Ara Güler 1958'de Keşfetmişti: Aydın'daki Afrodisias Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Girdi

 > 
1.9bPAYLAŞIM

UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Aydın Karacasu'da bulunan Afrodisias Arkeolojik Alanı'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi.

1958 yılında Ara Güler tarafından keşfedilen Afrodisias ile beraber Türkiye’nin Dünya Mirası Listesi’ndeki varlık sayısı 17 oldu...

BBC Türkçe’nin haberine göre, Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Afrodisias Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi.

'Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etki'

UNESCO Türkiye’nin sitesinde, Antik Kentin ‘Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri olduğu’ ve alanın Dünya Mirası Listesine kaydedilmesini sağlayan ‘Üstün Evrensel Değeri’ oluşturan özelliklerden en önemlisinin ‘Varlık Alanı içinde bulunan ocaklardan çıkartılan mermerden, yerel okullarca işlenen heykeltıraşlık eserlerinin yayıldığı Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etki’ olduğu belirtildi.

Ara Güler 1958 yılında Aydın'da kaybolması sonucu bu antik kentin ortaya çıkmasını sağladı

İşte Afrodisias'ın keşfedilme hikayesi:

Aydın’ın Geyre beldesinde bir baraj açılışı için bölgeye gazeteci olarak giden ve dönüşte yolunu kaybeden Ara Güler, bir köyden geçerken köylülerin tarihle içiçe yaşadığını görür. Köyde yaşayan insanlar tarafından Roma sütunları ve mimari parçaları hala kullanılmaktadır. Köyde yer alan her türlü mimari yapı, Roma dönemi eserlerini de barındırmaktadır. Tarihi lahitler bile üzüm şırası süzmek için kullanılmaktadır ve köyün her yeri tarihi eserlerle doludur.

Times’a gönderilen fotoğraflar büyük yankı uyandırdı

Ara Güler, şaşkınlık içinde bu güzelliklere baktıktan sonra köyün çeşitli yerlerinden onlarca fotoğraf çeker ve İstanbul’a döndükten sonra bu bölgeyi araştırmaya başlar. Fakat hiçbir bilgiye ulaşamaz. Kimsenin buradan haberi olmadığını fark eden Güler, çektiği fotoğrafları çeşitli kuruluşlara gönderir fakat beklediği ilgiyi bulamaz. En sonunda fotoğrafları Times’a gönderir. Times fotoğrafların renkli olanlarını çekmesini ister ve Ara Güler tekrar aynı köye giderek renkli fotoğraflar çeker. Bu yolla dünya basınına dağıtılan fotoğraflar bir anda büyük yankı uyandırır. Amerika’dan gelen arkeologlar Geyre’de araştırma yapmaya başladıklarında burasının Roma İmparatorluğu’na ait, tarihi MÖ. 500’li yıllara dayanan ve ismini tanrıça Afrodit’ten alan Aphrodisias antik kenti olduğu anlar.

Afrodisias’la birlikte Türkiye’nin Dünya Mirası Listesi’ndeki varlık sayısı 17 oldu

Kentteki Afrodit Tapınağı MÖ 3’üncü yüzyıla, kentin kendisiyse bir yüzyıl sonraya dayanıyor. Antik Kent’te tapınaklar, bir tiyatro, bir toplanma yeri ve iki hamam bulunuyor.

UNESCO'nun listesinde bulunan Türkiye'nin diğer dünya mirasları

 • İstanbul'un Tarihi Alanları [1985]

 • Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) [1985]

 • Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum) [1986]

 • Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta) [1987]

 • Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla) [1988]

 • Safranbolu Şehri (Karabük) [1994]

 • Troya Antik Kenti (Çanakkale) [1998]

 • Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) [2011]

 • Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) [2012]

 • Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir) [2014]

 • Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) [2014]

 • Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (2015)

 • Efes (2015)

 • Ani Arkeolojik Alanı (2016)

Afrikalı kölelerin Latin Amerika'ya ilk ayak bastığı yer de listeye alındı

UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi, 2 Temmuz'dan beri gerçekleştirdiği toplantılarda, Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerde yer alan pek çok doğal, tarihi veya kültürel güzellikleri de listeye kattı.

Bu yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenen yerler arasında, Brezilya'da Rio de Janerio kentindeki Valongo Rıhtımı da var. Burası, 1811 yılında Afrikalı kölelerin Latin Amerika'ya ilk ayak bastığı yer olarak biliniyor.

Sosyal medya tepkileri...

Ayrıca bakınız 👇

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 18 Antik Kent - onedio.com
Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 18 Antik Kent - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir