Görüş Bildir
Haberler
Amazon İkinci Çeyrekte Zarar Etti

Amazon İkinci Çeyrekte Zarar Etti

Batuhan
25.07.2014 - 16:08

Amazon İkinci Çeyrekte Zarar Etti

Amazon.com, ikinci çeyrekte açıkladığı 126 milyon dolarlık zararla kendi hisse değerlerini de aşağı çekti. Şirketin hisseleri yüzde 10 değer kaybetti.

E-ticaret devi Amazon, gelirleri artsa da bir türlü önüne geçemediği maliyetler nedeniyle ikinci çeyrekte büyük kayıp yaşadı.

Amazon, 19.34 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen, beklenenin üstüne çıkan 126 milyon dolarlık zarar açıkladı. CEO Jeff Bezos, elde edilen zarara değinmeyerek, 'müşteri tecrübesini daha ve daha iyiye taşımayı amaçladıklarını' söyledi.

Amazon hisseleri, mali tablonun açıklanmasından önceki işlemlerde yüzde 10 değer kaybederek 322.50 dolara geriledi.

Amazon'un, aşırı harcamaları nedeniyle üçüncü çeyrekte uğrayacağı zararın 810 milyon dolara ulaşabileceği belirtiliyor. Şirketin geçtiğimiz yıl üçüncü mali dönemdeki zararı ise 25 milyon dolardı.

USA Today sitesine konuşan Forrester analisti Sucharita Mulpuru, zararın en büyük nedeninin Amazon Prime programı olduğunu belirtti. Prime, 99 dolar karşılığında müşterilere iki gün bedava nakliyat hizmeti sunuyor. Mulpuru, Facebook, Apple ve Google gibi firmaların ya sürekli yenilik yapmalarına rağmen zarar etmediklerini, Amazon'un ise tüm parasını siparişlerin nakliyatına harcadığını belirtti.

Dev depolarının işletme ve ürünlerin nakliyat maliyetlerini mobille kapatmayı amaçlayan Amazon, Fire ile akıllı telefon piyasasına girmişti. Şirket, aynı zamanda Kindle Unlimited hizmetiyle e-kitap piyasasındaki gücünü de artırmayı amaçlıyor. Hizmet, 600 bin kitaba erişim sağlıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ama...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam