Görüş Bildir
Haberler
'Ampul Domates' Tutmadı

'Ampul Domates' Tutmadı

adem kara
17.06.2014 - 13:28
İçeriğin Devamı Aşağıda

Alanya'da geçen yıl deneme amaçlı yetiştirilen sarı renkli ampul biçimli domates 'tutmadı'. Kumluca'daki Domatexpo Fuarı'nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e ikram edilen ve Ak Parti'nin amblemine benzerliği nedeniyle, 'yandaş domates' yorumlarına neden olan domatesin 'ticari üretimi'ne geçilmeyecek çünkü...

Antalya'nın Alanya ilçesinde Toslak, Yeniköy, Hacıkerimler Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin 'Ürün çeşitlendirme projesi' kapsamında Kasım 2012'de deneme amaçlı ürettiği sarı renkli ampul biçimli domates, piyasadaki fiyat istikrarsızlığı, depolama süresinin kısıtlı, üretim miktarının az, maliyetinin yüksek, likopen oranının düşük olması ve aromasındaki yetersizlik nedeniyle tutmadı.

5 SERADA DENEME YAPILDI

Adana'da Gen-Tar Tohumculuk firması tarafından anavatanı Güney Amerika olan ampul biçimli domates ile sarı renkli domatesin ıslahı sonucu ortaya çıkarılan 'ampul domates', Toslak Mahallesi'nde deneme amacıyla Kasım 2012'de ekildi. Sadece 15 fideyle 5 serada yapılan deneme üretiminden Aralık 2012'de başarılı sonuç alındı. Daha sonra Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde düzenlenen Domatexpo Fuarı'nda tanıtılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e ikram edilen domates, Ak Parti 'nin amblemi ampule benzerliği nedeniyle, bazı katılımcılar tarafından 'Yandaş domates' yorumlarına neden olmuştu. Ancak aradan 1.5 yıl geçmesine rağmen domatesin ticari üretimine geçilemedi.

ÜRÜNE İLGİ AZ OLDU

Antalya Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Özen, sarı renkli ampul biçimli domatesin ilk kez Kasım 2012'de deneme amaçlı Toslak'ta ekildiğini, ilk hasadın ise Aralık 2012'de yapıldığını söyledi. Kumluca'da görücüye çıkan ürünün Bakan Mehdi Eker'in ilgisini çektiğini anlatan Özen, 'Daha sonra küçük alanlarda çiftçilerimize dikim yaptırıldı. Elde edilen ilk ürünler pazara sunuldu. Fakat domates piyasasındaki fiyat istikrarsızlık, depolama süresinin kısıtlı olmasından dolayı tüketicinin bu ürüne ilgisi az oldu' dedi.

TÜKETİCİ RAĞBET ETMEDİ

Üretim miktarının az ve maliyetinin yüksek olmasından dolayı da sorunlar yaşandığını dile getiren Özen, 'Domatese rengini veren likopen oranının çok düşük olması, aromasındaki yetersizlik de tüketicilerin bu ürüne rağbet etmemesine neden oldu. Bu tür ürünlerin virüse karşı da direnci düşük. Hastalık riski yüksek. Ekim yapılan 5 serada da virüs olayından dolayı üretimden vazgeçildi. Her türlü domates türü, piyasasındaki fiyat dengesizliği üreticiyi zor durumda bırakıyor. Şu anda 10 kuruşa domates satılıyor. Fiyat dengesizliği ise üretim fazlalığı ve yeterli ihracat yapılamamasından kaynaklanıyor' diye konuştu. 

ANTALYA/DHA

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/cevre/ampul...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0