Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Soygun Çetesiyle Dürüstlük Arasında Seçim Yapacaklar'

Anasayfa > Gündem

Dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması öncesi konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP'li milletvekillerine seslendi; 'Adaletin yüzü ağarmazsa hepimizin vicdanı sızlayacak, adalet kaybedecektir.' dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin meclis grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, konuşmasına esnafın yaşadığı sorunlara değinerek başladı, şunları söyledi:

'Sosyal ve ekonomik külfetlerin altında ezilen insanımızın sorun ve şikâyetleri sürekli inkâr ve hamasetle geçiştirilmektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız en çok ihmale uğrayan meslek grubudur. Hâlâ yalanlarla uyutulmalarının bedeli yüksektir. Kepenklerini indiren esnaf sayısıyla yeni işyeri açan esnaf sayısı arasında uçurum görülmektedir.

Başbakan Davutoğlu, geçen hafta ‘Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi vereceğiz’ demiştir. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere kredi verip borçlandırmak hangi parlak aklın ürünüdür? Alınan krediler nasıl ödenecektir? Esnaf ve sanatkarların evinde ayakkabı kutuları mı vardır? Para sıfırlamaya çalışan ama yine de elinde 30 milyon doları kalan dahi ve süper zeka evlatları mı vardır?

Başbakan, esnaf kardeşlerimizin borçla güçbela ayakta durduğunun farkında değildir. Şu berekete bakınız ki esnafımız faiz-kredi batağında nefes dahi alamamaktadır. Esnaflarımız A’dan Z’ye borç ve buhran içindedir. Davutoğlu, esnafı etrafındaki ‘Lale Saltanatı’ gibi zannetmektedir.

'Esnafımız AVM'lerin gölgesinde kaldı'

Esnafımız AVM’lerin gölgesinde kalmış, AVM partisinin hışmına uğramıştır. Erdoğan’ın 2010 yılında ‘Artık bakkal devri kapandı’ demesi kulaklarımızda çınlamaktadır. Erdoğan 2014’te ‘Bakkal deyip geçemezsiniz. Esnafı çıkartıp aldığınızda Türkiye’nin elinde hiçbir şey kalmaz’ dedi. Ona inanacak ve aldanacak kimse yoktur.

Esnaflık ahi geleneğinin yaşayan ve yaşatılması gereken yüksek bir değeridir. Ahilik alın teriyle geçinme şuuru kazandırmıştır. Kapitalist ekonomiye karşı esnaf ve sanatkârlarımız kalıcı ve köklü bir cevaptır. Esnaf ve sanatkârımız, emeklimiz, çiftçimiz, işçimiz düze çıkmadan, ekonominin iyileşmesinden bahsedemeyiz.

Şu an bir yanda işini yapıp diğer yanda bizi dinleyen esnaf kardeşim, MHP senin için vardır. Bu ahiliğin vicdanını millet vicdanı olarak gören Milliyetçi Hareket’in açık çekidir. İstikrarsa, iktidarsa aranan, biz sağlarız.

'Haksızlığın, yolsuzluğun çizgisine mi girdi'

Davutoğlu, anlatıyor ki henüz çocukken bir hana girip 50 lira bulmuş, her dürüst insanın yapması gerektiği gibi babasına götürmüştür. Babası ‘Etraftaki dükkânlara sordun mu?’ demiştir. Ardından Davutoğlu bütün dükkânları gezmiş, bütün dükkânlara sormuş, paranın sahibini bulamamıştır. Handa bulduğu 50 lira için kaygıya gömülen Davutoğlu, aynı kaygıyı 4 eski bakan hakkında niçin göstermemiştir? Yoksa büyüdükçe doğru ve namuslu olmanın çizgisinden çıkmış, haksızlığın, yolsuzluğun çizgisine mi girmiştir?

Erdoğan’ın müdahalesi ve havuz medyasının çabasıyla yaşananlar... Meclis’in 95 yıllık süresi içerisinde böyle rezil bir olay yaşanmamıştır. Türk milletinin egemenlik haklarını, demokratik kazanımlarını hazmedemeyenlere gereken ders kesinlikle verilmelidir. Millet iradesine sahip çıkmak şeref iddiasını kaybedenler dışında hepimizin meselesidir.

'Soygun çetesiyle dürüstlük arasında seçim yapacaklar'

İranlı kaçakçının 700 bin liralık saatle aklını aldığı eski bakan veya önüne yatan eski bakan, ya layığını bulacak, ya da rüşvet ve yolsuzluğa bütün AKP grubu ortak olacaktır. Bugün TBMM soygun çetesiyle, dürüstlük arasında seçim yapacaktır.

Davutoğlu, Erdoğan’a direnç göstermelidir. İşin kolayını seçip 17-25 Aralık’ı darbe laflarıyla kapatmamalıdır.

Nasıl olsa her şeyi kılıfına uydurdunuz. Delilleri karartmak için canla başla mücadele ettiniz. AKP’li arkadaşlar, siyasi kariyerinizin bir kaçakçının beslediği bakanlar tarafından hiç edilmesine razı mısınız? Adaletin yüzü ağarmazsa hepimizin vicdanı sızlayacak, adalet kaybedecektir.

Bu aziz Meclis, din, diyanet ve millet hasımlarına kol gererse bunu telafi etmek çok zor olacaktır. Şayet, AKP'nin vicdanı kelepçeli olmayan vekilleri de devreye girerse, bu dört eski bakan soluğu Yüce Divan'da alacaktır. Bundan kuşkum yoktur. '

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/canli-yay...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?