Bildiri Tartışması: İstifası İstenen Profesöre 301'den Soruşturma Açıldı

 > -

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), 'Barış İçin Akademisyenler' grubu tarafından yayınlanan bildiride imzası bulunan öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifasını istedi. Bu olayın ardından Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da Tanju hakkında TCK'nın 216 ve 301 maddelerinden soruşturma başlattı.

AGÜ’den yapılan yazılı açıklamada; “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından yayınlanan bildiride imzası bulunan, Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifası istenmiştir. Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilecek talimatlar doğrultusunda, hakkında işlem yapılacaktır. Basına ve Kamuoyuna duyurulur” denildi.

301'den soruşturma başlatıldı

Doğan Haber Ajansı'ından Oktay Ensari'nin haberine göre Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da Emniyet Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek, Prof. Dr. Bülent Tanju hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek, devletin kurumlarını alenen aşağılamak' suçlarından TCK'nın 216 ve 301 maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmasını istedi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesince, önceki gün geldiği Kayseri'den İstanbul'a geçtiği belirlenen Prof. Dr. Bülent Tanju hakkında soruşturma başlatıldı.

"Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız"

Bugün Beştepe'de Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bildiriye imza atan akademisyenleri "Aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz" sözleriyle eleştirerek şunları söylemişti;

"Kendilerine güya akademisyen ve araştırmacı ünvanı yakıştırmış bir güruh çıkıyor, terör örgütünün eylemlerine karşı vatandaşlarını, toprakları savunan devletimize dil uzatıyor. Neymiş efendim, hak ve özgürlükler ihlal ediliyormuş. Terör örgütünün eylemleri yüzünden bölgede yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor. Ama bu ihlali yapan devlet değil, terör örgütünün ta kendisidir...

Erdoğan'dan Akademisyenlerin Bildirisine Tepki: 'Bunun Adı Mandacılıktır' - onedio.com
Erdoğan'dan Akademisyenlerin Bildirisine Tepki: 'Bunun Adı Mandacılıktır' - onedio.com

Buna rağmen kendilerine akademisyen diyenler devleti suçluyor. Bununla da kalmıyor, gelişmeleri takip etmek üzere yabancıları ülkemize davet ediyorlar. Bunun adı mandacılıktır" demişti.

Akademisyenlerin bildirisinde ne vardı?

Erdoğan'ın tepkisine neden olan ve Türkiye ve yurtdışından binden fazla akademisyenin imza attığı "Barış İçin Akademisyenler Girişimi"nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

"Türkiye’nin değişik üniversitelerinde çalışan 1000’den fazla akademisyen ve araştırmacı, devletin Cizre, Dargeçit, Silvan, Silopi, Sur ve daha bir çok yerde başta Kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. Devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. Ayrıca devleti bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz."

"Akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz, gereği yapılacak"

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) akademisyenlerin bildirisi ile ilgili olarak toplanmıştı.

YÖK Acil Toplandı, 1100 Akademisyen Hakkında 'Gereği Yapılacak' - onedio.com
YÖK Acil Toplandı, 1100 Akademisyen Hakkında 'Gereği Yapılacak' - onedio.com

Toplantı sonunda yapılan açıklamada ise; "Teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır." denilmişti.

AGÜ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAydınİstanbulKayseriRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir