Görüş Bildir
Haberler
Başbakan Erdoğan'a Facebook'tan Hakarete 6 Bin TL Ceza!

Başbakan Erdoğan'a Facebook'tan Hakarete 6 Bin TL Ceza!

adem kara
19.06.2014 - 17:30
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan üniversite öğrencisi Ecem Fatma Abay, 6 bin 80 TL adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 30. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Ecem Fatma Abay hazır bulunurken, şikayetçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı avukatı Ferah Yıldız temsil etti.

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan sanık Abay, 'Söz konusu mesajları ben yayınlamadım. 'Ecem Abay' isimine açılan Facebook bana ait ancak olay tarihinde bu hesabım başka kişiler tarafından ele geçirilmiştir. Bu hesabımdan benim istemim dışında mesajlar yayınlandı. Bu mesajda bunlardan biridir. Hesabımı ve şifremi değiştirmeme rağmen buna engel olamadım. Hesabımı kapattım. Şu anda o hesabı kullanmamaktayım' dedi.

'Gezi Parkı eylemlerine bile katılmadım'

Abay, 'Gezi Parkı eylemlerine bile katılmadım. Ben, Başbakan Erdoğan'a yönelik yapılan eylemlere katılmayan ve o görüşte olmayan bir kişiyim. Bu mesajları kesinlikle ben yazmadım. Hesabımı ele geçirmiş kişiler yapmış olabilir. Ben büyüklerime saygılı biriyim. Büyüklerime bu şekilde hakaret etmem söz konusu olamaz' ifadelerini kullandı.

'Polisteki ifademi kabul etmiyorum'

Hakim karakoldaki ifadesini sorması üzerine sanık Abay, 'İfademi alan polisler mesajları tarafımdan kabul edildiği takdirde olayın kapanacağını söylediler. Benim de ilk defa başıma böyle bir şey geliyor. İtiraz etmeden ben de tutanağı imzaladım. Polisteki ifademi kabul etmiyorum' diye konuştu.

'Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz'

Söz alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız da 'Şikayetçiyiz, davaya katılmak istiyoruz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz' dedi.

Hakim, Başbakan Erdoğan'ın avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Son sözü sorulan sanık Abay, 'Suçsuzum' dedi.

6 bin 80 TL adli para cezası

Davayı karara bağlayan hakim, hakaret suçunun sabit olduğunu belirterek, sanık Abay'ı 6 bin 80 TL adli para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, para cezasının hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl denetim süresi uygulanmasına hükmetti. Sanık, 5 yıl içinde suç işlemezse dava düşecek.

2 yıla kadar hapsi isteniyordu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Abay'ın Facebook üzerinden Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği, bu nedenle üç aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyordu.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın