Batı'dan Rusya'ya Yeni Ekonomik Yaptırımlar

-
Batı'dan Rusya'ya Yeni Ekonomik Yaptırımlar

ABD Başkanı Barack Obama Rusya'ya karşı ilan edilen yeni yaptırımların bu ülkenin "zayıf ekonomisini daha da zayıflatacağını" söyledi.

Obama yaptırımların Rusya'nın enerji, savunma sanayii ve Rus bankaları da dahil olmak üzere ülkenin finans sektörünü hedef aldığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek verdiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik yaptırımlarını genişletme kararı aldı.

ABD ve AB'nin yeni yaptırımlarıyla Rus ekonomisinin 'daha çok zayıflayacağını' ifade eden Obama, Rusya'nın ihracat kredisini de askıya aldıklarını duyurdu.

Obama, "Rusya bu yoldan gitmeye devam ederse, bunun Rusya'ya maliyeti de artmaya devam edecek" dedi.

Rusya'nın enerji sektörüne yönelik ihracata da kısıtlamalar getirildiğini belirten Obama şöyle devam etti:

"Daha çok Rus bankasına ve savunma şirketlerine yönelik yaptırımları genişletiyoruz. Rusya'ya ihracatı teşvik eden kredileri ve Rusya'daki ekonomik gelişim için sağlanan finansmanı resmi olarak askıya alıyoruz. Aynı zamanda, Rusya'ya yönelik uyguladığımız yaptırımlara AB de katılıyor. Bu, bugüne kadar görülmüş en geniş ve en önemli yaptırım kararıdır."

Bir gazetecinin 'yaptırımları genişletme kararının yeni bir Soğuk Savaş anlamına mı geldiği' yönündeki sorusuna da Obama şu yanıtı verdi:

"Bu yeni bir Soğuk Savaş değil. Ukrayna'nın kendi yolundan gidebileceğini görmek istemeyen Rusya'ya özgü bir mesele. Ukrayna Devlet Başkanı Proşenko'yu, Ukrayna halkını dinlerseniz, Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini söylediklerini görürsünüz. Onların kabul etmedikleri mesele, Rusya'nın, Ukrayna içinde korkunç yıkıcı faaliyetlerde bulunan ayrılıkçıları silahlandırması ve dolayısıyla Ukrayna'nın kendi kendini barışçıl şekilde yönetme yetisini görmezden gelmesidir."

ABD Hazine Bakanlığı da, üç büyük Rus bankasına yaptırım uygulama kararı aldı.

AB'den yapılan açıklamada da, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştıracağı için 'ağır bir bedel" ödeyeceği ve daha fazla tecrit edileceği belirtildi.

Yeni yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke gelecekte Rusya'ya silah satmayacak, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojilerin kullanımı kısıtlanacak, bazı Rus bankaları da Avrupa'da finans sektöründen dışlanacak.

AB ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresinde olup da, seyahat yasağı koyduğu ve mal varlıklarını dondurduğu kişilerin sayısını da artırma kararı aldı. Bu kişilerin nihai listesi yarın açıklanacak.

Hemen yürürlüğe girecek kararlar, AB'nin bugüne dek Rusya'ya uyguladığı yaptırımların "en ağırı" olarak görülüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'nin Rusya'ya yönelik son yaptırımları için "Bugünkü karar kaçınılmazdı" yorumunu yaptı.

Merkel Rusya'ya, Ukrayna'daki "krizi artırmak yerine sorunun çözümü için işbirliği yapma" çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya'nın hala Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları silahlandırdığını ve bu ülkede şiddetin son bulmasını istediğine dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Rusya'ya yönelik yaptırım baskıları, Malezya Hava Yolları'na ait bir uçağın yaklaşık iki hafta önce Ukrayna'nın doğusunda düşmesinin ardından artmıştı. Olayda uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Batılı ülkeler, uçağı Rusya yanlısı ayrılıkçıların Moskova'dan tedari ettikleri bir füze ile düşürdükleri görüşünde.

Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir