Eski Bakanlara 'Örgüt’ Suçlaması

 > 
50PAYLAŞIM

Bakanlara 'Örgüt’ Suçlaması

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının iddianamesi bitmek üzere. Henüz yazımı devam eden iddianamede üç eski bakan 'örgütün üst kademe yöneticisi' olarak yer alacağı iddia edildi.

Al Jazeera, 17 Aralık’taki ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonunun iddianamesine ulaştı. Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan'ın adları hazırlanan iddianamede ‘suç örgütünün hiyerarşik yapısı içinde’ yer alacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 17 Aralık’ta aralarında üç bakanın çocuklarının da olduğu 94 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcı Celal Kara tarafından yürütülen soruşturmada eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu 24 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

İddianame yazılıyor

Celal Kara, bakan çocukları, iş adamı Reza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Arslan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkındaki iddianameyi yazmayı sürdürüyor.

Selahattin Günday'ın haberine göre şüphelilerin kara para aklamak için ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve üye olmak ile rüşvet almak’ ile suçlanacağı öğrenildi.

Eski bakanların adları iddianamede  

Adli kaynaklardan alınan bilgilere göre iddianamede eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış’ın teknik takibe takılan bazı görüşmeleri ve fotoğrafları da delil olarak iddianameye konulacak.

Eski bakanların kara para aklamak için oluşturulan suç örgütünün ‘hiyerarşik yapısı içinde yer aldığı ve örgütün üst kademelerinde oldukları’ detaylarıyla anlatılacak. 

Dokunulmazlığa atıf yapılacak

İddianamede, söz konusu bu isimlere milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle işlem yapılamadığı, Anayasa’nın 83. maddesi gereğince elde edilen bilgi ve belgelerin Adalet Bakanlığı’na iletildiği de özellikle belirtilecek.

Bayraktar'ın durumu belirsiz

17 Aralık’ta üç ayrı soruşturmaya ilişkin operasyonlar bir arada yapılmıştı. Memur Suçları bürosu kapsamındaki soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yüzgeç’in baktığı dosyada Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar da şüpheli.

Soruşturma kapsamında teknik takibe takılan eski bakan Bayraktar ile ilgili elde edilen delil ve belgeler de savcılık tarafından Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Ancak savcı Mehmet Yüzgeç tarafından hazırlanacak iddianamede Erdoğan Bayraktar’a yer verilip verilmeyeceği henüz belli değil.

Selahattin Günday | Al Jazeera Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir