon'la ilgili bölümü unutmuşlar ^_^ en keyifli sahnelerden biriydi.. IMAGINE...

derdi27

watergate ve apple hariç diğerlerini izlerken fark etmiştim

sevimsizhayalet

bence tarihteki en iyi 3 dram (serileri hariç bıraktım) forest gump, esaretin bedeli,yeşil yol sıralama yapamam 3 de birincidir bence.

derdi27

valla helal olsun bu 3 film benim için de başyapıt konumunda 3nüde yılda bir defa izlerim :) ama esaretin bedeli başka belki 10 oldu hala izlerim

derdi27

söylemeyi unutmuşum "kapıdaki düşman'ı" da tavsiye derim

Görüş Bildir